Milovac (MANS): Istrage o „SKY“ policajcima bez rezultata, problematičan izostanak reakcije ASK-a
Povoda za istrage o porijeklu imovine i životnog stila pojedinih funkcionera crnogorske policije, tamo gdje postoji sumnja da se nisu mogli finansirati iz njihovih zvanično prijavljenih prihoda, kako je za portal RTCG saopšteno iz MANS-a, ne nedostaje.
Prije svega jer i brojni transkripti sa „SKY“ aplikacije, koje imamo priliku čitati ovih dana, razotkrivaju bliske veze između visokih funkcionera crnogorske javne i tajne policije i struktura organizovanog kriminala.
Prema riječima direktora Istraživačkog centra MANS-a, Dejana Milovca, zasad, nažalost, ne vidimo rezultate istraga koje su gromoglasno najavljivane u prethodnom periodu.
„Dio tih policijskih funkcionera je već procesuiran i vjerovatno će uslijediti i finansijska istraga, ali ono što i dalje nemamo na djelu jeste proaktivno djelovanje, prije svega MUP-a i Uprave policije na takozvanom “provjetravanju” svojih redova”, kazao je Milovac za portal RTCG.
On je podsjetio i da „tokom mandata prethodnog ministra, Filipa Adžića, gotovo da nije postojao takozvani interni vetting, ili makar osnovna provjera kadrova koji su promovisani i protežirani na visoke pozicije u policijskoj organizaciji, da bi već narednog dana bili dovođeni u vezu sa kriminalnim klanovima“.
Ideja da se formira takozvana Antikorupcijska jedinica – koja bi se bavila životnim stilom policajaca – naveo je Milovac za RTCG, rođena je još za vrijeme vlade Zdravka Krivokapića.
„Ali je operacionalizovana tek nakon što je kabinet preuzeo bivši premijer Dritan Abazović. Ipak, za sada još nemamo informaciju o tome dokle su stigle istrage koje vodi ova jedinica, pa čak ni za one slučajeve koji su već poznati javnosti, poput Petra Lazovića i Ljuba Milovića”, naveo je on.
MANS je još prije pojave informacija iz SKY aplikacije, istakao je Milovac, ukazivao na neobjašnjivu imovinu visokih policijskih funkcionera, uključujući Veselina Veljovića, Zorana Lazovića i Božidara Vuksanovića.
On je, u razgovoru za RTCG, posebno naglasio ulogu Agencije za sprječavanje korupcije.
„Ono što je posebno problematično je i činjenica da je izostala reakcija i Agencije za sprečavanje korupcije koja, u svom mandatu, ima provjeru životnog stila javnih funkcionera, uključujući i policijske inspektore”, smatra Milovac.
On je izjavio i da od osnivanja ASK-a nismo imali niti jedan slučaj u kome je otkriveno da policijski funkcioneri imaju imovinu koju ne mogu objasniti zvaničnim prihodima.
„Samo agencija ne vidi da takvi policijaci voze automobile vrijedne nekoliko njihovih godišnjih plata i posjedju nekretnine vrijedne stotine hiljada eura. Sve su to takozvane ‘crvene zastavice’, koje je prva trebala da registruje ASK i alarmira druge nadležne organe o mogućem koruptivnom ponašanju, koje za rezultat ima imovinu koja je nesrazmjerna zvaničnim prihodima“, dodao je Milovac.
On je mišljenja i da bez detaljne provjere imovine policijskih funkcionera, naročito onih koji se nalaze na pozicijama koje su posebno osjetljive na korupciju i uticaj kriminalnih grupa, ne možemo govoriti o sistemu za koji možemo vjerovati da ima dovoljno profesionalnog integriteta da crnogorsko društvo zaštiti od organizovanog kriminala.
„Zasad ohrabruju najave nove administracije da će upravo to biti jedan od prioriteta u narednom periodu, ali će za ispunjavanje očekivanja domaće javnosti i agende evropskih integracija biti potrebno mnogo više konkretnih akcija i održivih rezultata“, zaključio je direktor Istraživačkog centra, Dejan Milovac za RTCG.