Svi u jedan stroj: Stoltenberg u Skoplju okuplja NATO saveznike
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je sve saveznike Alijanse na sastanak u Skoplju, čime se završila njegova trodnevna turneja po Zapadnom Balkanu.
Naime, poslije posjete Srbiji, Bosni i Hercegovini i tzv. Kosovu, glavni sastanak zapravo uslijediće u prijestonici Sjeverne Makedonije.
Sastanku će prisustvovati premijer Albanije Edi Rama, predsjednik Hrvatske Zoran Milanović, premijer Crne Gore Milojko Spajić, Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski, kao i predsjednik Vlade Slovenije Robert Golob.
Kako piše „Albanijan post“, Stoltenberg zapravo dolazi sa obimnim dosijeom iz prva tri grada koje je posetio usred velikih napetosti na Balkanu.
Izvori upoznati sa dešavanjima kažu da su tenzije, takođe, bile dio retorike, a navodno su primijećene i na konferencijama za štampu.
„Balkan očigledno ima veliki problem, a taj problem je očigledno Beograd, s tim što se predsjednik Srbije Aleksandar Vučić usudio da ode i svima kaže da ‘ne dobija direktive o načinu djelovanja Vojske Srbije ni od koga'“, navodi se u tekstu „Albanijan posta“.
U prvi plan je dovedena i oštra izjava ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog „da Rusija ima jasan plan destabilizacije na Zapadnom Balkanu“, koja je dodatno zakomplikovala scenario i izazvala sve jači strah.
Pozivajući se na izjave Zelenskog, Stoltenberg je rekao da nema mnogo razloga za brigu, pošto Alijansa još nije naišla na ozbiljnu vojnu prijetnju koja bi mogla da dođe od Rusije.
„Ne vidimo nikakvu vojnu prijetnju koja bi dolazila iz Rusije protiv bilo koje zemlje članice NATO-a, ili regiona, ali i dalje smo oprezni i pažljivo pratimo šta Rusija radi“, poručio je Stoltenberg na konferenciji za novinare sa Kovačevskim, domaćinom ovog multilateralnog sastanka sa predstavnicima regiona.
Nije, međutim, slučajno što Stoltenberg ovu izjavu daje upravo na NATO teritoriji.
Dok je bio u posjeti u Beogradu, Prištini i Sarajevu, van teritorija Alijanse, nije se potrudio da komentariše zabrinutost Zelenskog.
Međutim, ulazak na teritoriju NATO-a je poruka da je ta organizacija i ovde funkcionalna i da ne gleda blagonaklono na one koji gledaju u Evropu i Rusiju u isto vrijeme, piše „Albanijan post“.
Nije slučajno da su na sastanak pozvane i najsjevernije zemlje, koje su i dio Evropske unije, mimo NATO-a (Hrvatska/Slovenija).
I jedni i drugi su dali garanciju da su sastavni dio bezbjednosti i mira u regionu, sa većim kapacitetima od ostale tri zemlje (Albanija/Sjeverna Makedonija/Crna Gora).
Slovenija je čak imala povećanu ulogu glavnog sagovornika Zapada sa Balkanom i činila je sve više da pruži primjer dobrih integracija u regionu.
Ali veliko pitanje, zaključuje list, koje treba postaviti na kraju sastanka može biti samo jedno – da li je situacija na Balkanu zaista toliko mirna da nema rizika od ruske intervencije, kako kaže Stoltenberg?
(RT Balkan)