Prošle godine 57 žalbi na postupanje policije

0

Institucija Ombudsmana prošle godine je povodom postupanja Uprave policije primila 57 pritužbi a najveći broj odnosio se na navode o eventualnom nehumanom ili ponižavajućem postupanju.

Iz kancelarije Zaštinika ljudskih prava i sloboda kazali su agenciji MINA da su se pritužbe odnosile i na oblast prava na dobru upravu i pravnu zaštitu – pravo na odgovor, nepostupanje po prijavama građana i lica lišenih slobode, neobrazlaganje odluke.

Oni su rekli da je najviše žalbi zabilježeno u Podgorici, pa zatim u Danilovgradu, Baru, Budvi, Nikšiću, Pljevljima i Beranama.

Navodi se da su predstavnici Ombudsmana više puta posjetili Upravu za izršenje krivičnih sankcija po pritužbama pritvorenih i zatvorenih lica, ali i u svojstvu Nacionalnog mehanizma za prevenciju (NMP) torture.

“Prema pristiglim pritužbama, nemamo onih koje se odnose na navode o zlostavljanju”, saopšteno je iz kancalerije Zaštitnika.

Dodaje se da se pritužbe odnose na druga prava ili zakonske mogućnosti pravo na rad, zdravstvenu zaštitu, pravo na odgovor.

Pritužbe se, kako su naveli, odnose i na uslovni otpust, reklasifikaciju u povoljniju klasifikacionu grupu, kao i na premještaj u okviru zatvora.

Iz kancelarije Ombudsmana su rekli da je tim NPM-a ustanovio da je u Istražnom zatvoru u Podgorici prenatrpanost i dalje problem.

Oni su naveli da je, nakon monitoringa, ukazano da je jedan od ključnih problema i to što je pritvorenicima upola smanjena šetnja u odnosu na propisanu.

Uz, kako su naveli, razumijevanje problema smještajnih kapaciteta i bezbjednosti u Istražnom zatvoru.

“Sat vremena nije dovoljna mjera kako bi pritvorenici upraznili svoje potrebe prilikom šetnje”, rekli su iz institucije Ombudsmana.

Oni su kazali da, kada je u pitanju zdravstvena zaštita, pristup zdravstvenoj službi ne bi trebalo da bude iniciran od zatvorskog osoblja ili drugih pritvorenika.

To, kako se dodaje, stvara prepreke pristupu i ometa medicinsku povjerljivost.

Iz kancelarije Ombudsmana su ukazali da je važno da osoblje Sektora za zdravstvenu zaštitu poznavaje i primjenjuje Istanbulski protokol.

Oni su naveli da je tim NPM-a, tokom monitoringa zatvora u Bijelom Polju, identifikovao probleme koji se odnose na materijalne uslove, kao i nejednake uslove boravka.

“U sobama se nalazi različit mobiljar”, naveli su iz kancelarije Ombudsmana.

Oni su objasnili da se u pojedinim sobama nalaze novi madraci i laminat, dok su u drugim sobama zatekli loše higijenske uslove, dotrajale i prljave madrace, krevete bez adekvatne strukture osnove kreveta, kao i vlagu na zidovima.

NPM je, kako su rekli, ukazao i na važnost pripreme zatvorenika za izlazak na slobodu, u čemu bitnu ulogu ima ustanova u kojoj zatvorenik izdržava kaznu zatvora.

“Unutrašnja postpenalna pomoć, koja bi trebalo da se zatvorenicima pruža tokom priprema za njihov otpust iz ustanove, važna je karika ka budućoj boljoj reintegraciji”, rekli su iz institucije Ombudsmana, dodajući da je potrebno intenzivnije raditi u tom segmentu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.