Ko je sve nastradao na luksuznoj jahti koju je prevrnula pijavica kod obale Sicilije?
Iznenadna pijavica kod obale Sicilije potopila je superjahtu „Bayesian“ preduzetnika i milijardera Majka Linča, koji se zajedno sa ćerkom i još četvoro ljudi vodi kao nestao u incidentu.
Nekada „zlatni dečko“ britanskog tehnološkog sektora, Linč je više od deset godina proveo na sudovima nakon prodaje svoje kompanije za 11 milijardi dolara. Njegov partner u tom poslu poginuo je u saobraćajnoj nesreći dva dana prije potonuća jahte.
Na superjahti su se nalazile 22 osobe, od kojih je u sudaru jahte i majke prirode jedna osoba preminula, šest nestalo, a 15 spaseno. Među nestalima za kojima traga italijanska obalska straža su i član međunarodnog odbora banke „Morgan Stenli“ DŽonatan Blumer, kao i advokat jedne od najvećih pravnih firmi na svetu „Kliford Čens“, Kris Morviljo.
Pedesetšest metara dugačka luksuzna jahta bila je ukotvljena blizu luke Portićelo kada je na nju iznenada naletjela pijavica u ranim prijepodnevnim časovima u ponedjeljak.
Oluja je bila toliko jaka da je polomila na pola 72 metara visoki jarbol, zbog čega je jahta izgubila ravnotežu i potonula.
U nesreći je poginuo kuvar na brodu, a obalska straža je izvukla 15 ljudi, uključujući i Linčovu suprugu, kao i jednogodišnju devojčicu koju je spasila njena majka.
Portparol Linča, osnivača softverske firme „Autonomija“ (Autonomy) koja je postala jedna od najuspješnijih britanskih tehnoloških kompanija, odbio je da komentariše incident. Preživjeli sa jahte kažu da je krstarenje organizovao Linč za svoje kolege sa posla.
Kletva britanskog Bila Gejtsa
Prije 20 godina Majk Linč je važio za „dječka koji obećava“ britanskog tehnološkog tržišta. Svoj talenat i revolucionarno istraživanje na Univerzitetu Kembridž iskoristio je da pokrene „Autonomiju“, koja je vrlo brzo postala najveća softverska kompanija u Britaniji.
Mediji su ga nazivali i britanskim Bilom Gejtsom, ali je proteklih deset godina veći dio svog vremena proveo u sudu braneći se protiv optužbi za prevaru u vezi sa prodajom svoje firme američkom tehnološkom gigantu „Hjulit-Pakard“ za 11 milijardi dolara.
Sudska agonija je konačno okončana u junu kada ga je porota u San Francisku oslobodila optužbi, nakon čega je pušten iz kućnog pritvora. Krstarenje jahtom po Mediteranu trebalo je da bude proslava oslobađanja od optužbi.
Nekoliko sati nakon incidenta kod obale Sicilije, mediji su prenijeli vijest o smrti Stivena Čemberlejna, koji se zajedno sa Linčom na sudu branio od optužbi za prevaru.
Bivšeg potpredsjednika finansija u „Autonomiji“, Čemberlejna je u subotu ujutru dok je trčao u Kembridžširu udario automobil. Rojters je javio da je prebačen u bolnicu i stavljen na aparate za održavanje života, ali je njegov advokat kasnije saopštio da je preminuo od posljedica fatalne saobraćajne nesreće.
Nestalima daju male šanse
Čelnik italijanske službe za civilnu zaštitu Salvo Koćina kaže da se spasilačka akcija i potraga za nestalima nastavlja.
Strahuje se, međutim, da su nestali ostali zarobljeni u svojim kabinama, a prema pisanjima italijanskih medija ronioci su navodno „vidjeli tijela kako vire zaglavljena u brodskim prozorima“.
Portparol službe Frančesko Venuto rekao je Bi-Bi-Siju da veruju da su tijela nestalih zasigurno i dalje u brodu.
– Tražili smo čitav dan sa helikopterima i čamcima. Ništa nismo pronašli. U ovim vremenskim uslovima do sada bismo nešto otkrili – dodao je Venuto.
(Rtrs)