SAD i Velika Britanija optužuju Rusiju za sajber-napad na Gruziju
Sjedinjene Države, Velika Britanija i Estonija optužuju rusku vojnu obavještajnu službu za sajber-napad na Vladu Gruzije i veb stranice medija u toj zemlji.
Oni su napad okarakterisali kao „pokušaj da poseju neslogu i poremete život običnih Gruzijaca“.
Te tri države su to pitanje pokrenule u Savjetu bezbjednosti pošto je ambasador Gruzije u februaru obavjestio to najmoćnije tijelo UN o velikom napadu u oktobru. Estonski ambasador Sven Jurgenson pročitao je izjavu pred ambasadorkom Velike Britanije Karen Pirs i vršiteljkom dužnosti američke ambasadorke Čerit Norman Šale, rekavši da su sajber-napadi „dio ruske dugotrajne kampanje neprijateljskih i destabilizirajućih aktivnosti protiv Gruzije i dio su šireg obrasca zloćudne aktivnosti“.
Tri zapadne zemlje saopštile su da ti napadi pokazuju „kontinuirani obrazac bezobzirnih… sajber-operacija protiv više zemalja“ koje izvodi ruska vojna obavještajna služba GRU.
„Te akcije su u kontradikciji s pokušajima Rusije da tvrdi da se odgovorno ponaša u sajber-prostoru“, rekli su oni i dodali da je „neodgovornost u sajberprostoru opasna za sve nas“.
Ministarstvo spoljnih poslova Gruzije je saopštilo da je sajber-napad 28. oktobra „bio usmeren na nacionalnu bezbjednost Gruzije i imao je za cilj da nanese štetu gruzijskim građanima i vladinim strukturama narušavanjem i paralisanjem funkcionalnosti raznih organizacija, izazivajući uznemirenje šire javnosti“.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je te tvrdnje kao „neosnovane i politički motivisane „, rekavši da nema dokaza o ruskoj umješanosti.
Dodaje se da te tvrdnje odražavaju nastojanje Gruzije da „satanizuje“ Rusiju i upozorilo da će to dodatno pogoršati njihove odnose.
Rusija se 2008. godine vodila kratak rat s Gruzijom koja je pokušala da povrati kontrolu nad svojom otcijepljenom pokrajinom Južnom Osetijom.
Moskva je tada priznala nezavisnost Južne Osetije i druge otcijepljene gruzijske provincije, Aphazije, i tamo postavila vojne baze.
Rusija je pitanje sajber-kriminala pokrenula u Ujedinjenim nacijama.
U decembru je Generalna skupština UN donijela rezoluciju pod pokroviteljstvom Rusije kojom je započeo postupak izrade novog međunarodnog sporazuma o suzbijanju sajber-kriminala, i to uprkos prigovorima Evropske unije, Sjedinjenih Država i drugih zemalja. Tom rezolucijom se osniva odbor stručnjaka koji predstavlja sve regione svijeta „da bi razvio sveobuhvatnu međunarodnu konvenciju o suzbijanju upotrebe informacionih i komunikacionih tehnologija u kriminalne svrhe“.
Očekuje se da se odbor sastane u avgustu i dogovori o okvirima svog budućeg rada.
Šale, američka izaslanica, rekla je tada da će ta ruska rezolucija „potkopati međunarodnu saradnju u borbi protiv sajber-kriminala i to baš u vrijeme kada je od suštinskog značaja veća koordinacija“.