EPCG: Očekuje se da će krajem 2025. pljevaljska termoelektrana biti ekološki potpuno prihvatljivo postrojenje

0

Projekat ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja je ključni dio naše vizije za budućnost i njegova realizacija će značajno unaprijediti naš ekološki učinak, saopštio je izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Ivan Bulatović.

Kako je saopšteno iz EPCG, TE „Pljevlja“ 21. oktobra obilježava 42 godine postojanja i izuzetnog doprinosa elektroenergetskom sistemu Crne Gore.

Od puštanja u rad, 1982. godine, do danas pljevaljski agregat proizveo je 44,1 TWh električne energije.

Posljednje dvije godine, u fokusu je, kako navode, ekološka rekonstrukcija tog energetskog objekta EPCG – strateški projekat kojim se nastoji produžiti radni vijek Termoelektrane i ispoštovati strogi zahtjevi evropskih direktiva u oblasti očuvanja životne sredine.

Foto: EPCG

“I pored određenih kašnjenja, dinamika je i dalje zadovoljavajuća, pa se očekuje da će krajem 2025. godine pljevaljska termoelektrana biti ekološki potpuno prihvatljivo postrojenje, a da će, zahvaljujući toplovodu, čija izgradnja je sastavni dio Projekta, Pljevljaci konačno dobiti znatno kvalitetnije uslove života. Za nas kao kompaniju veoma je važno da TE Pljevlja što duže bude dio našeg proizvodnog portfolija, jer koliko znači energija iz jedinog termo bloka u našoj zemlji pokazalo se i ove godine u vrijeme ljetnjeg deficita, kada je prosječna cijena električne energije na berzama premašivala i 120 €/MWh”, saopšteno je iz EPCG.

Kako su dodali, od početka godine TE Pljevlja je proizvela 987,4 GWh električne energije, 1,2 odsto manje od plana, ali je proizvodnja Termoelektrane, tokom trećeg kvartala, u uslovima izražene suše, činila čak 65 odsto ukupne proizvodnje objekata, a njena vrijednost bila je 73,6 miliona eura.

Foto: EPCG

 

U saopštenju se dodaje da je Dan Termoelektrane obilježen skromnom svečanošću, na kojoj je Bulatović naveo da su kao kompanija ušli u novu fazu razvoja koja ne podrazumijeva samo proizvodnju energije, već i ulaganje u napredne ekološke tehnologije, “kako bismo postali lideri održivog razvoja u ovom dijelu Evrope”.

“Jedan od najvažnijih koraka na tom putu je projekat ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja. Ovaj projekat je ključni dio naše vizije za budućnost, i njegova realizacija će značajno unaprijediti naš ekološki učinak. Ova rekonstrukcija obuhvata modernizaciju sistema za smanjenje emisija štetnih gasova, prečišćavanje otpadnih voda i unapređenje energetske efikasnosti. Investicija u ovaj projekat pokazuje našu odgovornost prema budućim generacijama i naše opredjeljenje da u potpunosti ispunimo sve evropske ekološke standarde. Na ovaj način, Termoelektrana Pljevlja neće biti samo izvor energije, već primjer postrojenja koje koristi najsavremenije tehnologije u skladu s ekološkim zahtjevima”, istakao je Bulatović.

Bulatović je rekao da cilj EPCG nije samo smanjenje uticaja na životnu sredinu, nego da žele da ovaj projekat donese i direktne koristi za sve stanovnike Pljevalja.

“Zato posebno želim da istaknem naš projekat toplifikacije Pljevalja. Kao što znate, dugogodišnja potreba za centralnim grijanjem u Pljevljima bila je od vitalnog značaja, ne samo zbog unapređenja kvaliteta života, već i smanjenja lokalne zagađenosti. S ponosom mogu reći da će kroz implementaciju ovog projekta, višak toplote iz Termoelektrane biti iskorišten za toplifikaciju domaćinstava i institucija, čime ćemo poboljšati komunalne uslove u ovom gradu i smanjiti emisije štetnih gasova iz individualnih ložišta”, kazao je Bulatović.

Naveo je da su ekološka rekonstrukcija i toplifikacija Pljevalja dvije najvažnije investicije Elektroprivrede, ali da su one samo dio šire strategije razvoja kompanije.

“Uz ove projekte, aktivno radimo na diverzifikaciji našeg proizvodnog portfolija i uvođenju obnovljivih izvora energije. Solarni i vjetroparkovi, hidroenergetski potencijali, kao i inovativna rešenja u skladištenju energije, naši su prioriteti u narednim godinama. Naš cilj je da Crna Gora postane energetski nezavisna zemlja koja koristi svoje resurse na održiv način, a Termoelektrana Pljevlja će biti centralna tačka ove transformacije”, kazao je Bulatović.

Foto: EPCG

Izvršni rukovodilac Podružnice – TE Pljevlja Mirko Mazalica istakao je da se tokom 2025. godine moraju realizovati mnogobrojni projekti kako oni koji su u vezi sa dostizanjem ekoloških standarda, tako i oni koji podrazumijevaju zamjenu dotrajale opreme kako bi se obezbijedio pouzdan rad postrojenja i u narednom periodu.

“Radovi na nekim projektima se već izvode, dok radovi na projektima adaptacije kotla i adaptacije dimnjaka mogu početi tek tokom velikog zastoja planiranog u aprilu 2025. godine. Imajućio u vidu važnost ovog proizvodnog objekta za EPCG, Državu Crnu Goru i grad Pljevlja uspješan završetak ovih projekata je najvažniji prioritet za sve nas. Svaki drugi scenario proizveo bi velike posljedice za sve pobrojane subjekte, a posebno za naš grad”, naglasio je Mazalica.

U saopštenju EPCG se zaključuje da je dan TE Pljevlja bio prilika da se uruče zahvalnice najboljim radnicima pljevaljskog termoenergetskog bloka, a to priznanje, po ocjeni kolega i menadžmenta Termoelektrane, ovoga puta, zaslužili su Dejan Vraneš, specijalista za elektro radove, Almir Gadžović, specijalista za TSU, Ilija Terzić, rukovalac Bloka, Milika Zečević, mašinbravar I- KV i Miroslav Ninković, rukovalac Bager stanice.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.