Ove dvije aplikacije hitno ih obrišite iz telefona, ukoliko ih imate

0

Nova verzija malvera Necro za Android instalirana je na 11 miliona uređaja putem Google Play prodavnice.

Necro je instaliran preko paketa za razvoj zlonamJernog softvera za oglase (SDK) koji koriste legitimne aplikacije, modovi za Android igre i modifikovane verzije popularnog softvera, kao što su Spotify, WhatsApp i Minecraft, upozorila je kompanija Kaspersky.

Kaspersky je otkrio malver Necro u dvije aplikacije na Google Play, od kojih obje imaju značajan broj korisnika.

Prva je Wuta Camera, aplikacija za uređivanje i uljepšavanje fotografija sa više od deset miliona preuzimanja na Google Play. Necro se pojavio u aplikaciji sa izdanjem verzije 6.3.2.148, i ostao u njoj do verzije 6.3.6.148, kada je Kaspersky obavijestio Google o tome. Iako je trojanac uklonjen u verziji 6.3.7.138, sve što je možda bilo instalirano preko starijih verzija možda je i dalje na Android uređajima.

Druga aplikacija u kojoj je otkriven Necro je Max Browser, koja je imala milion preuzimanja na Google Play dok nije uklonjena, nakon izvještaja kompanije Kaspersky. Međutim, napominje se da najnovija verzija Max Browsera, 1.2.0, i dalje sadrži Necro, tako da ne postoji čista verzija za nadogradnju, a korisnicima se preporučuje da je odmah deinstaliraju i pređu na drugi pretraživač.

Kaspersky kaže da su dvije aplikacije zaražene SDK-om pod nazivom „Coral SDK“.

Izvan Play prodavnice, Necro se širi prvenstveno preko modifikovanih verzija popularnih aplikacija (modova) koje su distribuirane preko nezvaničnih veb sajtova, kao što su WhatsApp modovi „GBWhatsApp“ i „FMWhatsApp“, koji obećavaju bolje kontrole privatnosti i manja ograničenja dijeljenja fajlova.

Drugi je Spotify mod, „Spotify Plus“, koji obećava besplatan pristup premijum uslugama bez oglasa. Kaspersky takođe pominje Minecraft modove i modove za druge popularne igre poput Stumble Guys, Car Parking Multiplayer i Melon Sandbox, koji su zaražene Necro loaderom.

U svim slučajevima, problemi su bili isti – prikazivanje oglasa u pozadini od kojih zarađuju napadači, instaliranje aplikacija i APK-ova bez saglasnosti korisnika i korišćenje nevidljivih WebViewa za interakciju sa servisima koji se plaćaju.

Kako nezvanične prodavnice Android aplikacija ne izvještavaju pouzdano o broju preuzimanja, ukupan broj infekcija novom verzijom trojanca Necro nije poznat.

(Informacija.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.