MERS sa predstavnicima UPCG: Kese debljine od 15 do 50 mikrona zabranjene, do 15 mikrona i preko 50 mikrona dozvoljene

0

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) održali su u prostorijama resornog ministarstva sastanak povodom aktuelnog Zakona o upravljanju otpadom, na temu zabrane upotrebe plastičnih kesa od 15 do 50 mikrona, naveli su iz tog resora.

Tokom sastanka, kako su istakli, predstavnici UPCG dobili su odgovore na pitanja u vezi sa primjenom Zakona i njihovim obavezama u tom dijelu.

Ivan Stanišić, načelnik Direkcije za upravljanje otpadom i komunalne usluge, podsjetio je da je kako kažu iz tog resora, Zakon o upravljanju otpadom, koji je u skladu s najvišim evropskim standardima, usvojen u aprilu, a da je u pripremi od 2018. godine.

On je istakao da je prošle godine dobijena saglasnost na Zakon od strane Evropske komisije. Podsjetio je i da je protekle četiri godine organizovano više od stotinu okruglih stolova u saradnji sa Privrednom komorom Crne Gore i nevladinim sektorom, kao i da je Zakon bio na javnoj raspravi.

Ukazao je i da je Ministarstvo organizovalo višenedjeljnu kampanju predstavljanja Zakona i podzakonskih akata, osmišljenu s ciljem što detaljnijeg upoznavanja javnosti i svih subjekata na koje se zakon odnosi sa propisanim normama.

Na sastanku je pojašnjeno da su kese debljine zida od 15 do 50 mikrona zabranjene, dok su kese za pakovanje do 15 mikrona i preko 50 mikrona i dalje dozvoljene, uz napomenu da se za kese deblje od 50 mikrona plaća naknada.

Predstavnicima UPCG je pojašnjeno i na koji način se mogu uništiti več nabavljene zalihe plastičnih kesa. Iz Ministarstva su kazali da se zalihe predaju ovlašćenom privrednom društvu koje može da ih preuzme kao posebnu vrstu komunalnog otpada, te da postoji oko 70 firmi koje su registrovane kod Agencije za zaštitu životne sredine. Ukazali su i da je tržišna inspekcija informisana o odredbama Zakona i da će od vlasnika preduzeća tražiti specifikaciju.

Predstavnike UPCG je zanimalo i na koji način će poslodavac plaćati naknadu o upotrebi lagane plastične kese.

Stanišić je podsjetio da je Vlada prošlog četvrtka usvojila Predlog uredbe o naknadi koju plaća prodavac lagane plastične kese za nošenje, debljine zida više od 50 mikrona i da će Uredba stupiti na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom listu. Naveo je da se naknada od 0,03 eura plaća na način što će se jednom mjesečno Agenciji za zaštitu životne sredine dostavljati izvještaj, u sklopu Uredbe, o količini prodatih kesa ili brendiranih kesa koje su ušle u trgovinu, na osnovu čega će Agencija donositi rješenje o iznosu koji treba platiti, a navedeni iznos ide na račun Eko fonda.

Naglašeno je i da je dozvoljen ekstrudirani polistiren koji će ući u program proširene odgovornosti.

Podsjećaju, da će Zakonom o upravljanju otpadom od 20. oktobra biti zabranjena upotreba plastičnih kesa i plastike za jednokratnu upotrebu, a raspon kazni je od hiljadu do 40 hiljada eura.

Sastanku je prisustvovala i šefica Odsjeka za upravljanje otpadom Jasmina Janković-Mišnić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.