Pokradeni izbori u Indoneziji: Odlazeći šef države lično dijelio pare?

0

Tabor indonežanskog predsjedničkog kandidata koji je izgubio na februarskim izborima podnio je prijavu Ustavnom sudu navodeći rasprostranjenu prevaru na biralištima, te zahtijeva ponovno glasanje.

Pravni tim Ganđara Pranove koga je podržala vladajuća Indonežanska Demokratska partija borbe, saopštio je u subotu da traži da se diskvalifikuju novoizabrani predsjednik Indonezije Prabovo Subjanto i potpredsjednik Džibran Rakabuming Raka, a obimna dokumentacija o mahinacijama na izborima je u kutijama donijeta u Ustavni sud.

„Zahtijevamo od Ustavnog suda da naredi Opštoj izbornoj komisiji da sprovede ponovno glasanje“ – rekao je Todung Mulja Lubis, advokat koji zastupa Pranovu i njegovog kandidata za potpredsjednika Indonezije Mohameda Mahfuda. On je rekao da su osnova žalbe masovni nepotizam i zloupotreba vlasti.

On je rekao da nije trebalo dozvoliti kandidaturu Rake, sina odlazećeg šefa države Joka Vidoda, i naveo da su neki regionalni lideri i seoski poglavari bili zastrašeni da bi naveli sela da glasaju za Raku, a državna sredstva su korišćena za kupovinu glasova.

Ogromna socijalna pomoć države isplaćena je usred kampanje – daleko veća od iznosa potrošenog tokom pandemije kovida-19. Odlazeći šef države Vidodo je čak lično dijelio novac po provinciji.

„Mi smo u veoma odlučujućem trenutku u našim životima kao narod i država“ – rekao je Lubis. „Važna je demokratija, važna je vladavina prava, važan je Ustav i nećemo da se gazi, nećemo da se krši“.

Po konačnim rezultatima glasanja 14. februara, Pranovo je dobio 16,5 odsto glasova što je najmanje među tri kandidata, a Subianto, aktuelni ministar odbrane koji je optužen za kršenje ljudskih prava tokom ranije prošle diktature, pobijedio je sa 58,6%.

Drugoplasirani, bivši guverner Džakarte Anijes Basvedan koji je dobio 24,9%, takođe je naveo široko rasprostranjene nepravilnosti i prevare na biralištima. Njegov tabor je u četvrtak podnio tužbu.

Oba kandidata koja su izgubila napala su Rakino učešće na izborima. Ustavni sud je već napravio izuzetak od minimalne starosne granice kandidata od 40 godina. Raka ima 37 godina.

Anvar Usman koji je bio glavni sudija Ustavnog suda kada je napravljen taj izuzetak, zet je sadašnjeg predsjednika Vidoda. Etičko vijeće je kasnije primoralo sudiju Usmana da podnese ostavku jer se nije izuzeo pošto je zet i zbog toga što je u poslednjem trenutku unio izmjene u uslove za kandidaturu na izborima za šefa države. Vijeće mu je ipak dozvolilo da ostane u Ustavnom sudu ako ne učestvuje u slučajevima vezanim za izbore.

Lubis, advokat koji zastupa Pranovu, rekao je da će njegov tim u Ustavni sud dovesti 30 svjedoka da su bili zastrašeni da bi glasali kako je vlast zahtijevala. On je ipak priznao da bi uspješno osporavanje izbornog rezultata bilo teško.

„Ali ovo nije pitanje pobjede ili poraza“ – rekao je on.“Spremni smo da izgubimo ako su izbori pošteni, a ne da izgubimo jer su nepravedni“.

Portparol Ustavnog suda Fajar Laksono Suroso je rekao da će podnosioci obje žalbe biti saslušani do 22. aprila i da će presuda biti donijeta 7. maja. Na presudu se ne može uložiti žalba. O tome će odlučivati osam sudija umjesto kompletnog devetočlanog suda jer, predsjednikov zet Usman mora da se izuzme.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.