Iranski ambasador u Beogradu: Srebrenica se politički instrumentalizuje i koristi protiv Srba, zar se u Gazi trenutno ne događa genocid?
Ambasador Irana u Srbiji Rašid Hasan Pur Baei, komentarišući pokušaj Zapada da progura u Ujedinjenim nacijama rezoluciji o genocidu u Srebrenici, istakao je da se Srebrenica koristi protiv Srba, da se činjenica da je počinjen zločin predstavlja na neispravan način, odnosno da je riječ o pokušaju političke instrumentalizacije iste.
Ocijenio je i da predlog rezolucije smišljeno nije pokrenut u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija iz straha da na njega (kao pri prvom pokušaju 2015) ne bude stavljen veto.
„Apsolutno je za svaku osudu da ovaj događaj koriste kao politički instrument za svoje ciljeve. Iza toga stoji jedna skrivena agenda. Čak i Srbija priznaje da se tamo desio zločin. Predstavljanje srpskog naroda kao genocidnog je apsolutno s političkim namjerama i ciljevima. Ukoliko postane pravilo da narode proglasiš genocidnim, to mogu primjenjivati na mnogim mjestima. Apsolutno osuđujemo svaki pokušaj da se politički instrumentalizuje bilo kakav događaj“, rekao je ambasador Irana u intervjuu za „Informer“.
Dodao je da Zapad ovom rezolucijom misli da pomaže Muslimanima dok istovremeno ne rješava problem u Pojasu Gaze, ocijenivši da se radi o dvostrukim standardima, te o pritisku na Srbiju jer pokušava da zaštiti svoju nezavisnost.
„Zločin o kom oni pričaju se desio prije 29 godina, a povodom onog koji se sad dešava pred njihovima očima ništa ne preduzimaju. Pokušavaju da izvlače neke dosijee iz arhive od prije 29 godina. Kako to nazvati osim dvostrukih standarda? Možda je jedan od osnovnih razloga vršenje pritiska na Srbiju jer pokušava da zaštiti svoju nezavisnost i slobodu djelovanja. Takav razlog apsolutno ne možete odbaciti i negirati. Oni nemaju dobre namjere i nisu iskreni. Da jesu, riješili bi problem u Gazi, jer je tamo dosada više od 40.000 ubijeno. Zar se to ne zove genocid?“, upitao je Rašid Hasan Pur Baei.
Ambasador je prokomentarisao i prijateljske odnose Irana i Srbije konstatacijom da su vrijedni i njegovani, jer su zasnovani na principima.
„Ukoliko ne priznamo ‘Kosovo’, razlog je to što poštujemo principe. Za nas je veoma dragocjeno i njegujemo prijateljstvo jer je zasnovano na principima. Možda je najvažniji princip i razlog to što dvije zemlje pokušavaju da imaju nezavisnost u odlučivanju u međunarodnoj areni. Zemlja koja pokušava da bude nezavisna, naravno, izložena je pritisku“, zaključio je iranski ambasador.
(Informer)