Smijenjeni direktor škole u Prčanju podnio SDT-u prijavu protiv Bratić i Vojinovića zbog zloupotrebe službenog položaja

0

Aleksandar Vulić, jedan od razriješenih direktora škola (OŠ „Ivo Visin“ Prčanj, Kotor) tokom 2021. godine, podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) prijavu protiv bivših ministara prosvjete, Vesne Bratić i Miomira Vojinovića, zbog zloupotrebe službenog položaja. Oba bivša ministra juče su poručili u izjavama za naš list da su radili po zakonu.

U prijavi protiv bivše ministarke zbog zloupotrebe slžbenog položaja, Vulić tvrdi da je Vesna Bratić protivzakonito smijenila 200 direktora škola tokom jula 2021. godine i tako nanijela štetu njima i državi Crnoj Gori. On navodi da je dokaz za ove optužbe više od 50 pravosnažnih presuda u korist razriješenih direktora, kao i druge koje su donesene u prvostepenom postupku.

Vulić je dalje istakao da je Bratić imenovala nove direktore na puni mandat, iako su već bili pokrenuti sudski sporovi od strane smijenjenih rukovodilaca.

– Po prestanku funkcije direktore je suprotno članu 15 Zakona o sprečavanju korupcije zaposlila u školama kojima su rukovodili, navodi Vulić.

Bivšeg ministra Miomira Vojinovića, koji je ovu funkciju donedavno obavljao nakon Bratić, prijavio je „zbog toga što je nastavio sa imenovanjima direktora na puni mandat od 4 godine iako su donesene izvršne presude da su direktori protivzakonito smijenjeni“.

– Poštovano tužilaštvo, smatram da su ovi ministri učinjeli zlodjelo i da snose odgovornost za učinjeno, kako bi budući ministri poštovali ljude, tvrdi Vulić.

Vesna Bratić juče je  kazala da je svim direktorima prestao mandat po sili zakona.

– Tačnije Opšti zakono o obrazovanju i vaspitanju je izmijenjen, a tim izmjenama je izričito predviđeno da direktorima u vaspitno-obrazovnim ustanovama prestaje mandat danom stupanja na snagu izmjena Opšteg zakona o vaspitanju i obrazovanju, što je bilo 12.6.2021. godine. Dakle, direktore 2021. godine nije smijenila Vesna Bratić niti MPNKS. Drugo, istim izmjenama je predviđeno da se u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu izmjena raspišu konkursi za izbor direktora. MPNKS je 30 dana čekalo da direktori preduzmu potrebne radnje u cilju raspisivanja konkursa. Nijedan direktor nije preduzeo neophodne radnje za ispunjenje ove zakonske obaveze, čime su direktno prekršili zakon i umišljajno spriječili sprovođenje zakona, što je jedan od osnova za njihovo razrešenje. Treće, svi direktori su se oglušili o zahtjev MPNKS da dostave zahtjev za predlogom za imenovanje članova Školskog odbora. Tadašnja administracija, MPNKS-a, je zadržala sve dobre prakse prethodnika, jedna od tih praksi je bila, da članove ŠO predlažu škole, a imenuje ministar. Razlog je racionalan, članovi ŠO se biraju iz reda građana i nijedan ministar ne može biti upoznat sa dovoljnim brojem pojedinaca da bi napravio ispravan odabir. Sa druge strane, članovi ŠO treba da budu ljudi koji će razumjeti potrebe škole, đaka i nastavnika, a ta saznanja može imati samo direktor. Ostalo je nejasno zašto direktori koji su smijenjeni nisu iskoristili ovu prednost, već su izbjegavanjem predlaganja mogli da ugroze početak školske godine. To je još jedan razlog za njihovo razrešenje, jer se ispred interesa obrazovanja djece stavio neki ili nečiji drugo, istakla je Bratić.

Navela je da im „zaštitnica imovinsko-pravnih interesa nije omogućila učešće u postupku, i isključivo njenom krivicom su postupci izgubljeni.

– Nabrojane činjenice je ona bila dužna da zna, jer je to njena obaveza zakonska, a profesionalna je bila da nas uključi u postupak. Zahvaljujući podnesenim prijavama, napokon smo ja i moj tim dobili priliku da kažemo kakvo je pravo činjenično stanje, dodala je Bratić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.