Politički zaratio sa svima, a bi da dođe na vlast: Kom carstvu će Milatović da se pokloni nakon vanrednih izbora?
Grupacija predsjednika države koja je zajedno sa građanskim pokretom URA i opozicionim DPS-om srušila vlast u Podgorici vjerovatno će, sudeći po medijskim natpisima, nastupiti u koaliciji sa GP URA i Pokretom za promjene, međutim, postavlja se pitanje sa kim bi lista koju predsjednik države podržava mogla formirati vlast ako od nje bude zavisila parlamentarna većina.
U javnim nastupima predsjednika države u više navrata se može vidjeti da oštro kritikuje parlamentarnu većinu nazivajući ih čak „nepristojnom Crnom Gorom“ i da on nudi pravu evropsku i građansku alternativu koja će biti apsolutni pobjednik izbora. Međutim, od uvođenja višestranačja, pa čak i u periodu DPS-a, nikad nije bilo apsolutne dominacije neke političke partije u Crnoj Gori već su sve morale da prave postizborne koalicije. DPS-u je to nekada išlo za rukom dok su imali svoje satelitske partije, međutim, u parlamentarnoj demokratiji koja je došla nakon 30. avgusta, jasno je da političke oštrice moraju da otupe kako bi se formriala vlast koja bi bila u diskontinuitetu sa vlašću DPS-a.
Milatović je, podsjećamo, bio predsjednički kandidat koji je penzionisao dugogodišnjeg vladara Mila Đukanovića, međutim od stupanja na predsjedničku funkciju, očito je njegov duh ušao u mlađanog evropejca te je isti počeo da baštini antisrpske stavove i da se sukobljava sa bivšim partnerima iz PES-a ali i sa predstavnicima parlamentarne većine. Tako je otvoreno kritikovao gotovo svaki potez koji je donijela Vlada Crne Gore a kritikovao je i proširenje Vlade iako se isti zalagao za ulazak Bošnjačke stranke i koalicije ZBCG u istu.
Stoga se postavlja pitanje, ukoliko su političke oštrice predsjednika države uperene i protiv vlasti i protiv opozicije, a da mu je jedini partner građanski pokret URA, kako će onda formirati vlast u budućnosti sa istim onim strukturama koje je i srušio? Naravno, formula za dolazak na vlast se može naći i na drugoj strani. Milatović i njegovi odbornici bi mogli lako da se okrenu ka opoziciji ukoliko budu tas na vagi na podgoričkim izborima i da sa onima sa kojima su srušili vlast, novu vlast i formiraju. Građanskom pokretu URA svakako ne bi bio prvi put da to uradi sa Demokratskom partijom socijalista, a ukoliko se i Milatović opredijeli za takav put, jasno je da ga čeka politička sudbina Darka Pajovića.