Božović: Ono što sudije predlažu biće dio zakona koji je u pripremi
U jedinstvenom Zakonu o zaradama biće jasno određen poseban dio za sudstvo i tužilaštvo, a samim tim bi se na nivou cijele države ustanovio red u isplatama zarada. Uostalom, priprema jedinstvenog zakona je već u završnoj fazi i nije racionalno bilo koji segment „prenositi“ u poseban zakon, bez obzira o kojoj grani vlasti se radi ili bilo kojoj profesiji, uvažavajući naravno složenost sudijskog poziva – ocijenio je ministar.
Ministar pravde Bojan Božović rekao je Pobjedi da su u tom resoru i Vladi neprijatno iznenađeni najavom štrajka sudija koje insistiraju da se pitanje zarada u sudstvu trajno riješi izmjenama Zakona o nosiocima pravosudnih funkcija, uprkos činjenici što je na nedavnom zajedničkom sastanku sa predstavnicima sudstva, kako je naveo, obrazloženo da je cjelishodnije to pitanje definisati jedinstvenim Zakonom o zaradama.
Božović je istakao da je važnije što prije poboljšati status sudija, a ne slijepo insistirati na nazivu propisa.
-U jedinstvenom Zakonu o zaradama biće jasno određen poseban dio za sudstvo i tužilaštvo, a samim tim bi se na nivou cijele države ustanovio red u isplatama zarada. Uostalom, priprema jedinstvenog zakona je već u završnoj fazi i nije racionalno bilo koji segment „prenositi“ u poseban zakon, bez obzira o kojoj grani vlasti se radi ili bilo kojoj profesiji, uvažavajući naravno složenost sudijskog poziva – ocijenio je ministar.
Božović je ipak pozvao predstavnike sudske vlasti da nastave razgovore jer, kako je naveo, jednostrana rješenja nijesu nikada dobra.
Upozorenje 11. novembra
Udruženje sudija Crne Gore juče je najavilo da će zbog, kako su naveli, negativnog odnosa Vlade Crne Gore prema sudskoj grani vlasti, u periodu od 18. do 29. novembra odložiti sve radnje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta. Mjera upozorenja će biti, kako je najavljeno, jednosatno odgađanje radnji 11. novembra, u periodu između 11 i 12 sati.
Na štrajk su se odlučili i zbog, kako je obrazloženo, nepoštovanja preuzetih obaveza iz čl. 5 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama kojima je određeno da ostvaruju pravo na zaradu, naknadu zarade, druga primanja i prava u vezi sa vršenjem sudijske funkcije u skladu sa zakonom kojim se uređuju zarade nosilaca pravosudnih funkcija.
Iz Udruženja sudija su predložili da kao privremeno rješenje Vlada Crne Gore usvoji zajednički prijedlog Udruženja sudija i Sudskog savjeta o izmjenama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru o povećanju koeficijenta za obračun zarade sudija.
-Kao trajno rješenje Vlada Crne Gore treba da pruži garancije da će do 31. marta 2025. godine utvrditi prijedlog Zakona o zaradama nosilaca pravosudnih funkcija – naveli su iz USCG.
Naglašeno je da su odlučni u ostvarenju zahtjeva zbog čega će 11. novembra mjera upozorenja biti to što će u periodu od 11 do 12 sati odložiti sve radnje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta.
Argumentacija
Komentarišući najavu štrajka i zahtjeve sudija, Božović je rekao da je ovakav stav iznenađenje posebno „ako se ima u vidu činjenica da su nedavno održani sastanci sa predsjednikom Vlade i ministrom finansija i da su sastanku prisustvovali i predsjednik Sudskog savjeta i v.d. predsjednica Vrhovnog suda i predsjednik Udruženja sudija“.
-Na tim sastancima je iskazana spremnost za izradu Zakona o zaradama u javnom sektoru a kojim će se poboljšati materijalni položaj sudija, ali i ispraviti nelogičnosti u trenutnom sistemu zarada pa i u odnosu na sudije istog ranga odnosno istih sudova. Tom prilikom im je prezentovan redosljed koraka kao i otvorenost za formiranje zajedničkih timova koji će razmatrati sve prijedloge – kazao je Božović Pobjedi.
I pored toga, kako je naveo, iz pisma koje im je dostavilo udruženje sudija, vidi se da je uslov isključivo izrada Zakona o zaradama nosilaca pravosudnih funkcija, iako je na sastancima „jasno objašnjeno zašto ova regulativa treba da bude dio jednog jedinstvenog zakona, i da će upravo odredbe koje se predlažu biti dio tog zakona i odnosiće se na sudstvo“.
Božović je naveo da zaista ne vide potrebu za insistiranjem na posebnom zakonu za sudstvo jer ni zakonodavna grana vlasti nema poseban zakon.
Sastanak predstavnika sudstva sa premijerom Milojkom Spajićem, ministrom pravde Bojanom Božovićem i ministrom finansija Novicom Vukovićem održan je sredinom mjeseca nakon tadašnjih najava štrajka, kada su od nadležnih dobili obećanje da će se raditi na rješavanju problema zarada u sudovima kroz unapređenje normativnog okvira.
Sindikat sudstva Crne Gore početkom prošle sedmice je saopštio da će se priključiti sudijama u obustavi rada.
Uporedo Strukovni odbor pravosuđa Sindikata uprave i pravosuđa, koji čine sindikalne organizacije sudova i državnih tužilaštava, saopštio je da će pronaći modalitet da privremeno obustave rad, ako se ne povećaju zarade zaposlenih u sudstvu i tužilaštvu.
Iz Sindikata sudstva Crne Gore saopšteno je da je novim Zakonom o zaradama predviđeno da bude poseban odjeljak za cjelokupno pravosuđe i iz tog razloga neophodno je da se ima u vidu da je grupa „D“ ostala u Granski kolektivni ugovor Uprave i pravosuđa.
Oni insistiraju da grupa „D“ pređe iz Granskog ugovora u Zakon o zaradama u javnom sektoru i da se zakonom regulišu koeficijenti svih zaposlenih u sudovima.
-Sudije su imale sastanak sa premijerom, na kojem se razgovaralo isključivo o materijalnom položaju sudija koje Sindikat sudstva apsolutno podržava, ali moramo istaći da se mora voditi računa o materijalnom položaju administrativnih radnika koji su važan element u radu sudova, njihove uslove za rad, višegodišnju neravnopravnost u odnosu na sve ostale grane vlasti i nepravdu, jer poslije svih nastojanja, Sindikat sudstva nije potpisao Granski ugovor, a pošto je Sindikat sudstva jedini reprezentativni sindikat, to insistiramo da se napokon potpiše – naveli su iz te organizacije.
Upozorenje iz Tužilaštva
Ranije je i Sindikalna organizacija državnih tužilaca najavila da će organizovati štrajk ukoliko zarade u toj oblasti ostanu na istom nivou. Traže veće plate za službenike u tužilaštvima, ali i tužioce, jer smatraju da su, s obzirom na posao koji obavljaju, ponižavajuće.
Sindikat zaposlenih u tužilaštvima je objavio da razmatraju inicijative, a da će konačna odluka zavisiti od odgovora nadležnih, iako već duže vrijeme ukazuju na uslove rada i materijalni status, koji dodatno otežava i nepotpisivanje kolektivnog ugovora, što je sindikalna organizacija incirala još prije godinu.
Advokat Veselin Radulović, koji je i autor analiza o stanju u pravosudnom sistemu Crne Gore, Pobjedi je kazao ranije da pravosuđe, generalno, mora da ima mnogo bolje materijalne i tehničke uslove, kao i bolje ljudske kapacitete u smislu stručnih saradnika.
Kao jedan od ključnih problema u pravosuđu ističe ignorantski odnos i zakonodavne, a prije svega izvršne vlasti prema pravosuđu.
On je istakao da su uslovi u pravosuđu loši, ali i da bi štrajk bio loš put za ostvarivanje prava u tužilaštvu, jer bi mogao da parališe sistem.
Kako je prije nekoliko dana rečeno Pobjedi iz Vrhovnog državnog tužilaštva, čelnik VDT-a Milorad Marković vodi razgovore sa predstavnicima izvršne vlasti radi pronalaženja rješenja za povećanje zarada svim zaposlenim u Državnom tužilaštvu, o čemu je upoznata i Sindikalna organizacija državnih tužilaštava.
Povodom najava štrajka, koji bi, kako su pravnici pojasnili, paralisao sistem, Marković je Pobjedi kazao da je rješavanje pitanja uslova rada, kroz reforme usmjerene ka njihovom poboljšanju, prioritet Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta da bi se povećala efikasnost rada svih zaposlenih i ostvarili još bolji rezultati.
– Činjenica je da se zaposleni u tužilaštvima suočavaju sa poteškoćama koje se tiču materijalnih i tehničkih uslova rada. Vrhovni državni tužilac imao je priliku da obiđe sva tužilaštva u Crnoj Gori i uvjeri se da su uslovi rada u većini tužilaštava daleko od zadovoljavajućih i nijesu u skladu sa potrebama zahtjevnog posla koji tužioci, službenici i namještenici obavljaju – kazali su iz Markovićevog kabineta.