Portal Borba i ove nedelje donosi pregled najvažnijih vijesti koje su obilježile sedmicu za nama.
U ovom pregledu čitaćete o hapšenju bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i bivšeg pomoćnika direktora policije Zorana Lazovića ali i o prihvatanju jemstva za uhapšenog navodnog vođe klana iz Granda Aleksandra Aca Mijajlovića. Takođe će biti riječi i o tinjajućem sukobu unutar Demokratske Crne Gore ali i o najnovijim sukobima na svjetskom polju.
Drugi se čitaju, Borbi se vjeruje!
Lisice za Katnića i Lazovića, za Mijajlovića pak prihvaćeno jemstvo
Udarna vijest došla je danas, na samom kraju nedjelje – lisice na ruke stavljene su bivšem Glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću kao i bivšem pomoćniku direktora policije Zoranu Lazoviću.
SDT ih sumnjiči za stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebu službenog položaja.
Kako je Borba prenijela, Lazović je pao zbog puštanja Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, pripadnika kavčana u Crnu Goru gdje su izvršili više teških krivičnih djela, kao i zbog milionske imovine koju je, kako SDT sumnja, stekao nezakonito. Katnić se tereti da je prikrivao i pomagao Lazoviću i njegovoj ekipi u izvršenju krivičnih djela.
Međutim, nisu sva hapšenja urodila plodom. Nakon nekoliko nedjelja u Istražnom zatvoru, prihvaćeno je jemstvo za Aleksandra Aca Mijajlovića, jednog od navodnih vođa klana iz Granda i jedan od vlasnika Bemax-a.
Jemstvo je, gle čuda, prihvatila sutkinja Suzana Mugoša. Mijajlovićeva odbrana 22. marta garantovala je sudu sa 1,1 milion evra da će im biti dostupan ako mu ukinu pritvor. Njegov advokat Zoran Piperović je kazao da tužilac ima pravo žalbe, te da vjeruje da će to pravo iskoristiti, ali kako je naveo, očekuje da će Vijeće suda donijeti identičnu odluku kao sudija.
Mijajlović je uhapšen 19. februara po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) koje ga tereti da je sa još jednom osobom formirao kriminalnu grupu koja je krijumčarila cigarete.
Kriza u Demokratama sve vidljivija
Da postoje brojni problemi u Demokratskoj Crnoj Gori Borba je pisala prethodnih nekoliko mjeseci. Međutim, poslednja vijest našeg portala izazvala je brzu reakciju Demokratske Crne Gore koji su brže bolje lupili pečat lažna vijest na našu objavu. Konkretno smo govorili oko nesloge unutar te partije povodom kandidata za budvanske lokalne izbore.
Podsjećamo, ova partija jedina nije izašla sa nosiocem liste dok su sve druge stranke ili koalicije objavile imena svojih kandidata, a čak se interno i zna ko će nositi listu Pokreta Evropa sad koja prvi put izlazi na izbore u Kraljici Mediterana. Od izvora našeg portala iz Demokrata, kako je naš portal ranije pisao, saznajemo da lider budvanskih Demokrata Krsto Radović podržava Đorđa Zenovića kao nosioca, a nasuprot njemu iza Dragane Kažanegre Stanišić stoji Dragan Krapović, ministar odbrane.
Već nekoliko mjeseci sukobe u ovoj stranci više niko ne može ni sakriti. Nije Borba jedini medij koji je prenosio da u Demokratama postoji sukob, a s tim u vezi očito je da je Krapoviću njegov šef iz sijenke, izvjesni BB poslao signal da upravo Borbu treba napasti, što je Demokratama, koje broje desetine hiljada pratilaca na društvenoj mreži Fejsbuk, donijelo svega 30-ak „lajkova“.
A kako i ne bi kada je samo Borba bila ta koja je pisala o anomalijama ovog, po nacionalnosti, građanina Crne Gore. Upravo je Krapović bio taj koji je sačuvao vedete bivšeg režima u Ministarstvu odbrane kao i Vojsci Crne Gore. Tako je, podsjećamo u Ministarstvu odbrane napredovao ni manje ni više nego brat predsjednika DPS-a, Darko Živković koji kao kapetan fregat drma i Obavještajno bezbjednosni direktorat, a gdje direktor faktički prosto statira na fotografijama. Takođe bi mogli podsjetiti Krapovića i na njegovog novog drugara Veska Tomanovića koji je sada savjetnik za Mornaricu načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore. Međutim, istog tog Veska Tomanovića su Demokrate napadale 30. avgusta 2020. godine kada su konstatovale da se isti nalazio u blizini štaba DPS-a, u kući Hasana Kočana.
Tenzije na Bliskom Istoku na vrhuncu: Šta se dešava između Irana i Izraela
Iran je sinoć tokom večeri lansirao desetine dronova kamikaza ka Izraelu.
Izraelska služba hitne pomoći kod grada Arada na jugu zemlje saopštila je danas da je sedmogodišnja djevojčica ranjena djelovima oborenog iranskog drona.
Pripadnici izraelske medicinske službe potvrdili su da ljekari pružaju medicinsku pomoć sedmogodišnjoj djevojčici, prenosi Tajms of Izrael. Navodi se da je djevojčica iz beduinskog grada u blizini Arada, da je u teškom stanju i da je prebačena u bolnicu u Biršebi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, sa druge strane, odustao je od uzvratnog napada na Iran nakon razgovora sa američkim predsjednikom Džozefom Bajdenom, objavio je Njujork tajms.
List navodi da je Bajden u telefonskom razgovoru odvratio Netanjahua da odobri trenutni uzvratni udar na Iran nakon što je Teheran sinoć lansirao oko 300 dronova i projektila na Izrael, piše N1.
Kako se navodi, nekoliko članova izraelskog ratnog kabineta bilo je za pokretanje uzvratnog napada na Iran, ali se od toga odustalo jer u iranskim napadima nije pričinjena ozbiljna šteta, kao i zbog razgovora Netanjahua sa Bajdenom, prenio je Tajms of Izrael.
Podsjetimo, Bajden je poručio da SAD podržavaju Izrael kad su u pitanju prijetnje iz Irana, ali da neće učestvovati u eventualnom napadu na Iran.
Iran je započeo napad na Izrael kao „osvetu zbog bombardovanja njihovih diplomatskih objekata u Damasku“.