Iako su građani Crne Gore očekivali da će Vlada premijera Milojka Spajića biti upravo ona koja će Crnoj Gori donijeti stabilnost, ipak će to, makar za još jedan duži vremenski period, biti nedosanjani san. Iako je koliko toliko realizovana politička stabilizacija preko novog saziva Skupštine, izglasana je Vlada, izglasani su nedostajući članovi Sudskog savjeta ali je izabran i Vrhovni državni tužilac, ipak se naziru pojedina politička „podbadanja“, konkretno između Demokratske Crne Gore Alekse Bečića i samog Pokreta Evropa sad.
Naime, portparol Milojka Spajića, Andrej Milović prethodnih dana u svojim javnim nastupima iznosio je skandalozne tvrdnje gdje se miješao u rad svog kolege ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića ali i pokušao da utiče na odluke Glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića.
Konkretno, vladajući političari se spore oko dva imena – Zoran Brđanin i Predrag Šuković.
Slučaj Zorana Brđanina je bio itekako interesantan. Došao je na čelo Uprave policije nakon istorijskih izbora 30. avgusta, međutim, njegova pozicija se „rasklimala“ nakon dešavanja na Cetinju 4. i 5. septembra kada je tadašnji premijer Zdravko Krivokapić, zbog neobezbjeđivanja skupova kako je on želio, htio da smijeni i njega i ministra Sergeja Sekulovića. Brana tome je upravo bio građanski pokret URA koji je kasnije i smijenio čitavu Vladu Zdravka Krivokapića i Crna Gora je dobila manjinsku Vladu sa DPS-om.
Brđanin je neko vrijeme ostao direktor policije, čak i nakon pada te Vlade, ali ga je građanski pokret URA Dritana Abazovića smijenio tada insinuirajući da Brđanin ima konekcije sa odbjeglim policajcem Ljubom Milovićem. Međutim, nakon što je izglasana Vlada Milojka Spajića, došlo je do odluke Upravnog suda gdje se govori da je Brđanin nezakonito smijenjen. Stoga Spajićeva Vlada, iako nije bila u obavezi to da uradi, ponovo vraća Brđanina u fotelju šefa policije.
Međutim, na Odboru za bezbjednost i odbranu gotovo svi poslanici su ocijenili negativnim Brđaninov izvještaj, te je stoga ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović Vladi predložio njegovu smjenu.
Do toga, međutim, nije došlo. Vlada uporno odbija da stavi tu tačku na dnevni red a najnovije političke informacije su saopštili kako premijer Milojko Spajić tako i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović. Dok je Spajić stava da bi bilo dobro da se nađe kompromisno rješenje i da je potrebno razgovarati sa Brđaninom, čime je faktički obznanio da upravo on stoji iza „nestavljanja“ Šaranovićevog akta na Vladin predlog odluka, Šaranović tvrdi da Vlada mora imati sluha za ono što Skupština kaže.
Pored ovog tihog rata oko bezbjednosnog sektora, ne smije se ni zaboraviti i rat koji ministar pravde vodi i sa šefom SPO-a Predragom Šukovićem a sve zbog njegove navodne povezanosti sa građanskim pokretom URA i Aferom Do Kvon, koja očigledno smeta kako Miloviću tako i Spajiću. Stoga, Milović, narodski rečeno, „upire“ njegovu smjenu.
Ipak, Glavni specijalni tužilac je taj koji daje konačnu odluku o tome ko će biti šef Specijalnog policijskog odjeljenja, a Vladimir Novović se jasno izjasnio – Predrag Šuković će biti taj. Ovo je faktički bio šamar Andreju Miloviću i njegovom političkom apetitu gdje želi da istjeruje pravdu nad građanima Crne Gore čime pokriva svog šefa Milojka Spajića u toj aferi. S tim u vezi, postavlja se pitanje zašto PES želi toliko da zataška aferu Do Kvon? Postoji li, ipak, povezanosti premijera Milojka Spajića sa jednim od vodećih kriminalaca iz kripto-svijeta?
Sve u svemu, iz ova dva primjera se jasno vidi da ipak nije sve tako sjajno i bajno u PES-ovskoj Crnoj Gori. Brojne afere bivšeg režima su i dalje na čekanju a izgledi su da nova Vlada još uvijek nije spremna da se uhvati koštac sa njima pokušavajući da se politički obračuna kako sa bivšom Vladom građanskog pokreta URA, tako i sa svojim koalicionim partnerima u Demokratskoj Crnoj Gori, pokušavajući da ostvare svoj uticaj u bezbjednosnom sektoru, koji je u potpunosti pripado Demokratskoj Crnoj Gori u raspodjeli vlasti.
A šta bi se tek desilo kada bi u čitavu priču uključili i koaliciju Za budućnost Crne Gore? Ova koalicija ostala je bez svog dijela kolača u raspodjeli vlasti dobivši određena mjesta „po dubini“, mjesto predsjednika Skupštine, i nemušto obećanje da će pokrivati četiri resora u budućoj rekonstrukciji Vlade. Dok se sve to sprovodi i dok pojedini političari izlaze sa izjavama o rekonstrukciji, neki funkcioneri DPS i ministri Pokreta Evropa sad se politički „njuškaju“ ne bi li probali da nađu neke tačke saradnje.
Svakako, daleko je Crna Gora od političke stabilizacije, prosto u ovom trenutku svoje političke poteze kalkulišu i borbe još uvijek drže iza zavjese. Samo je pitanje vremena kada će se zavjesa raširiti i otkriti kako izgleda pozornica naših političkih lutaka.