Albanski skup u Grčkoj kao najava Velike Albanije: Od zabadanja prsta u oko Srbiji ne vide kreiranje velikodržavnog projekta

0

Mitingovanje albanskog premijera Edija Rame usred Atine, i to bez dozvole tamošnjih vlasti, signal je da ideja „velike Albanije“ nije ugašena, već se u vrijeme globalnih previranja afrimiše na što snažniji način. Upravo ovo je pokazatelj Grčkoj da podrška koju pruža Prištini u Savjetu Evrope vrlo lako može da se vrati kao bumerang imajući u vidu da pipci opasnog projekta dosežu i do Južnog Epira, pišu beogradske Novosti.

Ovako analitičari komentarišu skup albanske imigracije koji je Rama organizovao u nedelju u areni „Galaci“, a koji je izazvao nove tenzije u grčko-albanskim odnosima. On je ovaj događaj okarakterisao kao privatnu posjetu tokom koje je slao poruke „da su Albanci u Atini postali ponos Albanije u ovom dijelu Evrope“.

On je istakao da je Grčka demokratska zemlja i da to nije moglo da spriječi lidera da dođe u privatnu posjetu i da razgovara sa svojim sunarodnicima. Skupu je prisustvovalo oko 5.000 Albanaca koji žive u Atini i na obezbjeđenju je bilo angažovano 1.500 policajaca.

Rama tvrdi da „Albanija nema nikakvih pretenzija prema Grčkoj i da odnosi dvije zemlje ne treba da se udave u kašičici vode koju donosi politička svakodnevica“.

Dok se u jednom dijelu medija prenose fotografije sa događaja, koji je očigledno organizovan sa namjerom da se na društvenim mrežama označi kao „spektakl“, sa Ramom u glavnoj ulozi, komentator najposjećenijeg grčkog portala „Proto Tema“ Dimitris Pagadakis uočava nekoliko koincidencija koje bacaju drugačije svijetlo na Raminu privatnu posjetu Atini. Za njega je to otvorena provokacija, koju potvrđuje i činjenica da je Grčka Rami nudila termin posjete u prvoj polovini juna, posle izbora za Evropski parlament, ali je to odbijeno iz Tirane.

Komentarišući ova dešavanja, potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin poručio je da „kada sledeći put vlada Grčke bude razmišljala o priznanju takozvanog Kosova, neka se sjeti kako izgleda doček Rame usred Atine“:

– Ono što Rama nije mogao da doživi u Tirani doživio je u Atini. Priznavanje takozvanog Kosova od strane vlasti Grčke, pa i prijem Prištine u Savjet Evrope bi bio nemjerljiv doprinos vlade Grčke i Dore Bakojani stvaranju „velike Albanije“, koju mogu da zaustave samo Srbi i srpski svet, ali i Grci. Dragi naši Grci, mislite o tome.

Istoričar i politički analitičar Srđan Graovac objašnjava da je ovaj skup samo pokazatelj da velikoalbanske nacionalističke ideje ne zastupaju samo ekstremistički krugovi u Prištini, već i oni u Tirani, koji se nisu ispoljavali tako agresivno.

– Taj rivalitet na relaciji Kurti-Rama doveo je do toga da se takmiče ko će zauzeti ekstremniju poziciju – navodi Graovac za „Novosti“. – Samim tim, Rama je na ovaj način odlučio da parira Kurtiju i da se predstavi kao veliki albanski lider. Ovo je šamar Grčkoj zbog ponašanja Dore Bakojani i upozorenje da su Grci zaboravili velikoalbansku aspiraciju. To tera i Srbe i Grke da se usaglašavaju.

Komadaju i Crnu Goru

Cilj projekta „velike Albanije“ jeste da ujedini sve etničke Albance i teritorije na kojima žive, ili su navodno nekad živjeli, u jedan entitet. Pod tom teritorijom njene arhitekte podrazumevaju delove Crne Gore (Plav, Gusinje), južne Srbije (Kosovo i Metohiju, Bujanovac i Preševo, dio Raškog okruga i Toplice), zapadne Makedonije (uključujući i Skoplje) i Južni Epir u Grčkoj.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.