U Pljevljima održan okrugli sto o pravednoj energetskoj tranziciji – Stavovi građana i planovi za budućnost

0

Centar za klimatske promjene UDG organizovao je u Pljevljima Okrugli sto „Prezentacija rezultata istraživanja stavova i percepcije građana Pljevalja o pravednoj energetskoj tranziciji” u okviru projekta podržanog od strane Ministarstva energetike i rudarstva.

Otvarajući Okrugli sto, direktorica Centra za klimatske promjene, Ivana Vojinović istakla je da se u fokusu projekta “Istraživanje stavova i percepcije građana Pljevalja o pravednoj energetskoj tranziciji“ nalaze građani i građanke Pljevalja čiji su stavovi, koji su inače od ogromnog značaja za planiranje i implementaciju uspješne tranzicije istraženi, odnosno detektovano je njihovo mišljenje i percepcija po ovom pitanju, te je na osnovu toga izvršena procjena koliko im je razumijevanje pojma pravedne energetske tranzicije, u kojim aspektima izostaju adekvatne informacije, a kako bi na osnovu rezultata istraživanja donosioci odluka na državnom i lokalnom nivou planirali i sproveli aktivnosti na punom informisanju građana.

Božidar Pavlović, generalni direktor u Ministarstvu energetike i rudarstva, je ukazao na važnost saradnje Ministarstva energetike i rudarstva sa civilnim društvom, naročito kada su u pitanju važni procesi kao što je pravedna energetska tranzicija.

Ljiljana Đondović, menadžerka opštine Pljevlja je upoznala prisutne sa razvojnim projektima opštine Pljevlja i istakla potrebu da energetska tranzicija bude pravedna za građanke i građane Pljevalja.

Predstavljajući rezultate istraživanja, Gordana Radojević, statistička ekspertkinja je ukazala da se čak 67% ispitanih građana Pljevalja protivi ideji zatvaranja Termolektrane Pljevlja, a trećina njih bi razmotrila napuštanje Pljevalja ukoliko bi došlo do zatvaranja Termoelektrane. Povećanje stope nezaposlenosti je ključni efekat energetske tranzicije koji navodi 24% građana, što naglašava potrebu za pažljivim upravljanjem ekonomskim promjenama. Značajan broj ili 76% građana je čulo za termin „pravedna energetska tranzicija“, pri čemu 74% građana smatra da Pljevlja nisu spremna za pravednu energetsku tranziciju. Većina ispitanika (88%) smatra da građani nemaju dovoljno informacija o pravednoj energetskoj tranziciji, te da bi lokalna vlast i Ministarstvo energetike i rudarstva trebalo da budu glavni nosioci informisanja o procesu energetske tranzicije. Većina zaposlenih u energetsko-rudarskom sektoru (55%) nije spremna da pohađa programe obuke i prekvalifikacije, što ukazuje na potrebu za dodatnim motivacionim i edukativnim inicijativama.

Ivan Bulatović, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore je predstavio investicione planove EPCG koji se u kontinuitetu razvijaju u cilju garantovanja energetske stabilnosti i sigurnosti Crne Gore, a osvrnuo se i na diversifikaciju energetskog portfolija i povećanje učešća obnovljivih izvora energije. Nemanja Peković, pomoćnik izvršnog direktora Eko fonda je predstavio portfolio te institucije, u dijelu koji je usmjeren ka projektima iz oblasti energetske efikasnosti, a kao dio Paketa energetske podrške Zapadnom Balkanu koji je Crna Gora dobila, a posebno je informisao o konkretnim projektnim aktivnostima koje Eko fond ima na teritoriji opštine Pljevlja. Aleksandar Perović, izvršni director NVO Ozon je zaključio da je participacija svih zainteresovanih strana u procesu energetske tranzicije veoma važna kako bi proces bio pravedan i fokusiran na one na koje tranzicija direktno utiče, a to su građanke i građani Pljevalja.

Na Konferenciji je zaključeno da pravedna energetska tranzicija mora biti sprovedena mudro s ciljem garantovanja energetske sigurnosti i nezavisnosti Crne Gore, brige o zaposlenima u energetsko–rudarskom sektoru, kao i blagovremenog ispunjavanja međunarodnih obaveza koje je Crna Gora preuzela kroz ratifikovanje relevantnih sporazuma i međunarodnih ugovora, obaveze prema Evropskoj energetskoj zajednici, a posebno kroz obaveze iz procesa pristupanja EU u Poglavlju 27 – životna sredina klimatske promjene i Poglavlju 15 – energetika, tj. Klasteru 4 – zelena agenda i održiva mobilnost.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.