Vučić: Ili će Zapad ići u pravcu potpunog sukoba sa Rusijom ili će se uspostaviti dugoročno primirje u Ukrajini; Srbija mora biti spremna za oba rješenja

0

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je nakon današnjeg sastanka sa premijerom Bavarske Markusom Zederom, da su pred svijetom dva scenarija – sukob velikih sila do razmjera trećeg svjetskog rata ili dugoročno primirje u Ukrajini ako trajni mir nije moguć.

Vučić je rekao da je to bila jedna od tema njegovog razgovora sa Zederom na sastanku.

„Jedan scenario je ili će Zapad ići u pravcu potpunog sukoba sa Rusijom, pošto nije sasvim jednostavno zaustaviti rusku armiju na terenu, a drugo je da uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država i Kine se uspostavi neka vrsta dugoročnog primirja, ako ne trajnog mira, koji bi značio ogromno olakšanje za svijet“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara da li je po njegovom viđenju svet na ivici trećeg svetskog rata.

Ukoliko se bude išlo u pravcu sukoba, dodaje Vučić, time niko ne bi ništa dobio.

„Plašim se da posle Prvog svjetskog rata koji smo nazvali Veliki rat i Drugog svjetskog rata sa najviše žrtava, ovaj novi sukob ne bi odnio i više žrtava, što bi u 21. vijek bilo nezamislivih razmera posebno imajući u vidu nuklearne kapacitete suprotstavljenih strana“ , rekao je Vučić.

On je rekao da bi svakako novi svjetski sukob uticao i na Srbiju.

„U svakom smislu uticalo bi i na nas bezbjednosno, ekonomski i politički. Mi moramo budemo spremni i za jedno i drugo rješenje, a ubrzano se približavamo ili jednom ili drugom i to ćemo znati u narednih 100 dana“, rekao je predsjednik Srbije.

Kako je istakao, Srbija ima tradicionalno dobre odnose sa Rusijom.

„Ali smo jasno stavili do znanja šta mislimo o onome što se desilo 24. februara 2022. godine. Ali, da li ja treba svakog dana da opsujem nekog iz Rusije, da bih nekom nešto dokazivao“ , rekao je Vučić odgovarajući na pitanje o višegodišnjim vezama sa Rusijom s jedne strane i težnje Srbije za ulazak u Evropsku uniju.

Naglasio je da je Srbija suverena zemlja koja će uvIJek poštovati sve norme međunarodnog prava i Povelju UN.

„Mi smo za to eksperti. Nemamo dvostruke aršine. Kada Rusija uradi nešto loše, mi to kažemo, kada drugi urade nešto loše, mi to kažemo. Mi smo mali, tvrdoglavi i slobodni i želimo da tako ostane“, dodao je on.

Zeder je na pitanje novinara šta očekuje od današnjeg sastanka  njemačkog kancelara Olafa Šolca, predsjednika Francuske Emanuela Makrona i premijera Poljske Donalda Tuska u Berlinu, a imajući u vidu izjavu Šolca da Njemačka neće slati Taurus rakete Ukrajini, rekao da misli da je jako bitno da se ponovo aktivira tzv. „Vajmarski trougao“ između Njemačke, Francuske i Poljske.

„Mene malo brine taj nemačko – francuski odnos u Evropi, poslednje nedelje su bile obilježene ne samo različitim mišljenjima nego i velikim stepenom nedostatka riječi za nastalu situaciju. Nadam se da ćemo to moći da prevaziđemo i da ćemo razviti zajedničku strategiju, zajednički jezik i ideju kako možemo u svijetlu tog strašnog rata koji se dešava pred vratima Evrope da nađemo zajednički jezik“, rekao je Zeder.

On je dodao da su njegovi partneri i on bili uvjereni da bi Taurus bio potreban kao oružje i da se u diskusiji često precjenjuje njegov značaj.

„Međutim s obzirom da imamo podršku Ukrajini koja polako jenjava, to bi mogao biti jaki znak podrške Ukrajini i stoga nije možda najbolji znak što to savezni kancelar nije podržao prilikom glasanja u Saveznom parlamentu, a na kraju će zaista biti i jako bitno šta o tome misle SAD, da li ćemo u budućnosti razviti zajedničku strategiju“, rekao je Zeder.

On je ocijenio da je Rusija jasno pokazala, što se tiče dešavanja na frontu, da se nalazi u napredovanju i da nije zainteresovana za mirovne pregovore.

„Zato je bitno podržati Ukrajinu i dovesti je u stanje da može da se odbrani i ja bih jasno htio da istaknem da definitivno ne bismo slali njemačke trupe u Ukrajinu, ali ćemo rado podržati i novčano i u vidu oružja. Svakako smatramo da  je bitno podržati u tom smislu, ali mislim da je iluzorno očekivati da ćemo naći veliko međunarodno rešenje prije održavanja američkih izbora, ali se nadam da ćemo negdje u toku ove godine imati zajedničku stratešku ideju“, rekao je Zeder i dodao da cilj nije da se rat proširi nego da se u dogledno vrijeme ostvari primirje.

On je rekao da misli da to ovog trenutka nije moguće, ali da se nada će se „Vajmarska trojka“ ponovo međusobno podržati.

„Ujedno i apel našoj vladi da mora bolje sarađivati sa svojim partnerima. Kada god je Njemačka krenula samostalno nije bila uspješna i mislim da je jako bitno sarađivati i poštovati naše partnere i tome se i nadam na pomenutom sastanku“, rekao je Zeder.

(Politika)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.