Svaka malo jača kiša izazove zamućenje vode sa izvorišta Mareze: Iz Vodovoda ne znaju kada će riješiti dugogodišnji problem

0

Građani Podgorice, koji se vodosnabdijevaju sa vodoizvorišta Mareza, tokom prve polovine oktobra bili su prinuđeni da izbjegavaju konzumiranje vode sa česme. Razlog tome je bilo zamućenje vode nastalo usljed obimnih padavina. Voda je početkom oktobra bila zamućena 12 dana, a iz Vodovoda kažu da su građani već četvrtog dana mogli da je konzumiraju uz prethodno prokuvavanje.

Kontaktirali smo Vodvod da dobijemo komentar na činjenicu da u poslednjih par godina građani Podgorice nakon malo jače kiše ne mogu da koriste vodu za piće sa vodoizvorišta Mareza.

Da li ćete se potruditi da se ta situacija riješi, tj. da se nabave neophodni filteri odnosno oprema na vodoizvorištu Mareza da se ova situacija ne bi ponavljala?

„Vodoizvorište Mareza je na takvom podneblju da se prilikom većih padavina može desiti zamućenje vode i to je problem sa kojim se susrijeće Vodovod i kanalizacija ne samo poslednjih nekoliko godina. S obzirom da je ova godina bila izuzetno sušna, nakon čega su uslijedile rekordne padavine to je rezultiralo i bilježenju rekordnih vrijednosti parametra mutnoća, za koje je bilo potrebno vrijeme da se vrati svojim referentnim vrijednostima uprkos sunčanom vremenu koje nas je pratilo prethodnih dana. Shvatajući da se ovaj scenario može ponoviti i naredne godine, ukoliko bude sušna, ovo Društvo je već pokrenulo analize kako da se dođe do dugotrajnog rješenja ovog problema.“

Građani Podgorice 12 dana nijesu mogli da piju vodu sa česme zbog njene zamućenosti.

Da li smatrate da je to nedopustivo u državi koja je Ustavom definisana kao ekološka? Ko bi trebao da preuzme i snosi odgovornost za ovo, s obzirom na to da ne pamtimo da je toliko dug vremenski period voda bila zamućena?

„Korisnici vode distribuirane sa crpne stanice Mareza vodu nisu mogli koristiti ni nakon prokuvavanja svega tri dana, ostalim danima vodu su mogli koristiti za piće uz prokuvavanje, jer je bila fizičko-hemijski i mikrobiološki ispravna, ali poštujući zakonsku regulativu dužnost Vodovoda je da obavijesti korisnike o stanju kvaliteta distribuirane vode, ukoliko ono odstupa od zahtijevanog, a tih dana vrijednosti parametra mutnoća su bili nešto iznad dozvoljenih.“

Neki građani su u tom periodu bili prinuđeni da kupuju flaširanu vodu, što im je stvorilo dodatni novčani izdatak.

Najave da bi moglo doći do poskupljenja vode (sa lokalnih vodoizvorišta) u Podgorici tokom 2025. godini zabrinjavaju, jer će građani povrh skuplje vode morati da nastave da kupuju flaširanu tokom perioda obilnih padavina.
Nije li prerano za poskupljenje vode, jer nelogično bi bilo da građani moraju da plaćaju skuplju vodu, a da s vremena na vrijeme ne smiju da je piju sa česme zbog zamućenosti.

„Kao što smo naglasili u prethodnom odgovoru, period kada voda nije mogla da se koristi ni nakon prokuvavanja je trajao tri dana. Samo u tim slučajevima se savjetuje korisnicima da koriste bezbjedne alternative, kao što su flaširane vode, ali i bezbjedno dopremljena voda sa drugog vodoizvorišta. Na teritoriji Podgorice postoje tri izvorišta od kojih su izvorište Ćemovsko polje i izvorište Zagorič imali zdravstveno ispravnu vodu tokom svih dana padavina.“

Koji je plan Vodovoda po pitanju rješavanja ovog problema? Da li uopšte postoji plan da se u narednoj godini omogući uredno snabdijevanje čistom/pitkom vodom sa izvorišta Mareza?

„Vodovod je pokrenuo analizu kako da se dođe do dugoročnog rješenja. Trenutno ne možemo dati precizan odgovor, budući da se još uvijek ne zna obimnost projekta i finasijski izdaci istog.“

Inače, jedanaestog dana zamućenja vode, Dušan Pejović, šef laboratorije Vodovoda, kazao je sledeće:

„Ovo je nezabilježena vrijednost mutnoće koju smo mi u laboratoriji izmjerili, jer do sada najveća izmjerena bila je oko 25 do 30, a ova je oko 55, znači izuzetno velika. Padavina je bilo, isto obilnih, ali ovo su prve padavine poslije dužeg sušnog perioda i one su doprinijele da se spere sve to što se nakupilo tokom tog perioda.“

Građanima Podgorice ostaje samo jedno – da čekaju poskupljenje vode, kao i da se nadaju da će menadžment Vodovoda postaviti kao prioritet vodoizvorište Mareza, tj. konačno rješavanje dugogodišnjeg problema, koji svake godine postaje sve ozbiljniji.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.