Dobrosavljević: Politički predstavnici srpskog naroda će ulaskom u Vladu moći da ispune očekivanja svojih birača

0

Politički analitičar Vladimir Dobrosavljević u razgovoru za „Novosti“ izrazio je očekivanje skorog ulaska predstavnika srpskog naroda u Vladu Crne Gore.

-U ovom trenutku, takva opcija je više nego realna. Djeluje, kako je premijeru Spajiću, veoma stalo da sa sadašnjom većinom dočeka pun mandat, i na taj način dođe u situaciju da realizuje svoj ekonomski program, koji mu je omogućio pobjedu na izborima, kaže Dobrosavljević, ističući da je za političke predstavnike srpskog naroda od izuzetnog značaja da konačno dođu u priliku i mogućnost da ispune neka od očekivanja svojih birača.

–Prije svega ona vezana za pitanje upotrebe jezika, pisma, zastave, državljanstva i konačno, otpočinjanje procesa ravnopravnog tretmana naših sunarodnika, pogotovu prilikom zapošljavanja u državnim institucijama, javnoj upravi i privrednim subjektima čiji je osnivač država.

On podsjeća da dogovor o rekonstrukciji sadašnje Vlade, predstavlja sastavni dio koalicionog sporazuma kojim je omogućeno formiranje trenutne parlamentarne većine, a posljedično tome i izbora izvršne vlasti.

-U njemu je definisan krajnji rok kada se tako nešto mora dogoditi, što ne sprječava konstituente vladajuće većine da to urade i ranije kad procjene da je za tako nešto pogodan momenat. Iz Pokreta Evropa sad, kao najačoj grupaciji unutar vlasti, tokom prve polovine ove godine, više puta je napominjano, da će rekonstrukcija Vlade postati tema, nakon što se dobije pozitivan IBAR od strane Evropske komisije, tačnije ocjena o ispunjavanju privremenih mjera iz poglavlja 23 i 24, koje se odnose na pravosuđe i temeljna prava, te pravdu, slobodu i bezbjednost. Nakon što se to dogodilo između ostalog i efikasnim radom parlamenta pod liderstvom Andrije Mandića, nema više racionalnih razloga za odlaganje rekonstrukcije izvršne vlasti, smatra Dobrosavljević.

Dodaje da su upravo konstruktivnim djelovanjem u Skupštini Crne Gore, politički predstavnici srpskog naroda, dokazali da svojom participacijom  u egzekutivi, mogu samo doprinijeti većoj stabilnosti i boljoj funkcionalnosti, Vlade, čiji je premijer, Milojko Spajić.

– Naravno da to, za predstavnike bivšeg režima i njihove saveznike u NVO sektoru i pojedinim medijima, predstavlja prije svega ideološki poraz, jer bi time njihov koncept o segregaciji, pa zatim majorizaciji, te konačno asimilaciji građana srpske nacionalnosti, sa ciljem da postanu neke vrsta biomase za realizaciju etničkog inženjeringa uvećavanja jednog drugog identitetskog konstrukta, doživeo slom. Tačnije, to bi bio kraj višedecenijske epohe jednog provincijalnog šovinizma, te njegovo trajno povlačenje pred demokratskim i evropskim vrijednostima, koju baštini vladajuća politička elita u ovoj zemlji – kaže Dobrosavljević.

Iz opozicije poručuju da ne vide ništa dobro sa najavljenom rekonstrukcijom Vlade. Iz GP URA Dritana Abazovića kažu da će ulaskom ZBCG u Spajićev tim njegova vlada imati manji rok trajanja i da će se zbog toga vrlo brzo ići na vanredne parlamentarne izbore. Crna Gora je u pregovorima sa Evropskom unijom već 12 godina. Vlada u Podgorici je ukupno dobila 83 privremena mjerila u poglavljima 23 i 24, a dosada je 31 neispunjeno ili je djelimično ispunjeno.

PODRŠKA NAJMOĆNIJE ZEMLJE EU

Na pitanje „Novosti“ ko bi, eventualno, iz međunarodne zajednice mogao da koči rekonstrukciju Vlade Vladimir Dobrosavljević odgovara da je sadašnja vlast formirana tako što najmoćnija zemlja među zapadnim saveznicima, nije imala ništa protiv da se krajem 2023. to uradi uz podršku političkih predstavnika Srba u parlamentu, kao i da jedan od njihovih prvaka, Andrija Mandić, bude izabran na jednu od tri najvažnije funkcije u državi, predsjednika Skupštine Crne Gore.

-Akcentovanjem reformi u pravosuđu i bezbjednosnom sektoru, samo su dodatno ojačali status među partnerima na zapadu, koji su to smatrali prioritetnim koracima, od trenutka detronizovanja hibridnog režima DPS i njihovog lidera Mila Đukanovića. Oni su percipirani kao isuviše tolerantni i bliski prema nekoliko moćnih, domicilnih, narko kartela koji su postali bezbjednosni rizik, ne samo za ovu zemlju ili širi region, već i na globalnom nivou, te su time diskreditovali sebe kod većine centara moći koji dominantno utiču na procese po ovim našim prostorima. Što se tiče zvaničnog Zagreba, kao i još nekih regionalnih centara, njima je Crna Gora samo teritorijalni objekt, preko koje se može bezbjednosno destabilizovati Srbija, što je njihov primaran cilj. Svaka namera Podgorice, da se okrene sebi, svojim prioritetima i interesima, a što podrazumijeva i uvažavanje svojih sugrađana srpske nacionalnosti, za ove centre predstavlja nedopustivu aktivnost, koja šteti njihovim regionalnim interesima – zaključuje Dobrosavljević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.