Nova odluka ASK-a: Medicinski direktor KCCG-a, i drugi direktori organizacionih jedinica nisu javni funkcioneri

0
Medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), pomoćnici direktora za ekonomsko-finansijske poslove, za pravne i kadrovske poslove, za inženjering i održavanje opreme, za informacione tehnologije, kao i direktori organizacionih jedinica KCCG, nisu javni funkcioneri, nova je odluka Agencije za sprečavanje korupcije (ASK).

Njihovim nedavnim rješenjem stavljena je van snage odluka ASK od 5. jula, kojom je KCCG obaviješten da članovi odbora direktora, medicinski direktor, pomoćnici direktora, direktori organizacionih jedinica i Etički komitet Kliničkog centra Crne Gore imaju status javnih funkcionera.

– Međutim, imajući u vidu da medicinski direktor, pomoćnik direktora za ekonomsko-finansijske poslove, pomoćnik direktora za pravne i kadrovske poslove, pomoćnik direktora za inženjering i održavanje opreme, pomoćnik direktora za informacione tehnologije i direktori organizacionih jedinica Kliničkog centra Crne Gore, navedeni radni odnos stiču zaključivanjem ugovora o radu, dakle saglasnošću volja dvije strane, odnosno da se ne radi o postavljenim, imenovanim ili izabranim licima u skladu sa članom 3 Zakona o sprečavanju korupcije, proizilazi da navedena lica nemaju status javnih funkcionera – navodi se u rješenju koje potpisuje vršilac dužnosti direktora ASK Dušan Drakić.

Prema mišljenju ASK, direktor KCCG, članovi odbora direktora i direktor Centra za nauku imaju status javnih funkcionera.

Agencija je van pravne snage stavila mišljenje da komandir Službe zaštite i spasavanja Glavnog grada i član Odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema Zdravko Blečić može ostvarivati naknadu po osnovu tog članstva.

– Imajući u vidu da odredbe ranijeg kao i sadašnjeg Zakona o sprečavanju korupcije ne prepoznaju pojam prve i druge javne funkcije kao omogućavanje obavljanja dvije javne funkcije na osnovu takvog tumačenja, Agencija je shodno Zakonu o sprečavanju korupcije i Zakonu o upravnom postupku mišljenje od 11. decembra 2023. godine, stavila van snage predmetnim rješenjem – navodi se u rješenju ASK.

Nije dozvoljena retroaktivna primjena zakona

ASK je ponišila svoje ranije mišljenje od 1. avgusta, koje je donijela bivša direktorica Jelena Perović, da predsjednik Opštine Nikšić i poslanik Marko Kovačević mora podnijeti ostavku na jednu od funkcija zbog njihove nespojivosti po novom Zakonu o sprečavanju korupcije. Međutim, ASK je u novom rješenju navela da se novi zakon može odnositi samo na situacije nastale nakon što je stupio na snagu i da se ne može retroaktivno primjenjivati.

– Imajući u vidu zabrane i ograničenja propisana odredbom člana 14 Zakona o sprečavanju korupcije, te da je predmetni zakon na snazi od 12. juna 2024. godine i da se isti ne može retroaktivno primjenjivati, imajući u vidu ustavnu odredbu člana 147 o zabrani povratnog dejstva zakona, navedeni zakon se može odnositi samo na situacije nastale nakon što je stupio na snagu – navodi se u mišljenju ASK od 1. oktobra.

Iz ASK je u petak saopšteno da su poništili sve ranije odluke kojima je tumačeno da su funkcije predsjednika i potpredsjednika opštine, te predsjednika i potpredsjednika skupštine opštine spojive s funkcijom poslanika.

Utvrđeno je da javni funkcioneri nisu članovi Koordinacionog tijela za praćenje i upravljanje politikom prevencije i suzbijanja nepravilnosti u cilju zaštite finansijskih interesa Evropske unije (AFCOS mreža). Iako imenovani od strane Vlade, kako se navodi, to radno tijelo nije formirano radi donošenja odluka, već zbog izrade Nacionalne strategije za borbu protiv prevara u cilju zaštite finansijskih interesa Evropske unije i Akcionog plana za sprovođenje strategije, praćenje ispunjavanja ciljeva strategije i akcionog plana za njeno sprovođenje, izvještavanja relevantnih nacionalnih institucija…

– Termin „imenuju“, koji se nalazi u odluci o obrazovanju navedenog kordinacionog tijela, ne može biti presudan razlog da bi se neko lice svrstalo u kategoriju javnih funkcionera – smatraju u ASK.

Pozivajući se na isti pravni osnov, ASK je u novom postupku ocijenila da članovi Nacionalnog savjeta za održivi razvoj ne mogu biti lica sa statusom javnih funkcionera, kao ni predsjednik i članovi Savjeta za kvalifikacije, niti Savjeta za prava lica sa invaliditetom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.