Odata počast pivskim novomučenicima: 81 godina od genocida njemačkih nacista i kolaboracionista u Dolima
Liturgiju je služio episkop budimljansko-nikšićki Metodije sa brojnim sveštenstvom i sveštenomonaštvom. Služio se i pomen stradalim Pivskim novomučenicima.
“Oni koji su zadobili vječnu smrt, za njima treba kukati i plakati i moliti Boga da se to nama ne desi. Na to nas opominju ova strašna mjesta. Praznik je praznovanje života, ne igranje, pijenje i veseljenje bez smisla, već praznujemo život koji nam je Hristos dao. I na ovom mjestu poklanja bukti život, a ova sveta obitelj je znak jasan tome i simbol koji pokazuje Hristovu pobjedu nad smrću”, rekao je vladika Metodije
Neka mi oproste pivski mučenici što ću ih pominjati po dobru, jer najsvetiji putir posle Hristove krvi bijaše njihova krv, koja i danas vapije ka nebu, rekao je podgorički paroh Predrag Šćepanović.
“Ali ima još nešto strašnije, a to je ubistvo pivskih žrtava koje je trajalo prvo skoro 30 godina dok nije podignut kakav-takav spomenik, a onda i ovaj veličanstveni hram, mučenički hram koji je sa Lovćena sletio ovdje u Pivu da za vijek i vjekova se sjeti kako je krštena i prosvećena Evropa došla ovdje u nevinu Pivu, koja se toga kasnoga proljeća na nebo selila”, naveo je on.
Potpredsjednik Vlade Crne Gore Momo Koprivica položio je ranije jutros vijenac na spomenik stradalima.
“Tragična zbivanja koja su odnosila živote nevinih ljudi i dovodila do patnji i stradanja, opomena su cjelokupnom čovječanstvu da se nikad, nigdje i nikome ne ponovi”, kazao je Koprivica.
Vijenac su položile i delegacije Opština Plužine i Nikšić, kao i delegacije Skupština Opština Nikšić, Žabljak i Tivat. Događaju su prisustvovali ambasadori Srbije i Rusije u Crnoj Gori, Nebojša Rodić i Vladislav Maslenikov.
“I uvijek neki čudni osjećaj mjesta na kojem se zaista desila strahota i nešto što se sigurno nekim današnjim zakonskim aktima ne može približiti i dočarati. Sjećamo se, ne smijemo da zaboravimo, trudimo se da opraštamo i molimo Boga da se nikada nikome ne ponovi”, rekao je predsjednik opštine Plužine Slobodan Delić.
Predsjednik opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da šalju poruku da tako nešto nikada više ne treba da se ponovi i da su istinske tekovine antifašizma onda kada pamtimo žrtve koje su pale pod nacizmom i pod fašizmom.
“Dugo vremena se o ovome nije govorilo u Crnoj Gori i u ovom našem širem regionu gdje živi naš narod. U posljednjim godinama vidimo da se vraća ta kultura sjećanja, da pokazujemo da smo ipak dostojni naših predaka i da nećemo pustiti da se ovakve stvari tako lako zaborave, pogotovo i svijetlu raznoraznih nametanja na globalnom nivou prema našem narodu i raznih karakteristika koje pokušavaju da nam učitaju kao narodu”, istakao je.
Predsjednik Skupštine opštine Nikšić Nemanja Vuković je, kako je rekao, danas želio u ime te institucije da još jednom oda počast pivskim mučenicima, žrtvama genocida u Pivi.
“Predsjednik Crne Gore je bio prošle godine, ove godine potpredsjednik Vlade je položio vijenac, zaista veoma značajno i sa simboličkog aspekta, ali i sa aspekta očuvanja kulture sjećanja na ovaj zločin koji se desio, a saglasno Rezoluciji o genocidu u Pivi i Velici koji je predložio politički subjekt kojem pripadam”, naglasio je.
Predsjednik Skupštine opštine Žabljak Ivan Popović poručio je da moramo da čuvamo naše žrtve od zaborava.
“Da prenosimo to i na naše najmlađe. I Veliku, i pivska Dola, Korićke jame i sve ostale jame našeg naroda. Stradalnike našeg naroda ne smijemo zaboraviti. I ovo je jedan veliki apel svim zvaničnicima i javnim funkcionerima da posjećuju ovakva mjesta”, dodao je Popović.
Domaćin slave, Nenad Ćalasan, podsjetio je na strahotu stradanja u Dolima.
“Bez razlike, svi smo klani, bacani niz grede, živi spaljivani, strijeljani, od najmlađeg baš ovdje u krvi rođenom, do onog starca koji je pasa vijek u Stabnima”, rekao je.
U ime Veličana obratio se Savo Jokić.
“Pivsko pleme i Veliku zbratimila su stratišta nedužnih i nevinih žrtava čiju žrtvu oplakujemo i čuvamo od zaborava, zajedno stvarajući tradiciju bola i tuge”, kazao je on.
1943. godine folksdojčerska jedinica „Princ Eugen“, koja je prošla Pivom i ostavila pustoš, ubivši oko 1.260 Pivljana, 7. juna je u Dolima za sat ubila 522 ljudi, među kojima i 109 djece. Nevine žrtve bile su podijeljene u tri grupe – jednu su činili muškarci stariji od 15 godina, drugu žene i djevojke, a treću djeca. Redosljed ubijanja u vrtačama, gdje se danas nalaze spomenici žrtvama, bio je obrnut.
(Adria.tv)