Spaić: Nijedna organizacija nema ekskluzivno pravo da zastupa lica sa invaliditetom, niti da ima povlašćen status u odnosu na druge
U posljednje vrijeme sve češće se pojavljuju spekulacije određenih organizacija civilnog sektora koje se bave licima sa invaliditetom, a najviše UMHCG, u kojima napadaju aktuelnu vlast u Crnoj Gori, a pogotovo Glavnom gradu, čiji dio je i koalicija Za budućnost Crne Gore, zbog, kako navode, toga što im nije omogućeno da i dalje imaju pravo na besplatno korišćenje prostora i manje sredstava od projekata opredijeljenih za njih, saopštio je Miloš Spaić iz Nove srpske demokratije.
„Zbog javnosti osjećam obavezu da prikažem činjenično stanje, kako se ne bi širile dezinformacije, koje često obuhvataju i pojedine osobe iz naše koalicije, o, kako ukazuju, diskriminaciji bilo koga. Za početak, UMHCG, je samo jedna od organizacija koja se bavi licima sa invaliditetom, kojoj, naravno, ne želim osporiti doprinos poboljšanju statusa lica sa invaliditetom, ali oni, kao ni druge organizacije koje se bave licima sa invaliditetom, preciznije, nijedna od njih pojedinačno, nema ekskluzivno pravo da se bavi i da zastupa lica sa invaliditetom, niti da ima povlašćen status u odnosu na druge“, istakao je Spaić.
U skladu sa tim, kako je dodao, „ne postoji nijedan razlog da samo oni uživaju privilegovan status, pa samim tim ne treba da čudi što im nije omogućeno besplatno korišćenje prostora“.
„Po tom pitanju, treba napraviti kriterijume, uz ispunjavanje kojih bi pod jednakim uslovima za sve imali pravo konkurisati i ostvariti pravo na određene benefite“, rekao je Spaić.
Takođe, prema njegovim riječima, „jedna od pritužbi odnosi se na manje opredijeljenih sredstava za to Udruženje“.
„Među organizacijama civilnog sektora koje se bave licima sa invaliditetom, moram istaći, ima organizacija koje zaista kvalitetno obavljaju svoju djelatnost, a jedini kriterijum za dodjelu sredstava na konkursima za projekte NVO mora biti njihov kvalitet, a svakako da bi i sami konkursi trebalo da se unaprijede, što svakako jeste obaveza izvršne vlasti“, kazao je Spaić, pa nastavio:
„Kao što sam već rekao, niko ne može da ima ekskluzivno pravo ni na šta kada su lica sa invaliditetom u pitanju, pa tako ni na dobijanje sredstava. Jedini kriterijum je kvalitet projekta, jer svi imaju jednaku mogućnost da apliciraju u skladu sa uslovima poziva“, naglasio je Spaić.
Za kraj je dodao:
„Kada je tematika osoba sa invaliditetom u pitanju, kao i bilo koja druga, to podrazumijeva jednake mogućnosti za organizacije koje se time bave, i borbu za opšte dobro, te korektnu saradnju države i civilnog sektora. Dakle, međusobno razumjevanje i poštovanje, jer samo na taj način možemo unaprijediti život građana Crne Gore, pa samim tim i osoba sa invaliditetom“, zaključio je Spaić.