Patrijarhov blagoslov za plan Pravnog tima IN4S
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej je juče zvanično dao – blagoslov – na plan i pravni strateški dokument odbrane prava MCP i ostale tri eparhije SPC u Crnoj Gori koji je profesionalno izradio advokat Vladan S. Bojić iz Podgorice i za njegovu realizaciju zadužio sadejstvo sa advokatom Predragom Savićem i drugim članovima Pravnog savjeta IN4S: Dragan Jocanović, Boško Tampolja, Jelena Jovanović, Vladimir Đukanović, Goran Petronijević, profesor Jovan Janjić, Stefan Stefanović. Dušan Stefanović, dr Goran Đorđević i Nikola Milovančev.
Advokat Vladan S. Bojić je potvrdio tačnost informacije i povodom aktuelnog pitanja decidirano izrekao:
Posrijedi nije običan zakon, nego pravna nakaza. Taj proizvod ogoljene sile bezbožnika isključivo ciljan na svevjekovnu svetosavsku pravoslavnu crkvu dobiće svoju pravnu važnost stupanjem na snagu. Međutim, preduzeće se adekvatne pravne radnje i aktivnosti da taj pokvaren naum bude sasječen u korijenu i za sva vremena. Pažnji javnosti ne može i nije promakla sinhronizacija ove “žurno” sinergično ozakonjene pretenzije s Nacrtom Zakona o kulturnom nasleđu Kosova*. To neće proći. Ni jedno. Ni drugo.
W3Schools
Učinak ovog MNE konstrukta nalik zakonu je naopak, jer, uz podizanje i raspirivanje vjerskih i etničkih tenzija, kršenja svih elementarnih prava, (sve pod lažnom maskom “građanske države i EU standarda), ovaj “zakon” jednostavno nema nešto što je minimum – NEMA PRAVNI REZON. Savjesni i zakonit držalac stiče pravo svojine na TUĐOJ stvari nakon 10, odnosno 20 godina, ako nije zakonit. Ali, tražiti od crkve da dokazuje pravo svojine 100 godina, čak i više vjekova (od 8 do 10) unazad (još iz doba srednjovjekovlja i feudalnog koncepta “svojine” ) je duboko logičko, ali i vrlo prostačko maloumlje pravnih “plićaka”.
Suština pravne strategije je vrlo jednostavna: izazivaćemo zakonomjernim redosljedom “prethodna pitanja” u sudskim parničnim postupcima po još zakonomjernijem pravu na pristup sudu (Common law) i prava na tužbu (Civil law) koje se nikakvim zakonom ne može bar kad se tiče stvarnih prava, pogotovo prava svojine isključiti ili zaobići – ali i iniciranjem postupaka pravne konverzije zemljišta na kojima su locirani vjerski objekti a i tamo gdje ih nema, sve po jasnoj samoj sili zakona iz članova 419 i 420 Zakona o svojinsko pravnim odnosima Crne Gore.
Sve dok se pravnosnažno ne riješe prethodna pitanja Zakon sa fingiranim iliti lažnim nazivom ostaje “mrtvo slovo na papiru”. Svi smijerani upravni postupci, tj. prijeki sudovi” moraće po sili zakona, dakle imperativno biti prekinuti do pravnosnažnog okončanja svih prethodnih pitanja. Druge varijabile pravnih postupaka biće objelodanjene tek onda kada ocijenimo da su se za to stekli po SPC i njenu teško ugroženu imovinu, napadnuto sveštenstvo i brojne vjernike, objektivno prihvatljivi uslovi. Vjerujem da će nadležne državne instance imati strpljenja i inoviranim pristupom popraviti u javnosti Crne Gore, regiona i svijeta, – krajnje sumanutu predstavu poimanja vladavine prava, ali i fenomena prava kao takvog.
(IN4S)