Vlada Crne Gore utvrdila Predlog zakona o informacionoj bezbjednosti

0

Vlada Crne Gore je na danas održanoj sjednici utvrdila Predlog zakona o informacionoj bezbjednosti koji će uspostaviti kontinuitet pružanja usluga u slučaju budućih incidenata i efikasnije funkcionisanje privrede i društva i održiv sistem za efikasno otkrivanje i odbranu od sajber prijetnji i incidenata.

 

„Prvi Zakon o informacionoj bezbjednosti u Crnoj Gori donijet je 2010. godine, koji je kroz izmjene i dopune iz 2016. godine, djelimično usklađen sa NIS 1 Direktivom u dijelu prepoznavanja Savjeta za informacionu bezbjednost, kao i obrazovanja Nacionalnog CIRT-a. Evropska unija krajem 2022. godine, usvojila je novu NIS 2 Direktivu nakon čega je Ministarstvo javne uprave pristupilo transponovanju te direktive u Predlog zakona o informacionoj bezbjednosti, a koja obaveza je predviđena i Programom rada Vlade za 2024 godinu, kao i Programom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za II kvartal ove godine. Donošenjem ovog zakona Crna Gora je prva zemlja regiona koja transponuje NIS 2 Direktivu“, kazao je ministar javne uprave Marash Dukaj.

 

Ministar Dukaj je istakao da je cilj donošenja ovog zakona prije svega ispunjavanje obaveza Crne Gore na putu ulaska u EU, kroz usklađenost sa NIS 2 Direktivom, kao i stvaranje uslova za bezbjedan sajber prostor u našoj zemlji u skladu sa EU standardima i praksom.

 

On je podsjetio da se Crna Gora ne tako davno (avgusta 2022. godine) suočila sa napadom visokog nivoa sofisticiranosti, koji je paralisao sistem javne uprave, a za koji prije svega nismo imali detaljno uređen zakonodavni okvir kako da postupimo, kojim koracima i ko su sve instutucije sistema koje su dužne da pruže podršku u takvoj situaciji. Sve to je zahtijevalo detaljno uređivanje zakonodavnog okvira iz ove oblasti, uspostavljanje novih i snaženje postoječih mehanizama za odgovor na sajber incidente i prijetne, sa posebnim akcentom na upravljanje kriznim situacijama.

 

„Donošenjem novog Zakona o informacionoj bezbjednosti obezbijediće se kontinuitet pružanja usluga, čime se doprinosi efikasnijem funkcionisanju privrede i društva uopšte i jačanju povjerenja korisnika elektronske uprave u zaštitu njihovih podataka. Osim toga, Zakon propisuje procedure za uspostavljanje održivog sistema za efikasno otkrivanje i odbranu od sajber prijetnji i incidenata“, kazao je Dukaj.

 

U cilju efikasnijeg odgovora na sajber prijetnje, ozbijne sajber prijetnje, incidente i sajber krizu, planirano je uspostavljanje Agencije za sajber bezbjednost, kao i podizanje kapaciteta za sajber odbranu između ostalog i kroz formiranje i stavljanje u funkciju tima za odbranu od sajber prijetnji i incidenata – CIRTa državne uprave, odnosno Vladinog CIRT-a, organizacione jedinice u Ministarstvu javne uprave koje je u skladu sa posebnim zakonom zaduženo za upravljanje Vladinom informačkom infrastrukturom i informaciono-komunikacionom mrežom organa.

 

Uloge i nadležnosti Agencije za sajber bezbjednost i CIRT-a državne uprave jasno su definisane i njih će očekivati ozbiljan posao kroz primjenu ovog zakona, budući da se po prvi put ovim zakonom određuju ključni i važni subjekti kao nosioci kritične informatičke infrastrukture, kao i mjere informacione bezbjednosti koje će biti obavezni da primjenjuju, u skladu sa NIS 2 Direktivom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.