Portal Borba i ove nedelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedmicu za nama.
U današnjem pregledu čitaćete o hororu koji se dogodio u bjelopoljskom selu Sokolac gdje su ubijeni brat i sestra, uskorom proglašenju rezultata lokalnih izbora u Podgorici kao i o sve češćim ponudama DPS-a URI i Milatoviću ali i svađama unutar te stranke, o novim političkim previranjima u Budvi, prepucavanjima između potpredsjednika Vlade Nika Đeljošaja i koalicije Za budućnost Crne Gore kao i o pisanju medija da se navodni vođa kavačkog klana vratio na Balkan.
Drugi se čitaju, Borbi se vjeruje!
Krvavi pir u selu Sokolac
Alija Balijagić je počinio dvostruko ubistvo u Sokolcu i višestruki je povratnik u izvršenju krivičnih djela. Prije nekoliko mjeseci je izašao iz zatvora. To je ono što se zna o njemu, ali se još uvijek ne zna gdje se skriva nakon preksinoćnjeg zločina. Zato su mještani Sokolca i okolnih sela u velikom strahu.
Strah je bio prisutan i prethodnih deset dana. Toliko je prošlo otkako se Balijagić, predstavljajući se kao lovac koji traga za svojim izgubljenim psom, pojavio u selu. Gostio se kod mještana koji su nakon nekoliko dana postali sumnjičavi i prijavili ga policiji.
Madžgalji, brat i sestra, nijesu dočekali intervenciju policije i hapšenje osuđivanog prestupnika.
„Tri put smo ih zvali otkad se on pojavio prije deset dana tuda. A za ovo je sve, za moj pojam, policija kriva i vlast“, navodi drugi mještanin.
„Mi smo svi šokirani, od sinoć smo svi u svojim domovima zaključani. Jako smo uplašeni za svoju bezbjednost i bezbjednost svoje porodice. Znači, mi uopšte ne znamo odakle će taj tip da se pojavi. Ali ako je tačno po priči mještana, znači da se kreće on deset dana iz kuće u kuću i tuda, neko je zakazao tu“, ističe za TVCG mještanin Sokolca.
„Državna tužiteljka dežurna iz Višeg državnog tužilaštva u ranim jutarnjim časovima započela je vršenje uviđaja sa službenicima Uprave policije, Odjeljenja bezbjednosti Bijelog Polja i službenicima Forenzičkog centra. Prilikom vršenja uviđaja izuzeti su brojni tragovi koji će biti predmet vještačenja u Forenzičkom centru“, saopštila je Ljubica Caković.
Policija je objavila fotografiju osumnjičenog Alije Balijagića i upozorenje mještanima Vraneške doline, ali i građanima Bijelog Polja da budu oprezni, ostanu u svojim domovima i ukoliko primijete bjegunca, odmah obavijeste pripadnike MUP-a. Danas je mjesto zločina u Sokolcu obišao i resorni ministar Danilo Šaranović.
Ustavni sud odbio žable, pregovori za formiranje vlasti u Podgorici mogu da počnu
Ustavni sud Crne Gore je na na sjednici održanoj prije nekoliko dana odbio žalbu Pokreta Naprijed, na čijem čelu je Vuk Kadić, da se ponovo glasa u Doljanima.
Ova idluka je donijeta jednoglasno, uz saglasno izdvojeno mišljenje predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko. Samim tim, uskoro se može očekivati konačno proglašenje rezultata izbora u Podgorici a što označava i početak pregovora o formiranju vlasti.
A samim tim, počele su i javne ponude od strane političkih partija. DPS je nastavio da se „nudi“ listi Jakova Milatovića i GP URA, a što je prije par dana kazao i lider te stranke Danijel Živković gostujući na Javnom servisu.
Odmah nakon zvaničnog proglašenja rezultata izbora u Podgorici, DPS će pozvati sve političke subjekte koji su u prethodnom periodu bili nezadovoljni radom gradske uprave na razgovor o formiranju lokalne vlasti, kazao je predsjednik stranke Danijel Živković, gostujući u emisiji „Argumenti“ na TVCG.
„S obzirom da su ovi politički subjekti čije je nosilac liste bio Jakov Milatović kazali da nijesu zadovoljni radom prethodne gradske uprave prirodno je i zdravorazumski da ćemo i kao najjači politički subjekt prvo po pravilima demokratije pozvati one koji su nezadovoljni bili radom te gradske uprave i koji su sa nama skratili mandat uz očekivanje da ćemo formirati novu gradsku upravu koja će se mnogo odgovornije, ozbiljnije i kompetentnije odnositi prema javnom interesu“, kazao je Živković.
Ali u DPS-u ne cvjetaju ruže…
Ipak, i pored zvaničnih ponuda unutar te stranke, može doći i do rascjepa u Demokratskoj partiji socijalista u zavisnosti od toga koji bi model za formiranje vlasti u Podgorici, ta stranka podržala.
Naime, lider PZP-a Nebojša Medojević u par navrata je prethodne sedmice pisao da je sve veći broj aktivista i članova organa partije traže promjene, jer se ne slažu sa kontinuitetom pogrešne politike Mila Đukanovića. Oni traže kako političke, tako i kadrovske promjene.
„Pojavljivanje Mila Đukanovića na završnim skupovima DPS na lokalnim izborima u Podgorici i Kotoru, i posebno na tzv. “slavlju” u noći izbora, naišlo je na osudu kod dijela najužeg rukovodstva, ali i među članovima opštinskih odbora. Kap koja je prelila čašu bila je ponuda Jakovu Milatoviću za koaliciju u Podgorici.“ – kaže Medojević i dodaje da je Predsjedništvo DPS-a tada ponudilo:
-Gradonačelnika Podgorice;
-Predsjednika opštine Budva;
-Podršku na sledećim predsjedničkim izborima.
Uslov je bio da sruše Vladu i budu u koaliciji na svim izborima do 2028. godine.
„Ovaj predlog Predsjedništva DPS je bio suprotan predlogu OO DPS Podgorice koji su insistirali da crvena linija u pregovorima bude poštovanje izbornog rezultata i da jedino Nermin Abdić može biti gradonačelnik Podgorice. Na sjednici Predsjedništva DPS samo su Danijel Živković i Nermin Abdić bill za poštovanie stavova OO DPS Podgorice, ali su bili preglasani.“ – navodi Medojević.
Po njegovom mišljenju sasvim je jasno da će morati doći i do institucionalnog razlaza između pristalica Đukanovića i njegove pogubne politike i pristalica novog kursa u DPS.
„Ako uspiju da se distanciraju od Đukanovića, narkokartela i tajkuna koji su opljačkali Crnu Goru, usvoje realan umjeren stav prema srpskom pitanju u Crnoj Gori, Crkvi i Srbiji, i institucionalizuju svoju frakciju ili osnuju sasvim novu stranku, imaće politicki prostor i mogu biti jedna perspektivna stranka lijevog centra, gdje bi se sa Demokratama i SDP borili za birače“ – smatra Medojević.
On kaže i da od odnosa snaga frakcije iza koje stoje Đukanović. Roćen, Pažin, kavački klan i Bemax , koju predstavljaju Andrija Nikolić, Ivan Vuković, Nikola Rakočević, Oskar Huter, Jevto Eraković, Zoja Bojanić Lalović, Mihailo Anđusić i frakcije koja se zalaže za promjene u partiji, koju predvode Danijel Živković, Nermin Abdić, Miloš Nikolić, Mlađan Janović, Nikola Milović , Petar Smolović i drugi, zavisiće i dinamika na crnogorskoj političkoj sceni.
„Sve dok je DPS pod uticajem narkokartela, on je partija koja ide ka izumiranju, jer niko sa njima neće u koaliciju, a i stav naših evroatlantakih partnera je vrlo negativan kada je budućnost DPS u pitanju. Đukanović neće odustati od namjere da po svaku cijenu (pa čak i nasiljem i terorom) dođe na vlast i spriječi svoje hapšenje i izručenje SAD. On drži DPS kao taoca u borbi za svoju slobodu i opastanak kriminalne korporacije“ – pojašnjava Medojević.
On je u emisiji Slobodna zona na Prvoj televiziji ekskluzivno saopštio i njegova saznanja kako bi se ta stranka zvala.
„Ukoliko DPS ostane pri poziciji da Abdić može biti gradonačelnik a nude koaliciju Milatoviću i Abazoviću neće doći do lomova u DPS-u. Ako prihvate da Rakčević bude gradonačelnik, biće cijepanja u DPS-u i dio poslanika će formirati nezavisni klub ali i novu stranku – Novu demokratsku partiju Crne Gore“, jasan je Medojević.
Doslednost Jasne Dokić: Neće sa Jovanovićem na listu u Budvi, jer je on tajno pregovarao sa DPS-om da pravi vlast u tom gradu?
Različite poruke stizale su prethodnih mjeseci iz liste Budva je naš grad, koju je na minulim izborima predvodio Nikola Jovanović. Dok je Nikola Jovanović svojevremeno u jednoj televizijskoj emisiji najavio da će razgovarati o formiranju vlasti sa DPS-om, potpredsjednica opštine Budva Jasna Dokić nedugo potom je odgovorila – sa DPS-om nema ni teoretske šanse da se razgovara!
Upravo ovi događaji bili su ključni da dođe do razdora te liste a što je Borba ekskluzivno objavila prije par dana. Naime, do razdora je došlo upravo zbog Jovanovićeve volje da uopšte i razgovara sa DPS-om a što je kulminiralo činjenicom da se Dokićeva, ali i još par imena koji su ranije bili na ovoj listi danas na njoj ne nalazi.
Iz Jovanovićevog tabora je prije nekoliko dana rečeno da će prednost na listi dati mladim ljudima, a da će na začelju ostati funkcioneri. Zbog toga se Jovanović nalazi na začelju liste, ali je u prvih 10 kandidata za odbornike, po saznanjima Borbe, „ugurao“ sebi lojalne ljude na koje može da računa kako bi ubuduće mogao da pokrene pregovore i sa Demokratskom partijom socijalista. To je očito bilo neprihvatljivo za Dokić i ekipu okupljenu oko nje te se isti danas ne nalaze na listi.
S tim u vezi važno je pohvaliti ljudsko držanje Jasne Dokić koja ne da do svojih stavova niti želi da se politički igra sa većinskom voljom građana Budve koji su još 2016. godine poslali Demokratsku partiju socijalista u opoziciju, a što pomenutima očigledno „jako teško pada“, te kupuju odbornike, izvršavaju policijske pučeve poput onog 2020. godine, a očito vrbuju i nekada dokazane opozicionare, kakav je očito Jovanović nekada bio. To, ipak, izgleda da više nije mjerilo, već je sve više tih lažnih nekadašnjih opozicionara „omekšalo“ na ideju da formiraju vlast sa strankom koja je 30 godina bila personifikacija diktature i autokratije u Crnoj Gori. Ipak, raduje što su na političkoj sceni ostali ljudi sa kičmom koji ni po koju cijenu ne žele vlast da formiraju sa Demokratskom partijom socijalista.
Jasna Dokić je takođe jedina osoba koja rukovodi Opštinom Budva i sada će biti posebno zanimljivo pratiti kako se odvija situacija jer je očigledno da je lista „Budva naš grad“ izgubila važnu polugu u vlasti neposredno pred predstojeće izbore a još veći udarac je okolnost da je, u okviru te grupacije, upravo ona bila prepoznata kao najveći protivnik saradnji sa DPS-om što inače svi protivnici ove grupacije spočitavaju kao „sigurnu stvar“ ako bude prilike za to.
Podsjetimo, u ranijim izjavama medijima, Dokićeva je bila eksplicitno protiv bilo kakve saradnje sa Demokratskom partijom socijalista.
Odgovarajući na pitanje „Vijesti“ još u avgustu kako komentariše spekulacije da bi lista čija je kampanja pored Nikole Jovanovića počivala na njenom imenu, mogla da formira vlast sa DPS-om, Dokić je kategorična da je protiv toga.
„Sve te spekulacije ne doživljavam kao ozbiljne. Ako neko spekuliše, spekuliše u svoje, a ne u moje ime, jer ja sam striktno protiv saradnje sa DPS-om“, navela je Dokić.
Podsjećamo, nosilac liste Nikola Jovanović je gostujući na TV Vijesti još ranije najavio da će pregovarati i sa DPS-om.
„Pecke“ između Đeljošaja i ZBCG
Potpredsjednik crnogorske vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj oštro je odbacio inicijative da se mijenja Zakon o državljanstvu, da bi se dozvolilo dvojno, i upozorio da bi to značilo promjenu nacionalne strukture Crne Gore, koja bi – kako je rekao – naišla na žestok odgovor.
Đeljošaj, koji je i lider Albanskog foruma, u intervjuu za Glas Amerike poručio je i da se neće mijenjati Ustav da bi se srpski jezik uveo kao službeni, na čemu takođe insistiraju čelnici bivšeg Demokratskog fronta.
Govoreći o crvenim linijama za učešće njegove stranke u vladi, rekao je da bi to bile odluke koje nisu usklađene sa politikom Evropske unije i Sjedinjenih Država, ali i naglasio da se u Crnoj Gori trenutno stvara ambijent koji bi takođe mogao da bude „crvena linija“. Nije isključio ni mogućnost nove rekontrukcije vlade ili „novog dogovora“.
Na to sve su reagovali iz koalicije ZBCG koji su kazali da on treba da smanji doživljaj
„To što smo dosad pokazivali strpljenje za često politički neartikulisane napade samo jednog od mnogobrojnih predsjednika albanskih stranaka u Crnoj Gori, nije bila naša slabost, već snaga i mudrost drugog po snazi konstituenta Vlade. Posebno primjećujemo da su napadi gospodina Đeljošaja na srpski narod učestali otkad je sprovedena tužilačko policijska istraga “General” i da svoju (ne)opravdanu nervozu pokušava istresti kroz nacionalističko izvođenje kata na našu koaliciju“, kazali su iz ZBCG.
Zato ga, ovom prilikom, podsjećaju da on njih niti je uveo u vladu niti ih može izbacivati, posebno iz razloga što u Skupštini nema nijednog poslanika iz svoje strančice ali zato ima dva ministarstva, između ostalog zahvaljujući srpskim poslanicima koji su glasali i gospodina Đeljošaja za ministra i potpredsjednika Vlade.
A ni Đeljošaj nije ostao dužan.
„Dobro jutro iz New Yorka, Evo “sledio” sam se na ove prijetnje Mandića“, napisao je Đeljošaj na Fejsbuku.
Poznato je, navodi on, da se samo kukavice ne potpisuju na saopštenja.
„Uživam uz jutarnju Američku kafu, Imam nekoliko važnih sastanaka sa Američkim partnerima i od mene će Mandić imati potpisan, direktan i konkretan odgovor. Možda stignem i danas ali mi nije prioritet prevarant i politička prošlost!“, kazao je Đeljošaj.
U PS-u se zahvaljuje na pozive i podršku inopartnera na, kako je naveo on, primitivne prijetne politike prošlosti.
Novosti: Zvicer se vratio na Balkan, čuvaju ga Albanci
Nedavno uhapšeni Nikola Vušović, zvani Džoni sa Vračara, izvjesno vrijeme krio se u Španiji, a operativna saznanja govore da su on i navodni vođa „kavačkog klana“ Radoje Zvicer čak živjeli u zgradi do zgrade u Barseloni – saznaju „Novosti“.
Prema podacima bezbjednosnih službi međutim, Kotoranin se nedavno vratio u Crnu Goru, gdje se uspješno krije i kreće se po zemljama Balkana. I prije dva dana uhapšeni Nikola Filipović, živio je u blizini Vušovića i Zvicera.
Hapšenje Zvicera je pitanje dana i zavisi od spremnosti nadležnih službi u tim državama da ga lociraju i uhapse.
– Postoje podaci o njegovim jatacima u južnoj srpskoj pokrajini, Kosovu i Metohiji. Određeni period proveo je u štek-stanu u Prištini, a onda se uz pomoć saradnika prebacio u Albaniju. Njemu je, nema sumnje, najsigurnije trenutno na ovim prostorima – objašnjava izvor „Novosti“.
Hapšenjem Vušovića Zviceru je odstranjen važan krak finansiranja, ali i organizacije krijumčarenja narkotika i likvidacije. Posle „provaljivanja“ kriptovane komunikacije „Skaj“, njemu je jedini vid dogovora i razgovora oko poslova bio lični fizički kontakt, odnosno licem u lice.
– Tako su Vušović i Zvicer najlakšše i najbezbjednije organizovali kako ubistva, tako i krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu, što je i bio osnovni vid finansiranja klana. Šverc narkotika odvijao se preko španskih luka, pa je prisustvo na terenu bilo od velike koristi. – objašnjava naš sagovornik.
Navodi se i da se „kavčanin“ posle hapšenja Belivukove kriminalne grupe gotovo u potpunosti oslonio na Vušovića i naložio mu da napusti Beograd. Sve se to dešavalo krajem februara 2021, kada je iza rešetaka završila kriminalna ekipa okupljena oko navijačke grupe „Iz Principa“.
Samo mjesec dana kasnije, 11. marta, pod, za javnost još nerazjašnjenim okolnostima, Vušović je završio iza rešetaka u Dominikanskoj Republici, jednoj od baza južnoameričkih kartela, ali američke Agencije za borbu protiv narkotika (DEA). Njegovo prisustvo je registrovano u jednom, navodno, izbjegličkom kampu. Naše bezbjednosne službe su dobile taj podatak i proslijedile Interpolu.
– I dalje je nejasno kako se Beograđanin ponovo našao na slobodi. Imamo određene sumnje, kada je riječ o poznatoj obavještajnoj agenciji, ali je poznato da se on posle toga vratio u Evropu, odnosno u Španiju. U jednom trenutku „pridružio“ mu se i sam vođa Zvicer. Sve je to dobro funkcionisalo donedavno, kada je pronađena lokacija gde se krije Beograđanin – navodi izvor „Novosti“.
Zvicera, takođe, pored ostalih država, potražuje i Srbija i to na osnovu više podignutih optužnica protiv ovog Kotoranina. On se sa Vušovićem i Urošem Piperskim, koji je na izdržavanju kazne u Portugalu, tereti za formiranje kriminalne grupe koja krijumčari kokain, ali i ubija. U vrhu ove ekipe je i Dario Đorđević, zvani Dekster, koji je uhapšen u Austriji.
Ovoj grupi, nazvanoj „vračarci“, na teret se stavljaju ubistva Aleksandra Halabrina, Dragana Ristića Čađe, kao i Aleksandra Šarca. Pored toga, terete se i za pokušaje ubistva sada pokojnog Lazara Vukićevića, Samira Divljanovića, Miloša Nilovića, Andrije Zarića, kao i Arsenija Stefanovića. JTOK ih tereti i za neovlašćenu proizvodnju, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i pranje novca.
Zvicer i Vušović optuženi su i da su od 2019. do 2022. godine organizovali grupu čiji su pripadnici cijanidom pokušali da otruju osobu koja je bila u pritvoru u Crnoj Gori i bila spremna na saradnju sa istražnim organima te države. Reč je o Strahinji Saviću, jednom od osumnjičenih za ubistvo Šarca, ali i pripremu likvidacije Marka Ljubiše Kana.