Svjetski je dan borbe protiv side: Mitovi o sidi i HIV-u

0

Svjetski dan borbe protiv side obilježava se svakog prvog decembra. A iako se već 40 godina zna za sidu i HIV, mnogo je mitova, koji su rezultat nedovoljne upućenosti pojednicama u ovu temu.

Na primjer osobe zaražene HIV-om se ne mogu uvijek prepoznati na osnovu fizičkog izgleda/stanja, a najsigurniji način da se utvrdi da li je neko zaražen je testiranje.

Portparol Njemačke pomoći za osobe sa sidom Holger Viht kaže: „HIV se ne vidi. Kada se čovjek zarazi, godinama se u tijelu odvija nešto što spolja uopšte nije vidljivo.“ Samo prve nedjelje poslije zaražavanja može, a ne mora doći do simptoma sličnih gripu. Potom i oni nestanu.

Viht kaže da teško oboljele od side ne treba poistovijetiti s ljudima koji nose virus. „Sida je teška bolest, koja se pojavljuje ako se ne liječi infekcija. To su dvije potpuno različite stvari. Sida je posljednji stadijum, HIV je infekcija, a infekcija se ne vidi.“

I program Ujedinjenih nacija za borbu protiv HIV-a/side (UNAIDS) naglašava „Osoba zaražena HIV-om može da izgleda zdravo i da se osjeća dobro, ali da prenese virus.“ Isključivo test daje sigurnost.

Drugi mit je da su zarazni svi ljudi koji su HIV pozitivni. To je pogrešno, jer je dobro je proučen način širenja virusa, te uobičajeni ljudski kontakti u svakodnevici ne spadaju u način zaražavanja.

„Glavni put infekcije jeste seksualno prenošenje ili, drukčije rečeno, seksualni kontakt“, kaže Edrijan Puren, direktor Nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) u Južnoj Africi. Ta zemlja je, prema navodima UNAIDS, teško pogođena tom bolešću, odnosno zaražena je svaka peta ili šesta osoba starosti između 15 i 49 godina.

Inače, prenošenje virusa je moguće i u situacijama kada je neko izložen produktima sa tragovima krvi, kao što je, recimo, upotrebljavana igla u medicinskom području ili prilikom konzumiranja droge. Teoretski je to moguće i transfuzijom krvi.

Međutim, davaoci krvi se najčešće dobro pregledaju prije nego što se njihova krv odobri za upotrebu. Svjetska zdravstvena organizacija navodi da se u zemljama s visokim primanjima provjera vrši u 99,8 odsto slučajeva, dok je u zemljama s nižim dohotkom provjera na nivou od 76 odsto.

Puren kaže da je treći način zaraze prenošenje virusa s majke na dijete, za vrijeme trudnoće, porođaja ili dojenjem. Ali i u tim slučajevima ljekovi mogu da drastično smanje rizik prenošenja virusa. Prema podacima zdravstvene institucije CDC iz Sjedinjenih Američkih Država ljekovima se rizik od prenošenja virusa sa majke na dijete može smanjiti na manje od jednog procenta.

Virus se prenosi samo određenim tjelesnim tečnostima

To su krv, sjeme, vaginalne i rektalne tečnosti, kao i majčino mlijeko. „HIV ne može dugo da preživi izvan ljudskog tijela (na primer na površini predmeta) i ne može da se razmnožava izvan čovjekovog organizma“, piše CDC.

Svjetska zdravstvena organizacija naglašava da se ne može zaraziti svakodnevnim kontaktima, rukovanjem, poljupcima, ili kada se dijeli hrana ili voda. CDC navodi da je jedini izuzetak kada zaražena osoba bebi sažvaće hranu kojom je hrani, i kada zbog krvarenja u ustima u tu hranu dospije i krv.

Pljuvačka, suze i znoj nisu izvori zaraze. HIV se ne prenosi ni vazduhom, niti sjedenjem na klozetskoj šolji.  Ne prenosi se ni preko hrane koju je spremila inficirana osoba, preko javnih bazena i toaleta, kao ni ubodom komarca.

IJZ: Najčešći put prenosa infekcije je preko nezaštićenog seksualnog odnosa

Iz IJZ su ranije kazali da se najveći broj HIV infekcija dijagnostikuje u uzrastu od 20 do 39 godina, a značajno veći broj inficiranih su muškog pola.

“Najčešći put prenosa infekcije (88 odsto slučajeva) je preko nezaštićenog seksualnog odnosa”, upozorili su.

Iz IJZ-a su kazali da je najveći broj registrovanih u Podgorici, 44 odsto, i u primorskoj regiji, 38 odsto.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.