Premještaj učenika zbog vršnjačkog nasilja nije uvijek dobro rješenje

0

Krivične prijave protiv tri četrnaestogodišnja maloljetnika, osumnjičena da su pretukli dvojicu vršnjaka, posljednji je slučaj vršnjačkog nasilja koji bi morao da alarmira javnost. Rješavanje tog problema zahtijeva angažovanje čitavog društva, a ne samo roditelja, ističu sagovornici Gradske televizije.

Premještaj u drugo odjeljenje ili školu učenika koji počini vršnjačko nasilje nije uvijek dobro niti efikasno rješenje, poručuje pedagog Marijana Bošković.

“Smatram da ako imamo problem u nekoj zajednici treba rješavati baš tu, jer izmještanjem problema ne postižu se pozitivni efekti, osim da je ta vaspitna mjera kad se izriče, konkretno premještaj u drugu školu, negdje signal drugoj djeci da je određeno ponašanje nedopustivo”, ističe Bošković.

Da premještaj u drugu školu nije rješenje, smatraju i prosvjetni radnici.

“To je djelimično rješenje. Ta situacija je najčešća u osnovnim školama jer je osnovno obrazovanje obavezno, dok u srednjoj školi mi možemo da izbacimo učenika. Kasnije Ministartsvo rešava žalbu”, objašnjava direktor Srednje škole Vaso Aligrudić Ersan Spahić.

Povodom nedavne masovne tuče kod Elektrotehničke škole, u kojoj su dvije osobe povrijeđene, Spahić podsjeća da je incident procesuiran i dodaje da je formirano i odjeljensko vijeće.

“Odjeljensko vijeće je upoznato sa svim što se odigralo, čekamo da se učenik koji je povrijeđen oporavi, da bi mogao da da izjavu i da bi mogao da preduzme mjere da se takve stvari više ne bi ponavljale”, navodi Spahić.

Pedagozi ističu da se posebno treba djelovati u ranom uzrastu kada djeca stiču navike, razvijaju se i socijalizuju, a različiti vaspitni stilovi roditelja mogu biti glavni okidač za konfuziju djeteta. Dodaju da se, prilikom rješavanja ovakvih situacija, svi moraju uključiti.

,,Kad kažem svi, mislim prvo na porodicu koja je baza vaspitanja, onda roditelja, djece, škole, razrednih starješina, dežurnih nastavnika i svih koji rade u školi, pedagoško psihološke službe i uprava škole”, smatra Bošković.

Uvođenje zaštitara koji će neprestano biti oko škola je prijeko potrebno.

,,Zaštitari treba da budu ljudi koji će neprestano da budu oko škola. Jaka stvar bi bila da zaštitar odmah javi ako vidi neki sukob, da bi mi mogli da reagujemo”, objašnjava Spahić.

Podsjećamo, broj telefona za prijavljivanje vršnjačkog nasilja je 080 777 777, a linija je dostupna 24 sata.

(CDM)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.