Kurti: Vratili smo zemlju Visokim Dečanima u zamjenu za članstvo u Savjetu Evrope; Vučić i Zaharova su uzbunili međunarodnu zajednicu oko dinara
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio je da dinar na Kosovu i Metohiji nije zabranjen, nego po ustavu takozvanog Kosova može da postoji samo jedna valuta – evro. Dakle, nije šija nego vrat – dinar nije zabranjen, samo nije dozvoljen.
„Uvijek su postojale različite opcije za pitanje dinara. Ne vjerujem da o njima sada treba razgovarati, jer se šteti pregovaračka pozicija Kosova ako se otkriju prije vremena“, rekao je Kurti u intervjuu za Radio Slobodnu Evropu.
Srbi koji primaju plate i penzije iz centralnog dijela zemlje to ne mogu da dobiju novac zbog uredbe iz Prištine, a Poštanska štedionica je postavila kontejnere kako bi isplaćivala ljudima novac neophodan za život.
Kurti pak tvrdi kako Srbi mogu da dobijaju isplatu u evrima, i kako kaže: „Kod nas nema ni odbijača evra, ni mučenika dinara“.
„Do danas nemamo nijednog Srbina koji je rekao ‘odbijam evro’. Ne postoji. Dakle, nijedan Srbin ne kaže il’ dinar, il’ ništa“, rekao je Kurti.
Na pitanje kakvi su bili predlozi Eskobara, Kurti kaže da postoji više predloga i da je to proces koji traje.
„Što se tiče opcija koje su dali Amerikanci, Njemci i drugi, smatram da treba da govore za sebe“, rekao je Kurti.
Kurti tvrdi da nije bilo uzbune u međunarodnoj zajednici, dok nisu reagovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
„Predsjednik Srbije se nadao da će biti reakcije odozdo. Kada je vidio da nema reakcije odozdo, onda je reagovao odozgo. Pa kada ga je pješadija iznevjerila, upotrijebio je artiljeriju. Dakle, mi smo u ovom problemu. Pretjerano reagovanje i maltretiranje iz Beograda uzrok je problema, a ne regulativa Centralne banke Kosova“, kaže Kurti.
„Kada se Vučiću pridružila Marija Zaharova, tada je međunarodna uzbuna postala još veća. Dakle, katastrofe nije bilo ni 1. februara, ni 1. marta, niti će je biti 1. aprila. Ali alarm, zabrinutost se dešava u Beogradu i Moskvi, a onda se eho ove zabrinutosti čuje i na Kosovu“, kaže Kurti.
Kurti, koji se sada predstavlja kao veliki legalista, a zaboravlja da Priština već decenijama odbija da ispuni potpisane sporazumom sa Beogradom, kaže da nije mogao da dozvoli da novac u kešu dolazi na Kosovo i Metohiju.
„Dinar koji je u džakovima stizao na Kosovo više ne dolazi, a Beograd ne muči to što Srbi ne mogu da koriste evro, već što ne mogu da šalju dinare“, kaže Kurti.
Kako dodaje, predložio je da se guverner takozvanog Kosova i Jorgovanka Tabaković sastanu u Frankfurtu kod predsjednice Evropske centralne banke.
Kurti je rekao da će takozvano Kosovo krajem maja postati punopravan član Savjeta Evrope.
„I mislim da je to izvanredan istorijski i geopolitički trenutak. Ruska Federacija van, Republika Kosovo se pridružuje“, kaže Kruti.
Priznao je da nikada manastiru Visoki Dečani ne bi vratio zemljište da to nije bio uslov za članstvo u Savjetu Evrope.
„Imamo jedinstvenu priliku da ovog proljeća imamo mjesta pored drugih država članica Savjeta Evrope, jer u potpunosti ispunjavamo sve pokazatelje prestižnih organizacija za temeljne vrijednosti Savjeta Evrope – odnosno, čak i vladavinu pravo, i ljudska prava i demokratija“, kaže Kurti.
(RT Balkan)