Crna Gora ne mora da brine: Ako negdje zapne, Adrijan je tu da nas pogura na putu ka EU

0

Poslanik i predsjednik Hrvatske građanske incijative (HGI) Adrijan Vukasnović, inače veliki pobornik EU integracija i ljubitelj DPS-ove politike „pomirenja“, još jednom je zabriljirao, onako kako samo on zna.

U intervjuu portalu „Dan“, Vuksanović je „bistrio“ o evropskoj politici i regionalnim odnosima, sa ponosom ističući da pripada stranci koja je nastala još u doba SR Jugoslavije. Da se ljudi ne bi prevarili, važno je napomenuti da je HGI osnovana 28. avgusta/kolovoza 2002. godine, što i nije tako davno kako predstavlja gospodin Vuksanović.

Nego, ne želeći da ulazimo u razloge osnivanja HGI-a i njihove dugogodišnje saradnje sa DPS-om u kreiranju sistema koji je praktično obogaljio državu Crnu Goru, Adrijan je te „davne“ 2002. godine imao tek 22 godine. U politiku se uključio naravno samo zbog borbe za prava hrvatskog naroda u Crnoj Gori, a nikako za sopstveni interes, te zbog toga revnosno svojim komentarima i uputima pokušava da pomogne svakoj Vladi u navigaciji ka EU.

Tako je i u poslednjem intervjuu istakao da su dobrosusjedski odnosi veoma važni.

„Sa žalošću svjedočimo da Crna Gora narušava dobre odnose s pouzdanim partnerom kakva je Hrvatska, koja je puno toga dobrog uradila za crnogorsku integraciju. Jednako tako je loše što je državna politika pogoršala odnose s Bosnom i Hercegovinom i Republikom Kosovo. Donedavno smo bili oni koji izgrađuju dobre odnose, a ne oni koji ih narušavaju. Ipak, Hrvatska građanska inicijativa će i dalje biti posvećena tom velikom cilju, a to je članstvo u Evropskoj uniji. Ne mogu vam dati odgovor na pitanje hoće li naša zemlja ostvariti svoj evropski san do 2028. godine, ali vjerujem da u Crnoj Gori postoje snažne politike koje teže njegovoj realizaciji, a što će se pokazati i u izbornim ciklusima koji su pred nama“ – rekao je Vuksanović.

FOTO: Andrijan Vuksanović

Razumije se da je Adrijan tu gdje jeste da bi „branio“ interese Hrvata u Crnoj Gori, ali nerazumljivo je zbog čega iznosi neistine.

Navodeći da Crna Gora narušava odnose sa Hrvatskom, BiH i lažnom državom Kosovo, je manipulacija kojom se služe njegovi poltički istomišljenici i dugogodišnji politički partneri iz DPS-a. Vješto izbjegavajući da pomene DPS, on je rekao „donedavno smo bili oni koji izgrađuju dobre odnose“ aludirajući vjerovatno na vrijeme vladavine DPS-a kada je i sam Adrijan živio kao bubreg u loju ispunjavajući zadatke koje su mu zadavale kolege iz DPS-a.

Sada, kada je nova crnogorska vlast konačno počela da se brine o interesima svih crnogorskih građana, uključujući Srbe, kao i da osuđujuje genocide i druga neljudska ponašanja koja su se dešavala u regionu, Europejcu Adrijanu je to postalo neprihvatljivo. Takođe, Vuksanović smatra da su samo on i njegovi dojučerašnji politički partneri garant crnogorskog puta ka EU, iako nova vlast upravo sada mora da ispravlja greške i sanira haos koji je bivši režim ostavio u sistemu.

Adrijan ne bi bio Adrian, da nije pomenuo Vučića i Srbiju

Upitan postoje li štetni uticaji sa strane, Adrijan se poput svojih drugara iz DPS-a odmah uhvatio Srbije:

„Taj uticaj je očit i ne vidi ga samo onaj ko ga ne želi vidjeti. Sjetimo se raznih „bitaka za Nikšić“, kao i izjava Rakovića, Vulina i samog predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića. Pamtimo njegovo miješanje u popisni proces, kao i izjavu da će „riješiti“ postizbornu situaciju u Budvi. Uticaj iz Srbije je permanentan i intenzivan.“

Zbog čega Vuksanović, ako je već objektivni europski političar ne pomene uticaj hrvastkih političara na izborne procese u Crnoj Gori?

Jesu li takozvani premijer lažne države Kosovo Aljbin Kurti podržao DPS, i premijer Albanije Edi Rama podržali DPS i Mila Đukanovića na izborima? JESU.

Je li Andrej Plenković podržao HGI na izborima? JESTE.

Screenshot: hgi.co.me

Zbog čega Adrijan Vuksanović dopušta miješanje tih političara u unutrašnja pitanja Crne Gore i njenih građana? Oni Crnoj Gori dobro misle taman koliko i oni koji su 30 godina vođeni isključivo ličnim i partijskim interesima satrli crnogorsko društvo, ekonomiju i srozali njen međunarodni imidž.

Upravo je Adrijan podržavao, a i dalje podržava takvu politiku srozavanja svega crnogorskog i srpskog, pa mu je sada malo čudno kada je jednoumlje ipak dio prošlosti.

Kako je dodao, očigledan je i nedostatak homogenosti u vladajućoj strukturi.

„Kako na državnom nivou, tako i na primjeru lokalnih samouprava. Pred nama je čitav serijal izbora po gradovima Crne Gore, a uz šavnički problem, dobijamo novi – kotorski. Svjedoci smo da je vlast obećavala pomirenje i fokusiranje na ekonomske teme, a dobili smo sve samo ne to. Vidimo da nema pomirenja ni u samoj vlasti, a kamoli između vlasti i opozicije. Vladajući nam u kontinuitetu nude upravo teme iz prošlosti, od Rezolucije o genocidu u Jasenovcu do novog amblema Skupštine Crne Gore iz doba Zetske banovine. Dok dio njih aktivno sprovodi svoje ideološke zadatke, drugi šute i dižu ruke u parlamentu, i tako postaju sudionici, pravdajući se po hodnicima Brisela da tako moraju iako ne žele“ – naveo je Vuksanović.

„Hemogoenost“ u smislu jednoumlja više nije opcija za Crnu Goru i normalno je da u demorkatskim društvima više političkih subjekata imaju različite stavove, a da putem kompromisa nađu način za saradnju.

To što je Hrvatska građanska inicijativa u saradnji sa drugim satelitskim partijama morala da igra po DPS-ovim notama, da bi zadržala fotelje, sada je prošlost, jer svaki politički subjekat je slobodan da se drži svoje politike, za koju misli da će biti od interesa sa socio-ekonomski napredak države.

„Šutanje i dizanje ruku“ koje Adrijan sada pominje bilo je svojstveno partiji na čijem je čelu i ostalim DPS satelitima, pa mu se sada priviđa unutar partija trenutne vladajuće većine. Takođe, trčanje po hodnicima EU institucija i kafenisanje sa zapadnim partnerima radi dobijanja domaćih zadataka je politika koju je bivši režim usavršio i sprovodio u nadi da će zauvijek vladati.

I na kraju, europski i hrvatski, a naš Adrijan Vuksanović bi trebao više da se posveti izgradnji dobrosusjedskih odnosa između Hrvatske i Crne Gore, kao i odbrana suvereniteta Crne Gore i prava svih njenih građana.

Ako iskreno voli Crnu Goru i brine za njenu europsku budućnost, Vuksanović bi mogao svoj veliki uticaj u Hrvatskoj da iskoristi za ubrzanje procesa EU integracija, jer Crnoj Gori izgleda niko ne može pomoći do vizionara Adrijana i njegovih veza u jednoj od „najuticajnijih“ članica EU.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.