Informacija VDT-a: Saslušali sedam svjedoka o atentatu na Jovanovića

0

Od kada je u aprilu ove godine novi tužilac preuzeo predmet o ubistvu Duška Jovanovića do danas, saslušano je sedam svjedoka, od kojih šest ranije nije saslušavano. To je pokazala Informacija koju je Više podgoričko tužilaštvo (VDT) dostavilo članovima Tužilačkog savjeta, a u koju smo imali uvid. Od početka aprila ove godine, predmet o ubistvu Jovanovića zadužila je tužiteljka Danka Ivanović Đerić. Jovanović je ubijen 2004. godine ispred redakcije „Dana“ i do danas je za taj zločin osuđeno samo jedno lice, za saizvršilaštvo.

Navodi se da je predmet formiran u Višem tužilaštvu 2014. godine a „dosad je saslušano sedam svjedoka od kojih je jedan svjedok već saslušavan, dok ostali svjedoci u ranijem periodu nijesu saslušavani“.

Iako predmet nema oznaku tajnosti, upozorava se, otkrivanje istražnih radnji bilo kome, pa i članovima Tužilačkog savjeta, može narušiti koncept istrage, posebno što su mediji posebno zainteresovani za konkretan predmet i što imamo priliku da „svjedočimo da se podaci iz predmeta često objavljuju u medijskim tekstovima i emisijama“.

Tužiteljka je procijenila da neke svjedoke treba ponovo saslušati, pa je jedan svjedok ponovo saslušan, dva svjedoka su, u međuvremenu, preminuli, dok će, u narednom periodu, u zavisnosti od sprovedenih dokaza i analiza donijeti odluku i za moguće neko novo saslušanje ostalih svjedoka.

Kao što je juče rečeno tokom sjednice Tužilačkog savjeta, nakon objavljivanja tekstova u medijima, iz kojih proizilazi informacija da je u istragu uključen i američki FBI, od v.d. direktora crnogorske policije zatražen je podatak o angažovanju tog Biroa, odakle je stigao odgovor da nijesu angažovane strane službe u konkretnom predmetu.

„Komisiji za novinare se dostavljaju redovni – periodični izvještaji“, kazali su iz Višeg tužilaštva.

Ono što je već poznato jeste da je u junu ove godine bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović saslušan u Višem državnom tužilaštvu kao svjedok u predmetu formiranom povodom ubistva Jovanovića.

Prema našim nezvaničnim saznanjima, Veljović je naveo tada pred tužiocem da službena zabilješka o ubistvu Jovanovića, tokom saslušanja jedinog osuđenog Damira Mandića desetak dana nakon ubistva, nije zvanično zavedena u spisima predmeta. On je kazao i da nije obavljao dužnost direktora policije u vremenu ubistva Jovanovića, 2004. godine, te da nije učestvovao u istrazi o ovom zločinu.

Inače, Veljović je julu ove godine uhapšen u okviru jednog drugog predmeta koji vodi Specijalno tužilaštvo.

Službena zabilješka nastala je 5. juna 2004. godine, tokom saslušanja Mandića u prostorijama CB Podgorica, kada je on policajcima ispričao detalje kako je počinjen zločin. No, tužilac nije došao u policijske prostorije, dokument nije zaveden, niti se pouzdano zna kako je nestao iz arhive, pa i nije korišćen tokom sudskog postupka.

Veljović je prije sedam godina potvrdio u jednom medijskom nastupu da je još 2006. godine na za­htjev nad­le­žnog su­da, kao čelnik slu­žbe do­sta­vio pi­sa­ni od­go­vor da u evi­den­ci­ja­ma Upra­ve po­li­ci­je Crne Gore ne po­sto­ji za­ve­den konkretan do­ku­ment ili baš ta slu­žbe­na za­bi­lje­ška sa­či­nje­na na okol­no­sti raz­go­vo­ra sa osum­nji­če­nim za ubistvo Jovanovića. Tvrdio je i da mu osim toga, nijesu po­zna­te dru­ge či­nje­ni­ce u od­no­su na kon­kret­ni do­ga­đaj.

Osim ovog, u Višem državnom tužilaštvu u okviru ovog predmeta saslušana je i ranija predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.

Zbog opstrukcija u istrazi, nerazriješeno ubistvo Jovanovića od prije više od 19 godina, nedavno je ponovo dospjelo u fokus istražnih organa Crne Gore.

Bivši načelnik Centra bezbjednosti Podgorica Milan Vujanović kazao je 2021. godine da je Vesna Medenica, koja je i bivša vrhovna državna tužiteljka, opstruirala istragu ubistva Jovanovića.

Vujanović tvrdi da je Medenica znala od samog starta za službenu zabilješku, odnosno priznanje danas jedinog osuđenog zbog ubistva Mandića, ali da nije reagovala i odmah uputila tužioca u CB Podgorica. Kako se kasnije ispostavilo, to je ključna stvar, koja je uticala da se ubistvo nikada potpuno ne rasvijetli.

Famozna službena zabilješka sačinjena je u CB Podgorica 5. juna 2004. godine, svega nekoliko dana nakon ubistva Jovanovića. U njoj je evidentirano da je Mandić detaljno opisao i ulogu u tom zločinu Vuka Vulevića, koji nikada nije procesuiran. Vujanović je  naznačio i da je spreman o opstrukcijama istrage da svjedoči pred državnim organima.

“Imamo privedeno lice koje sumnjičimo za učešće u djelu. Ono je privedeno negdje oko ponoći. Po zakonu imali smo mogućnost da uzmemo kvalitetnu izjavu, koja bi bila dokaz u krivičnom postupku, a uslov za to je da tu izjavu uzima državni tužilac, službeno lice iz policije, advokat osumnjičenog I osumnjičeni. To se nije desilo iz razloga što su nadležni tužioci došli da to rade 13 sati poslije poziva, odnosno lišenja slobode”, rekao je. Vujanović za Mrežu za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije – LUPA 2021. godine.

Nakon sastanka sa tužiocima i policijom o slučaju istrage Jovanovićevog ubistva u aprilu ove godine, bivši premijer Dritan Abazović kazao je da je bilo „epskih opstrukcija“ svih državnih organa vremena nakon ubistva, 2004. godine, pa i kasnije.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.