Bogdanović: Ako ne napravi otklon od DPS-a, to znači da manevriše
Šef poslaničkog kluba i generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović, ocjenjuje da Markovićeva poruka može biti znak unutarstranačkih nesuglasica ili sukoba u DPS-u, što bi, kaže, moglo uticati na njihovu koheziju i političku strategiju.
Moguće je, dodaje, da je u pitanju i određena politička taktika, tj. potez koji ima za cilj izazivanje reakcije unutar DPS-a, bilo da se radi o pozivu na reforme ili kao taktika pritiska za određene promjene u partiji.
“Treće, ovo bi moglo biti tumačeno kao strateški potez g. Markovića da izazove diskusiju ili čak krizu unutar DPS-a, što bi mu moglo dati prostor ili opravdanje za napuštanje stranke i formiranje nove. Četvrto, ovo se može tumačiti i kao poziv na akciju, bilo u smislu predlaganja unutarstranačkih reformi ili kao priprema za promjene na političkoj sceni”, objašnjava Bogdanović za “Vijesti”.
On je rekao da bi stvaranje nove stranke iz redova DPS-a, za opoziciju moglo predstavljati i izazov i priliku. Izazov, kaže, jer bi nova partija mogla privući dio biračkog tijela koje tradicionalno podržava opoziciju, a priliku jer bi to, dodaje, moglo podstaknuti opozicione stranke da konsoliduju snage i jasnije artikulišu političke platforme, posebno u pogledu borbe protiv korupcije i zloupotrebe vlasti.
“Međutim, bez jasnog otklona od prošlih politika, ovaj potez neće nužno značiti značajnu promjenu u političkom pejzažu. Pravo preoblikovanje dolazi s priznavanjem grešaka, prekidom loših praksi i jasnim distanciranjem od onih koji su vlast koristili za ličnu korist umjesto za dobrobit naroda. Bez otklona od prošlih politika, opozicija u zbiru ne bi dobila ništa više od onoga što u zbiru trenutno ima”, podvlači poslanik vladajućih Demokrata.
Boris Bogdanović kaže da Marković još nije jasno izrazio otklon od politika i praksi DPS-a, naročito u vezi s pitanjima kao što su organizovani kriminal i korupcija.
“To nam ukazuje na mogućnost da se radi o pokušaju redefinisanja ili prilagođavanja njegovog političkog stava unutar trenutnog političkog pejzaža, a ne nužno o potpunom prekidanju veza s prošlošću i novom političkom platformom, jer ista bez raskida s prošlošću nije moguća”, dodaje sagovornik.
Bogdanović kaže da se bez jasne deklaracije o otklonu od prošlih politika i praksi, Markovićev potez može shvatiti više kao strateški manevar unutar političkog spektra, nego kao istinski pokušaj raskida s prošlošću.
“Kao političari, naša je odgovornost da pažljivo pratimo ovakve političke razvoje, tražeći transparentnost i odgovornost u svim aspektima političkog djelovanja, posebno kad je u pitanju borba protiv korupcije i nečasnih praksi”, konstatuje on.