Izvještaj Evropske komisije (EK) naglašava ubrzanje evropske integracije od početka rada 44. Vlade, ističući političku i spoljnopolitičku stabilnost Crne Gore, saopštio je za Portal RTCG glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović.
Na pitanje kako komentariše objavljeni izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, Zenović je rekao da ga vidi kao najpozitivniji i najohrabrujući izvještaj do sada, a istovremeno kao jasnu poruku složenosti ostatka evropskog puta.
“Izvještaj naglašava ubrzanje evropske integracije od početka rada 44. Vlade, ističući političku i spoljnopolitičku stabilnost Crne Gore. Reforme u vladavini prava, međuvladine konferencije, uspjesno zavrsena reformska agenda i dobijanje pozitivnog IBAR označili su ovu godinu kao godinu evropske integracije Crne Gore i taj mali, ali istorijski iskorak prepoznat je i u ovom izvještaju”, rekao je Zenović.
Kako je naglasio, imamo napredak u 30 od 33 poglavlja.
“Dobili po prvi put u istoriji pregovora dobar napredak u oblasti vladavine prava od početka procesa, unaprijedili četiri poglavlja, a u dva dobili ocjenu vrlo dobar. Crna Gora sada mora još odlučnije u dovršavanje reformskog evropskog puta. I ne samo crnogorskog puta, regata na čijem je čelu Crna Gora znak je da je politika proširenja i dalje moguća, a da evropski projekat nastavlja svoju istorijsku misiju”, kazao je Zenović.
Kako je rekao, određeni ostvareni rezultati u pregovorima, a posebno sveukupna brzina i dinamika procesa zavisi od rada Ministarstva evropskih poslova i pregovaračke strukture, uz napomenu da je i pregovaračkoj strukturi koja je dobila u Izvještaju pohvalu za svoj rad, osnovni koordinacioni mehanizam upravo iz Ministarstva evropskih poslova.
“Dinamika i snaga pregovaranja optereretila je ovo ministarstvo, to je znak da moramo ojačati tim, da snažimo kapacitete u svim resorima, pa tako i u Ministarstvu evropskih poslova koje je kontrolna, koordinaciona i komunikaciona jedinica cijelog procesa evropske integracije”, kaže Zenović.
Govoreći o imenovanju predsjednika Vrhovnog suda, kao i nizu reformi u pravosuđu, on je podsjetio da je nakon formiranje 44. Vlade, parlamentarna većina uspješno sporvela proces sudsko-tužilačkih imenovanja, čime se omogućio rad Sudskog savjeta i Ustavnog suda, a potom izabran i Vrhovni državni tužilac.
“Uz sve izazove, u prethodnih godinu demonstrirali smo da više nego ikada imamo kapacitet za postizanje društvenog, političkog i parlamentarnog konsenzusa. Imenovanje predsjednice ili predsjednika Vrhovnog suda nije zahtjev Brisela, nego našeg ustavno-pravnog poretka. Vjerujem da će uz deblokirajući mehanizam izbora koji je ostvaren IBAR izmjenama zakonodavnog okvira, i ova važna pravosudna instanca ovim izborom zaokržiti svoj institucionalni mehanizam i tako doprinijeti obimnoj agendi koja nas čeka u završnim mjerilima za poglavlje 23”, istakao je Zenović.
(RTCG)