Šolak u problemima „do guše“: Nižu se afere u brojnim državama, dugovi premašili sedam milijardi

4

Junajted grupa je postala tema brojnih afera svuda gdje posluje, od Grčke preko Bugarske i Sjeverne Makedonije do Švajcarske, a u budućnosti ih čekaju još veći problemi.

Međunarodnim aferama ove grupacije nema kraja: najbliži saradnik vlasnika Junajted Grupe je u Švajcarskoj i Lihtenštajnu predmet istrage zbog sumnjivih veza sa ruskim tajkunima i političarima bliskim Kremlju i dugi niz godina je bio na visokoj funkciji u Gaspromu, njihov najbliži partner u Bugarskoj osumnjičen je za korupciju i gušenje medijskih sloboda i nalazi se na crnoj listi SAD, mediji u Grčkoj mjesecima bruje o ogromnim dugovima i gubicima ove grupacije, njihova firma u Sjevernoj Makedoniji je pod istragom zbog sumnji za organizovani kriminal, agresivna lobiranja i dvostruki standardi postali su tema čak i u Hrvatskoj… Junajted Grupi se širom Evrope otvara afera za aferom.

Oni su se u Srbiji skoro pune dvije decenije širili zloupotrebom javnih resursa, monopolima i kartelima, gušenjem konkurencije, traženjem i pravljenjem rupa u zakonu, iznošenjem velikog novca u inostranstvo, a onda su pokušali da taj recept primjenjuju i u ostalim zemljama gdje posluju, ali im to ne prolazi. U Srbiji napadaju vlasnika dvije nacionalne televizije jer ih je kupio za ukupno 180 miliona evra, a oni su u Bugarskoj za jednu TV platili 270 miliona evra, i to u poslu koji je išao preko tajkuna koji je pod sankcijama SAD.

Štaviše, Junajted grupa je veliki gubitaš. Nikada nisu imali pozitivan saldo poslovanja. Sada imaju 800 miliona evra akumuliranih gubitaka I više od 7 milijardi evra dugova, tako da teško imaju osnova da bilo kome drže lekcije.

Iznošenje neistinitih informacija preko medija i dvostruki standardi te grupacije očigledni su i na primjeru tvrdnji da Telekom Srbija u poslovanju “troši narodne pare”. To je još jedna neistina koju promovišu dovodeći javnost u zabludu. Kao i svi drugi operateri, Telekom Srbija prihoduje isključivo od prodaje svojih usluga i nikada nisu primali budžetska sredstva, naprotiv. Telekom Srbija je do danas u Republici Srbiji platio više od 3 milijarde evra poreza i drugih naknada, a investirali su više od 4 milijarde evra. Svake godine redovno isplaćuju dividende akcionarima, koje iznose skoro 7 milijardi dinara. Sa druge strane, Junajted grupa raznim “optimizacijama” izbjegava plaćanje poreza i dažbina, traži i pravi “rupe u zakonu”, iznose pare iz zemlje.

U kampanji koju mediji u vlasništvu Junajted rupe vode protiv Telekoma Srbija pogaženi su svi principi profesionalnog novinarstva i normalne tržišne utakmice.

Novi zakon o elektronskim medijima, koji Narodna skupština treba da izglasa, ogolio je sve ono što se stalno govori, a mediji Junajted grupe nisu nezavisni i objektivni, već služe svom gazdi za postizanje poslovnih ciljeva. Svi kao jedan već dvije nedelje napadaju Telekom Srbija, svakog dana imaju minimum deset negativnih priloga o konkurentskoj kompaniji. Hoće da nametnu da se jednom igraču na tržištu zabrani da ima TV kanale, a da oni mogu da nastave po starom i da se šire, što bi bilo protivustavno, jer bi se privatna svojina favorizovala u odnosu na državnu.

Prilikom izrade novih medijskih zakona, zakonodavac je mnogo učinio da se izađe u susret zahtjevima strukovnih udruženja, ali za Junajted grupu i njoj bliske ljude to nije dovoljno. Sva poboljšanja zakona i izlaženja u susret njima su sporedna, jer im je jedini pravi cilj da se zaustavi Telekom koji je prema svim parametrima poslovanja ubjedljivi lider u svih šest država bivše Jugoslavije.

(Politika)

4 Comments
  1. Zox komentariše

    Svako može da radi šta hoće ali je pitanje dokle će pa tako i Šolak

  2. Zox komentariše

    Zaigrala mečka i pred Šolakovim vratima

  3. Zox komentariše

    Dolijala lija. Mislio je Šolak doveka će moći da drma kako on hoće, e pa prevario se

    1. mornar komentariše

      I uvjek djavo dodje po svoje !.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.