Odbrana Jovice Vukotića: Nisu ispunjeni uslovi za izručenje Crnoj Gori
Odbrana Jovana Vukotića (38) žalila se prije desetak dana na odluku Višeg suda u Beogradu kojom je utvrđeno da su ispunjene pretpostavke za njegovo izručenje Crnoj Gori, jer smatra da uslovi nisu ispunjeni, ali istovremeno žalbom traži da se, u slučaju da bude izručen, poštuju propisi koji regulišu tu oblast.
“Tražimo da se poštuje Konvencija o ekstradiciji, Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i Ugovor između Srbije i Crne Gore, a posebno načelo specijaliteta”, rekla je za Tanjug Vukotićeva advokatica Zora Dobričanin Nikodinović.
Odbrana ukazuje da Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima propisuje načelo specijaliteta koje kaže: “Ako izručenje bude dozvoljeno, izručeno lice ne može da bude krivično gonjeno, podvrgnuto izvršenju sankcije ili izručeno trećoj državi za krivično djelo izvršeno prije izručenja, a koje nije predmet izručenja”.
To, na primjer, znači da Vukotić ne bi mogao, nakon izručenja, u Crnoj Gori da bude upućen na izvršenje kazne od tri mjeseca zatvora na koju je osuđen ranije u toj zemlji, jer za ovu kaznu nije moguće raspisati međunarodnu potjernicu, niti dozvoliti izručenje.
Crnogorske vlasti traže Vukotića zbog krivičnog postupka za pokušaj ubistva u Kotoru 2016. godine i nedozvoljeno nošenje oružja i vjeruju da je on visokorangirani pripadnik škaljarskog klana.
O žalbi na rješenje Višeg suda odlučivaće Apelacioni sud u Beogradu, a u svakom slučaju, nakon pravosnažnosti sudskog rješenja, konačnu odluku o izručenju donosi ministar pravde Srbije.
Kotoranin, koji ima državljanstvo i Srbije i Crne Gore, u Srbiji izdržava kaznu od 15 mjeseci zatvora zbog posjedovanja falsifikovanog pasoša sa njegovom slikom, ali na ime Georgije Andonov. Kaznu, koja mu ističe u decembru, treba da odsluži u Srbiji.
Na saslušanju povodom istrage u Crnoj Gori, koja su obavljena u Beogradu, Vukotić je ljetos negirao djelo za koje se tereti, podnoseći tužilaštvu dokaze o svom alibiju.
On je pod istragom crnogorskog tužilaštva za pokušaj dvostrukog ubistva u Kotoru 2016. godine – Vojina Stupara i Miloša Radonjića.
Krivičnom prijavom podgoričke policije koja je podnijeta tužilaštvu, pored Vukotića u tom slučaju su obuhvaćeni i Milić Minja Šaković i Igor Dedović.
Međutim, Šakoviću je ljetos ukinut pritvor i pušten je da se brani sa slobode, a Vukotićeva odbrana je u žalbi povodom rješenja za izručenje, u koju je Tanjug imao uvid, citirala mišljenje crnogorskog tužilaštva povodom molbe Šakovićevog branioca da mu se ukine pritvor.
Crnogorsko tužilaštvo smatra da su prestali razlozi za pritvor Šakoviću, imajući u vidu do sada prikupljene dokaze u istrazi, odnosno odbrane Šakovića i Vukotića, zatim iskaze saslušanih svjedoka koji su potvrdili odbranu Vukotića da kritičnom prilikom nije ni bio u Kotoru, kao i iskaze svjedoka koji su naveli da je okrivljeni Dedović tada bio u Sloveniji.
Pored toga, crnogorsko tužilaštvo je navelo i da je cijenilo iskaz oštećenog Stupara – da ne zna koliko je osoba bilo u vozilu iz kojeg je pucano na njega i Radonjića, da nikoga od njih nije prepoznao i da ne zna ko je pucao na njih, navodi se u žalbi Vukotićeve odbrane.
Odbrana navodi u žalbi da nema dovoljnog stepena sumnje da je on izvršio krivično djelo za koje Crna Gora traži ekstradiciju.
Prema ranijim saopštenjima crnogorske policije, Vukotić je osumnjičen i da je 23. maja 2016. godine u Kotoru pokušao da ubije Tamaru Zvicer, suprugu jednog od, kako se vjeruje, vođa suparničkog “kavačkog klana” Radoja Zvicera.
Vukotić je u pritvoru u Beogradu od septembra 2018, a pritvor mu se uračunava u kaznu zatvora, što znači da će na slobodu izaći u decembru ove godine.
On je 10. septembra 2018. godine uhapšen u turskom ljetovalištu Antalija s falsifikovanim makedonskim pasošem na ime Georgije Andonov i već sjutradan je deportovan u Srbiju.