Ko je bio majstor jeze i straha

0

“Snimati filmove za mene najprije znači ispričati priču, a priča može da bude manje ili više nevjerovatna. Važno je da nije obična, a poželjno je da bude humana i dramatična. Drama je život iz kojeg su izbrisani dosadni momenti”, izjavio je tvorac mnogih filmova sa inteligentnim zapletima i mnoštvom obrta i misterija. Filmski istoričari se slažu da je Alfred Hičkok istinski tvorac trilera i filmova strave, a smatraju ga prvim rediteljem koji je majstorski znao da spoji motive sumnje, intriga, seksa i humora. Glavni protagonisti njegovih filmova najčešće su nevino optuženi za različite zločine ili uvučeni u nemoguće spletke, a sporim rješavanjem zapleta do samog kraja publiku je zavodio i začarao strahom, od početka ju je držao u neizvjesnosti i napetosti, koristio je zastrašujuće efekte za majstorsko pojačavanje napetosti i znao kako je dovesti na rub živaca. Režirao je 53 filma, šest puta bio nominovan, ali nikada nije osvojio Oskara, osim počasnog za životno djelo 1968. godine.

U Holivudu je smatran čudakom zbog čudnog odnosa sa glumcima; trudio se da sazna njihove fobije kako bi ih mogao maltretirati. Bio je izuzetno kritičan i prema glumicama i glumcima, a jednom je izjavio da ih treba tretirati kao stoku. “Nikada nisam rekao da su stoka; rekao sam da ih treba tretirati kao stoku”, izjavio je braneći se od optužbi. Tokom rada uvijek se nastojao zaštititi, tačnije, sklanjati od glumaca, producenata i ostalih, čija je najmanja slabost mogla negativno uticati na konačan rezultat. Vrlo teško je nalazio pouzdane scenariste koji su bili u stanju njegove zamisli realizovati na filmu, a rijetko se prema njima ponašao sa poštovanjem. Volio je sve da zna, da bude u toku i da sve ima pod kontrolom, bio je neumoljiv i zahtjevan. Prije početka snimanja filma i najmanji detalji razrađivani su do savršenstva i ništa nije prepuštano slučaju. Dolazio je na set sa svojeručno nacrtanim scenama čija je svaka sekunda bila isplanirana. Da nije bilo tako, kako bi u slavnu scenu ubistva pod tušem u Psihu stalo 70 kadrova u 45 sekundi?

Jedan od omiljenih Hičkokovih metoda za razvijanje zapleta i stvaranje napetosti bio je Mek Gafin – naziv koji je dao beznačajnom detalju koji omogućava razvijanje priče i podstiče likove na akciju. Mek Gafin je nekada određen lik, nekada samo ime koje se često pominje, u Ozloglašenoj je to bila pošiljka uranijuma, a u špijunskom filmu 39 stepenica – državna tajna. Pojavljivao se u većini svojih filmova, u takozvanim cameo ulogama (naziv za kratko pojavljivanje poznatih osoba u filmu, predstavi…), i toliko ih popularizovao među publikom da ih je počela tražiti. U prvim cameo ulogama pojavljivao se u pješačkoj gužvi, na fotografiji ili mračnim eksterijerima, a kasnije su bile upečatljivije: u uvodnoj sceni filma Nepoznati iz Nord Ekspresa unosi u voz kutiju za violončelo, u Tremi se na ulici okreće za Džejn Vajman koja priča sama sa sobom, a na kraju Porodične zavjere njegova sjenka se vidi kroz mutno staklo na vratima. Hičkok je imao 41 cameo pojavljivanje, koje je postalo njegov zaštitni znak i koje je vremenom počeo da stavlja na sam početak kako bi se publika mogla koncentrisati na film.

U mnogim filmovima Hičkok je pokazao svojevrsnu opsesiju određenim tipom žene: najčešće su bile mlade, visoke i plave, krhke građe i hladnog držanja, koje su, skoro uvijek, skrivale podvojenu ličnost ili zlu osobu. Omiljene Hičkokove plavuše bile su Medlin Kerol, Tipi Hedren, Kim Novak, Dženet Li i, naravno, Grejs Keli, sa kojom je snimio tri filma. Na snimanju posljednjeg, Drž’te lopova, na Francuskoj rivijeri, Grejs je upoznala princa Renijea, udala se i, na Hičkokovu veliku žalost, prestala da snima. Iza ove opsesije možda stoje komplikovani odnosi sa ženama mladog Alfreda, koji je kao mladić uglavnom bio sam. Imao je oko 25 godina i status profesionalnog reditelja kada je prvi put probao alkohol i izašao na sastanak sa djevojkom. Francuski reditelj Fransoa Trifo, koji je radio sa Hičkokom još kao student, izjavio je: “Ponekad mi se činilo da su Hiču vođenje ljubavi i smrt potpuno isti: on ljubavne scene snima kao scene ubistva, a scene ubistva kao ljubavne.”

(Gracija)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.