Sumorne prognoze MMF-a: Loša ekonomska situacija na globalnom nivou i velika zaduženost

0

Nove prognoze Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nagovještavaju tešku budućnost za svjetsku ekonomiju, obilježenu slabim rastom, eskalacijom trgovinskih napetosti i velikom zaduženošću, izjavila je direktorica MMF Kristalina Georgijeva.

“Nisam previše pesimistična, jer ako pogledamo kretanje svjetske privrede istina je da bi moglo biti bolje, ali i mnogo gore”, rekla je Georgijeva tokom rasprave u sjedištu MMF-a uoči sastanaka koji se održavaju naredne nedjelje Vašingotnu.

Globalna trgovina više nije motor rasta kao što je nekad bila, ali nije postala ni teret, rekla je šefica MMF-a, ističući da su decenije međuzavisnosti ipak bile brana talasu trgovinskih ograničenja, koji je krenuo nakon pandemije kovida.

Sve izraženiji protekcionizam i sve veća trgovinska ograničenja štete globalnj ekonomiji, ograničavaju rast trgovine i koče već oslabljenu svjetsku privredu, kazala je Georgijeva, kojoj je ovog mjeseca počeo drugi petogodišnji mandat na čelu MMF.

Među rijetkim dobrim vijestima izdvojila je posustajanje inflacije i povratak stabilnih cijena, uz uredno poboljšanje situacije na tržištu rada u Sjedinjenim Državama i Evropi.

Sjedinjene Države nisu u recesiji, iako su kamatne stope u protekla tri ciklusa izazvale značajno slabljenje ekonomske aktivnosti, i očekuje se da će broj nezaposlenih ostati relativno nizak, rekla je.

Američkoj ekonomiji ide dobro

Kina usporava, Indija ubrzava, američkoj ekonomiji ide prilično dobro, ali Evropa može bolje, poručila je Georgijeva.

“Naše prognoze ukazuju na tešku kombinaciju slabog rasta i velike zaduženosti, odnosno na tešku budućnost”, rekla je Georgijeva, ukazujući na mješovite ekonomske prognoze za glavne svjetske igrače.

Rast u cjelini neće biti dovoljan da se iskorijeni siromaštvo u svijetu, da se otvori potreban broj radnih mjesta ili generišu poreski prihodi potrebni za servisiranje ogromnog duga i finansiranje ulaganja, ocijenila je direktorica MMF-a.

Tvrdokorno visoke cijene nesrazmjerno pogađaju siromašne, a sukob na Bliskom istoku mogao bi eskalirati i destabilizovati regionalne ekonomije i globalna tržišta robe, upozorila je i dodala da brine i povećanje vojne potrošnje, jer smanjuje raspoloživa sredstva za druge prioritete, uključujući pomoć zemljama u razvoju.

Izgledi su sumorni, ali može se napraviti dosta toga da se podstakne rast, smanji dug i izgradi otpornija ekonomija, naglasila je, istakavši da države mogu sarađivati kako bi sačuvale prednosti trgovine, osigurale fiskalni prostor za zelenu tranziciju i ukinule subvencije za fosilna goriva.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.