Kad već ne daju srpski jezik, kako će objasniti činjenicu da skoro 70% građana ne govori crnogorskim?

0

Prethodne nedjelje jedno od saopštenja koje je svakako uzburkalo javnost Crne Gore bilo je ono ispisano od strane DPS-a gdje su kazali da službeni jezik u Crnoj Gori može da bude crnogorski i samo crnogorski.

To je izazvalo mnoštvo reakcije gdje većina tvrdi da Demokratska partija socijalista prosto nastavlja sa svojom politikom segregacije svega srpskog što se vezuje za Crnu Goru. Interesantno, čak ni nakon objavljenih rezultata popisa stanovništva, koji iz popisnog ciklusa u popisni ciklus pokazuje da srpskim jezikom govori većina ljudi u Crnoj Gori, iz DPS-a se konstantno pozivaju na Ustav koji su, jelte, sami donijeli, govoreći da u Crnoj Gori službeni jezik može biti samo crnogorski.

Pored činjenice da se ovim faktički diskriminiše najveća jezička zajednica u Crnoj Gori koja govori srpskim jezikom, čak 43% građana Crne Gore, postavlja se drugo pitanje. Naime, imavši u vidu da je DPS 30 godina bio na vlasti i da je faktički sprovodio progon srpskog jezika kao i afirmisao crnogorski, kako planiraju da objasne svojim ideološkim podržavaocima, da crnogorskim jezikom, koji je jedini službeni u državi – ne govori oko 70% crnogorskih građana?

Naime, po objavljenim rezultatima popisa stanovništva svega 34,52 odsto građana Crne Gore se služi crnogorskim jezikom, stoga se DPS-u može postaviti pitanje, kako je moguće da je jezik koji su sami stvorili ovako podbacio na popisu stanovništva? Prostim inaćenjem stranka koju je doskora vodio Milo Đukanović ne želi da prihvati realnost da srpski jezik treba da bude u ravnopravnom statusu sa njihovom jezičkom tvorevinom. Stoga, dolazimo i do ovakvih saopštenja gdje je jasno da DPS niti ostale suverenističke stranke ne žele da prihvate realnost i da budu konstruktivni po pitanju normiranja jezika kojim govori najviše građana u Crnoj Gori.

Jasno je, po ovom saopštenju, da stranke parlamentarne većine, baš kako su i najavile, skupe hrabrosti i krenu u proceduru proste ustavne konstatacije a u cilju jezičke ravnopravnosti u Crnoj Gori.

Šta piše u saopštenju DPS-a

Sve entuzijaste, sa raznih nivoa vlasti, koji ovih dana ispunjavaju agendu velikosrpskog nacionalizma, zastupajući tezu da srpski jezik treba da postane službeni, podsjećamo na veoma važnu činjenicu: najviši pravni akt, Ustav, definiše da je službeni jezik u Crnoj Gori – crnogorski, poručili su iz Demokratske partije socijalista (DPS).

Iz te partije navode da je službeni jezik Crne Gore tako čvrsto zaštićen Ustavom, da ga ova parlamentarna većina ne može promijeniti, sem da sruši ustavni poredak, izvrši državni udar i suspenduje sve institucije.

„Podsjećamo da je Crna Gora 2017. godine odlukom Komiteta kongresne biblioteke u Vašingtonu dobila međunarodni kod za crnogorski jezik u okviru ISO međunarodnog standarda, čime je ozvaničena njegova lingvistička prepoznatljivost. Svako aktuelizovanje promjene službenog jezika je besmisleno i predstavlja dio propagande velikosrpskog nacionalizma, koji želi od Crne Gore, države svih građana, da pravi državu etničkih grupa i naroda, sa dominacijom srpskog, postavljajući mine u temelje njene državnosti“, smatraju u DPS-u.

Dodaju i da crnogorski nije jezik etničkih Crnogoraca, već je nazvan prema imenu države, kao što je to urađeno u svim državama bivše Jugoslavije i ističu da svako insistiranje na izmjeni ustavnog statusa crnogorskog jezika kao službenog jezika države, ne znači samo negaciju jezika, nego i Crne Gore kao države u kojoj se on govori.

FOTO: Skupština

„Insistiranje na promjeni službenog jezika u Crnoj Gori, samo je taktički potez do oduzimanja suvereniteta državi, i zato velikosrpski nacionalisti na tome insistiraju. Pristupanjem Crne Gore Evropskoj uniji (EU), crnogorski jezik će postati jedan od službenih jezika EU, i to se očigledno vođama velikosrpskog nacionalizma ne dopada“.

Iz DPS-a kažu da je očigledno da rezultati popisa nisu zadovoljili njihove apetite, jer se suštinski u tri posljednja “prebrojavanja” ništa značajno u statistici nacionalnog identiteta nije promijenilo…

„… a upregla se velikosrpska mašinerija finansijske, medijske, logističke, političke pomoći da se postigne javno obznanjen cilj: da srpskim jezik govori 50 odsto građana, i da se većina građana identitetski odrede kao pripadnici srpskog naroda. S obzirom na to da etnički inženjering na popisu nije uspio, sada Mandić, šef parlamentarne većine, pokušava da pritiskom i ucjenom nametne nacionalističku agendu svojim političkim podanicima u vlasti. Preporučujemo im da ne destabilizuju državu raspravom o davno zatvorenom pitanju, već da se osvrnu oko sebe i vide kako žive građani, koji su im 29. septembra u Podgorici najbolje rekli šta misle o politici ove vlade, njenoj strategiji održavanja na vlasti po svaku cijenu, i vladajućoj većini koja je spremna da služi Vučićevom slugi“, piše u saopštenju DPS-a.

Vučurović: Potpuno je normalno da srpski bude službeni jezik

Popis je slika Crne Gore i kao takav treba da se prenese u realni život građana i države. Većinski jezik u Crnoj Gori je srpski, to su saopštili građani i ne vidim razlog za bilo čiju nervozu, kazao je za BORBU poslanik Nove srpske demokratije i koalicije Za budućnost Crne Gore Jovan Jole Vučurović.

On je za naš portal reagovao na saopštenje Demokratske partije socijalista gdje su „podsjetili“ da je službeni jezik u Crnoj Gori crnogorski.

Vučurović je reagujući za naš portal kazao da ovakva saopštenja ne doprinose pomirenju već i dalje imamo jedan manji dio političke scene koji je izrazito šovinistički i antisrpski raspoložen.

„Srpskim jezikom govori ubjedljiva većina građana Crne Gore i potpuno je logično i normalno da srpski bude službeni jezik, onaj na kome je kroz istoriju stasavala i nastajala Crna Gora. Onaj ko se protivi tome da većinski jezik bude službeni jedino može biti pripadnik neke ekstremističke, fašističke organizacije i da snažno mrzi neku naciju. Mi u Crnoj Gori zaista imamo na sceni ekstremiste iz dijela DPS, koji baštine ustašku ideologiju Sekule Drljevića, i kojima je jedini cilj da izazovu neki eksces“, kazao je Vučurović za Borbu.

On im, ipak, to ne preporučuje, dodajući da je ta politika 2020. godine više puta poražena i da se moraju potruditi da bude prošlost zbog demokratskih procesa u Crnoj Gori.

Jovan Jole Vučurović

„Ipak vjerujem da i na tim adresama donekle stanuje razum i da ćemo uspjeti da se dogovaramo makar oko onih pitanja koja su jasna i nedvosmislena , a činjenica je da je srpski jezik većinski i da treba da bude službeni“, zaključio je Vučurović za BORBU.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.