Perica Đaković za BORBU: Skaj prepiske nisu izmijenile novinarstvo, to je uradio 30. avgust 2020.

0

Skaj prepiske sadržaj su koji je, u proteklom periodu, okupirao najveću pažnju kako domaće, tako i regionalne javnosti.

No, kako vrijeme odmiče, građani kao da sve manje reaguju na saznanja dobijena tim putem, te se ponekad stiče utisak da nas ništa više ne može iznenaditi.

Prema riječima jednog od doajena našeg novinarstva, Perice Đakovića, nema sumnje da su Skaj prepiske u mnogim sferama promijenile način na koji građani danas, uopšteno, gledaju na mnoge stvari.

„Narod je, iako je o svemu bio na neki način upoznat, ipak, u prvi mah bio zbunjen novim saznanjaima i potvrdama da je istina ono o čemu se govorkalo. U očima javnosti stav o medijima se nije promjenio, ali se promijenio stav o ljudima koji su nas vodili u proteklom periodu. Javnost je sumnjala u njihovu povezanost sa kriminalom, ali ne u toliku koruptivnost i spregu“, primijetio je, odmah na početku razgovora za BORBU, Đaković.

On smatra da su nam Skaj prepiske, na najbolji način, razotkrile da su pojedini političari stvorili Kotorske klanove koji, kako kaže, nemaju veze sa tim gradom.

„Skaj je pokazao da nema nepotkupljivih, samo je pitanje kolika je čija cijena”, jasan je on.

Đaković je mišljenja i da Skaj prepiske, koje smo imali prilike da čitamo, nisu izmijenile novinarstvo, već da je na to presudno uticao 30. august 2020. koji je, kategoričan je on, donio slobodu u svakom vidu komunikacije.

„Skaj je uticao toliko da su novinari, kao i narod, saznali nešto i o tome počeli pisati. ‘Istraživačko’ novinarstvo bi sada trebalo da krene, zahvaljujući Skaj aplikaciji, u analitičko i hronološko istraživanje događaja i pojedinaca koji se spominju”, pojasnio je Đaković.

On podsjeća i da nije istraživačko novinarstvo otkrilo „ničiju kuću u Podgorici“, već da su to uradili pojedinci koji su, do juče, bili u sprezi sa našim moćnicima.

„Nije istraživačko novinarstvo otkrilo ni jedno ubistvo iz visokog kruga. Istina, pojedini istraživački novinari su otkrili tragove šverca cigareta, devastaciju korita Morače, ali ne i ko stoji iza puteva droge, pa tako ni danas ne znamo zvanično ko su njeni pravi naručioci i kome je novac od njene prodaje išao u džepove”, kazao je on.

Đaković je ocijenio da se narod, iz prostog razloga što ne vidi epilog onoga što je Skaj najavio, pomalo zasitio informacija koje se dobijaju putem tih prepiski.

Da bi spriječili da javnost ogugla na te stvari, istakao je on, potrebne su konkretnije akcije institucija.

„Narod sada gleda i osluškuje šta će uraditi novi VDT, gospodin Marković”, dodao je on.

On napominje i da je novinarstvo, kao i svaka druga profesija, zanat.

„Ne bih želio da sada ja držim neka predavanja mladim ljudima koji se opredjeljuju da budu novinari. Pitanje je da li su oni spremni da se žrtvuju za ovu profesiju koja traži dosta. Do uspjeha se ne stiže preko noći, a mislim da većina želi odmah da dođe na vrh. Treba biti strpljiv, a put do tog vrha je dostižan“, poručio je Đaković.

Đaković je naglasio i da je šteta što imamo hiperprodukciju medija, koji gutaju sve, a nemamo baš takvu „proizvovodnju novinara”.

„Ili, bolje rečeno, nemamo dovoljno spremnih i iskusnih novinara koji bi radili sa mladima. Pa, zar nam naše školstvo nije najbolji primjer? Država, odnosno ljudi koji su je vodili, zbog ličnih interesa su ubili istinu”, kazao je on.

Đaković radi mladih novinara, ili onih koji razmišljaju da se sjutra bave ovim poslom podsjeća na anegdotu koju je imao u jednoj od emisija kada mu je gostovao ministar unutrašnjih poslova.

„Pitao sam ga koja je sličnost između novinara i policajaca. Pošto nije znao odgovor a bio je zbunjen pitanjem odgovorio sam mu: novinari dovode političare na vlast, a posle ih policija čuva od naroda i tih istih novinara“, zaključio je Đaković u razgovoru za BORBU.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.