Kako je rekao, stanovnici Crne Gore su to jasno saopštili na popisu.
“I dokazali da država Crna Gora diskriminiše svoje stanovnike kojima je maternji jezik srpski, a koji su, poslije pravoslavnih hrišćana, najveća statistička kategorija u prebrojavanjima koja smo imali”, dodao je Kovačević.
On je ukazao da je diskriminacija zabranjena i Ustavom Crne Gore.
“Imamo ustavnu obavezu da spriječimo nastavak te diskriminacije”, naveo je Kovačević i istakao da ne postoji nijedna evropska država, ni u Evropskoj uniji, niti izvan EU, a da u njoj maternji jezik većine stanovnika nije službeni.
Povećavaju se naknade za novorođenčad u Nikšiću
Komentarišući raseljavanje iz opština na sjeveru i starenje populacije, istakao je da je važno stvoriti bolji socioekonomski ambijent.
“Više od 5.000 je u protekle četiri godine novozaposleno u nikšićkoj opštini, tako da možemo reći da smo mi uradili dosta. Ubrzo bi trebalo da se realizuju i nove investicije, koje će donijeti još 500 radnih mjesta”, rekao je Kovačević.
Kazao je i da su oni za svako novorođenče do sada imali jednokratnu naknadu od 100 eura.
“Od Nove godine će se dobijati 300 eura za prvo dijete, za drugo dijete 500 eura, koje će se isplatiti u narednih šest mjeseci, za treće dijete dobiće se 1.000 eura na 12 mjeseci, a za četvrto i više od četvoro djece dobijaće se 2.000 eura na 24 mjeseca. I dodali smo, kao pomoć, mjesečnu naknadu za porodice koje imaju troje djece od 100 eura, a za porodice sa četvoro ili više djece 200 eura mjesečno”, dodao je.
(ADRIA)