Cyber Challenge Lab uspješno okončan u Naučno-tehnološkom parku
Završnica studentskog programa Cyber Challenge Lab, realizovana u okviru projekta Ulysseus – Inovacionog haba za sajber bezbjednost Univerziteta Crne Gore, održana je u Naučno-tehnološkom parku.
Pet studentskih timova predstavilo je rezultate svog rada na izabrane izazove iz oblasti sajber i informacione bezbjednosti, na kojima su u protekla tri mjeseca radili sa svojim mentorima iz privrednog i državnog sektora uz podršku profesora sa univerziteta.
Studenti su pokazali veliko interesovanje i istrajnost u praktičnom radu i proizveli vrlo interesantna i korisna rješenja. Od analize ranjivosti jedne konkretne crnogorske kompanije i dostavljanja upotrebljivog dokumenta o sajber prijetnjama, do komparativne analize predloga Zakona o informacionoj bezbjednosti korišćenog u pripremi poslanika Skupštine Crne Gore za debatu, savlađivanja postupka implementacije standarda za sajber bezbjednost u imaginarnoj kompaniji, razvoja uputstva za upravljanje incidentima pa do simulacije sudskog postupka u slučaju sajber kriminala – sve su ovo bile teme koje su zaokupile studente i donijele im jedinstveno iskustvo u radu, istraživanju, kreativnosti i povezivanju sa realnim problemima u poslovnom okruženju i izuzetnim profesionalcima koje su imali kao mentore.
Žiri, u sastavu prof. dr Igor Đurović, Valentina Radulović, prof. dr Savo Tomović i Jasna Zeković, odabrao je tim “Digitalnih pravobranilaca” kao pobjednički, ali je istakao da su svi timovi zaista sjajno iznijeli svoje projekte.
Događaj je obuhvatio i panel diskusiju sa mentorima, Mladenom Bukilićem (Čikom), Brankom Džakulom (Un1quely), Vukom Perišićem (Skupština Crne Gore) i Nikolom Žarićem (Elektro-tehnički fakultet), koji je vodila dr Andreja Mihailović (Pravni fakultet i Women4Cyber). Razmijenila su se iskustva iz rada sa studentima koja su pričinjavala veliko zadovoljstvo mentorima i ponos kao alumnista Univerziteta Crne Gore da mogu na ovaj način da doprinesu procesu obrazovanja. Iskazana je želja i volja svih da se sa sličnim inicijativama saradnje univerziteta i poslovnog i javnog sektora nastavi, a oblast sajber bezbjednosti predstavlja široko polje za uključenje što većeg broja stručnjaka.
Inovacioni hab za sajber bezbjednost u okviru Ulysseus projekta nastaviće sa sprovođenjem aktivnosti na izgradnji kapaciteta i razvoju stručnjaka za sajber bezbjednost. Evropski univerzitet Ulysseus je alijansa osam univerziteta koju čine: Univerzitet u Sevilji (USE), Univerzitet Azurna obala (UCA), Univerzitet u Đenovi (UniGe), Tehnički univerzitet u Košicama (TUKE), MCI – Preduzetnička škola u Inzbruku (MCI), Haaga-Helia Univerzitet primijenjenih nauka (Haaga-Helia), Univerzitet u Minsteru (UM) i Univerzitet Crne Gore (UCG). Naš univerzitet je od novembra prošle godine postao član ovog važnog programa u okviru kojeg se kreira veliki broj zajedničkih obrazovnih, naučnih i inovativnih inicijativa koje doprinose integrisanju ovih univerziteta i stvaranju jedinstvenog evropskog prostora visokog obrazovanja.