Februarske cijene hrane u svijetu najniže u tri godine, samo u Crnoj Gori rastu iz dana u dan

0

Cijene hrane pale su u februaru na najnižu vrijednost u tri godine, zahvaljujući znatno jeftinijim žitaricama koje su prevagnule nad skupljim šećerom i mesom, saopštila je agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (UNFAO).

FAO-ov indeks cijena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u februaru 0,9 bodova u odnosu na revidiranu vrijednost za januar, na prosječna 117,3 boda, najnižu vrijednost od februara 2021. godine.

U odnosu na prošlogodišnji februar, njegova vrijednost je niža 10,5 odsto, prenosi Hina.

Najviše pojeftinile žitarice, kao i ulje

Najviše su u februaru pojeftinile žitarice, pet odsto u odnosu na januar, odražavajući pad cijena kukuruza zbog očekivanja obilne žetve u Južnoj Americi i konkurentnih cijena koje nudi Ukrajina.

Pojeftinila je i pšenica, zbog snažnog tempa ruskog izvoza.

Značajnije su pale i cijene biljnih ulja, 1,3 odsto u odnosu na januar. Sojino ulje značajno je pojeftinilo zbog prognoza o obilnom rodu soje u Južnoj Americi. Pale su i cijene ulja od suncokreta, zahvaljujući obilnom ukrajinskom izvozu.

Šećer, meso, mlijeko…

Najviše je u februaru poskupio šećer, 3,2 odsto u odnosu na januar, pod uticajem zabrinutost za brazilsku proizvodnju nakon dugotrajnog perioda suše i procjena o slabijoj proizvodnji na Tajlandu i u Indiji, dvije vodeće izvoznice.

Cijene mesa porasle su 1,8 odsto, održavajući poskupljenje mesa živine i govedine pod uticajem problema s transportom u Australiji zbog jakih kiša.

Blago je poskupila i svinjetina, zbog pojačane kineske potražnje i slabijeg snabdijevanja iz Zapadne Evrope.

FAO-ov indeks pokazuje i poskupljenje mlijeka i mliječnih proizvoda, 1,1 odsto u odnosu na januar, pod uticajem snažnije azijske potražnje za maslacem.

Crna Gora u svom svijetu

Međutim, dok cijene hrane u svijetu padaju, u Crnoj Gori rastu iz dana u dan.

Crnogorski trgovinski lanci, koji su u privatnom vlasništvu, diktiraju cijene po svojoj želji.

Država, s druge strane, „pričom“ pokušava da snizi cijene, ali djela zasad izostaju.

Umjesto trgovinskih lanaca koje bi bili u vlasništvu države, u kojima bi građani mogli da se snadbjevaju po razumnim cijenama, ljudi su prepuštenim tajkunima.

I ne samo prepušteni, nego im se preko „raznih analitičara“, a putem medija koje se finansiraju od tajkuna (reklame o popustima i sl), serviraju priče kako je nemoguće sniziti cijene.

Da, moguće je, samo ako to država želi, jer izabrani predstavnici naroda su tu da bi služili građanima, a ne krupnom kapitalu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.