Šaranović i Servadei: Bezbjednost za svako dijete u Crnoj Gori

0

Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović sastao se sa novoimenovnim šefom predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Mikeleom Servadeijem.

Na sastanku je fokus stavljen na ključne izazove i buduće pravce saradnje u oblasti zaštite djece, sa posebnim akcentom na borbu protiv vršnjačkog nasilja i problem ugovorenih brakova.

Ministar Šaranović i Servadei razgovarali su o potrebi za jačanjem kapaciteta nacionalnih institucija koje su direktno uključene u zaštitu dječijih prava, kao i o unapređenju sistema podrške za djecu i mlade u Crnoj Gori.

Posebna pažnja posvećena je problemu ugovorenih brakova, koji i dalje predstavlja ozbiljan izazov u pojedinim zajednicama, te je dogovoreno da se intenzivira rad na terenu kako bi se podigla svijest o ovom problemu i obezbijedila sveobuhvatna podrška ugroženim porodicama i djeci.

„Dječji brakovi predstavljaju kršenje prava djeteta. Holistički pristup uz socijalnu zaštitu neophodan je za rješavanje ovog problema. UNICEF će nastaviti da podržava Vladu da ubrza reformu sistema dječje zaštite kako bi bolje štitila djecu od nasilja i iskorišćavanja, uključujući i od štetne prakse dječjih brakova, posebno među manjinskim zajednicama“, poručio je Servadei.

U narednom periodu, UNICEF će podržati Vladu da uvede novi, specijalizovani servis Dječja kuća – Barnahus. On uključuje međusektorsku saradnju, zaštitu, psihosocijalnu podršku, zdravstvene i pravne usluge za djecu koja su doživjela nasilje, zlostavljanje i iskorišćavanje. Barnahus je model dobre prakse međusektorske saradnje iz EU. Njegovo uvođenje se preporučuje u EU Strategiji o pravima djeteta, pa će, stoga, doprinijeti napretku Crne Gore u procesu pristupanja EU.

Servadei je zahvalio ministru na saradnji u okviru istraživanja o nasilju i prijetnjama po djecu na internetu koje se sprovodi uz podršku UNICEF-a, Interpola i ECPAT International. Njegovi nalazi će omogućiti bolje razumijevanje seksualnog iskorišćavanja i zlostavljanja djece u digitalnom dobu. To će pomoći Crnoj Gori da identifikuje kako da se nacionalno zakonodavstvo i sistem dječje zaštite bolje pripreme za odgovor na zločine koji se dešavaju uz korišćenje novih tehnologija.

Na kraju sastanka, zaključeno je da će dalja saradnja Ministarstva unutrašnjih poslova i UNICEF-a biti intenzivirana, posebno u pogledu osnaživanja kapaciteta za zaštitu djece i prevenciju rizičnih ponašanja. Obje strane izrazile su odlučnost da kroz zajednički rad doprinesu stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za svako dijete u Crnoj Gori.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.