Na redu je oduzimanje hramova i potpuna zabrana Ukrajinske pravoslavne crkve!

0

Ovo što kijevski režim radi sa kanonskom Ukrajinskom pravoslavnom crkvom dobilo je karakter „otvorenih represija“. Sada predstoje novi progoni, otimanje hramova i potpuna zabrana UPC, upozorava ruski ekspert Rostislav Iščenko, komentarišući vest da je Vrhovna rada napravila „prvi korak ka protjerivanju moskovskih popova sa ukrajinske teritorije“.

Ukrajinski parlament je u prvom čitanju usvojio nacrt zakona o zabrani kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, odnosno o zabrani vjerskih organizacija „povezanih sa Ruskom Federacijom“, nakon što je za njega glasalo 267 poslanika od ukupno 450, dok je protiv bilo 15.

Prema tekstu obrazloženja objavljenom na sajtu ukrajinskog parlamenta, predlogom zakona predviđaju se izmjene kojima će biti omogućeno „sprječavanje aktivnosti u Ukrajini vjerskih organizacija čija se uprava nalazi van Ukrajine, u državi koja vrši oružanu agresiju na Ukrajinu“.

Iščenko napominje da usvajanje ovog zakona neće mnogo toga promijeniti, s obzirom da je UPC i ranije bila aktivno proganjana, a sada će je „još aktivnije proganjati“. Kako je dodao, nastaviće da joj oduzimaju hramove i oduzeće joj sve što ima.

„Mislim da im neće biti potrebno još mnogo vremena, jer će već za nekoliko nedelja imati još jedno, konačno glasanje, a posle toga, bukvalno za par nedelja ili jedan mjesec, sve će se završiti oduzimanjem crkava od UPC i u potpunosti će zabraniti njeno služenje na teritoriji Ukrajine. Ne mislim da će za sada biti nekih ozbiljnih narodnih pokreta, pošto ih ni ranije nije bilo, a ni sama Crkva nije pozivala pravoslavne vjernike da je brane. Mislim da će takav poziv izostati. Shodno tome, ono što se ranije odvijalo sporije, poput oduzimanja crkava sada će ići brže“, kaže ekspert.

Zasijedanje o ovom pitanju je proteklo u burnoj raspravi i zamalo je došlo i do fizičkog obračuna. Jedan od narodnih poslanika je, kako prenose mediji, uzvikivao da je glavni neprijatelj Ukrajinaca „ruska crkva“, a svako ko ne glasa „za“ može sebe da smatra pristalicom Moskve, dok je jedan narodni poslanik tvrdio da ovaj zakon ne krši nikakve norme ili prava, a da je Ukrajina i dalje demokratska država.

Svoje sramne poteze kijevski zvaničnici pravdaju zaštitom nacionalne bezbjednosti Ukrajine, tvrdeći istovremeno da ovo što se dešava nema veze ni sa Crkvom, ni sa religijom.

Irina Geraščenko, kopredsjedavajući frakcije „Evropska solidarnost“, uoči glasanja pozivala je da se izvrši pritisak na poslanike koji ne žele da se UPC zabrani, dok UPC tvrdi da je deputatima koji su se protivili ovom skandaloznom predlogu zakona čak prećeno, te da su ucjenjivani.

Ukrajinski parlament je u prvom čitanju usvojio nacrt zakona o zabrani kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, odnosno o zabrani vjerskih organizacija „povezanih sa Ruskom Federacijom“

 

Progoni Crkve se nastavljaju

UPC je ocijenio da izglasani nacrt zakona krši pravo na slobodu vjeroispovesti ukrajinskih građana koji pripadaju UPC i ističe da to nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i Ustavom Ukrajine, dok je Svjetski savjet crkava ranije saopštio da taj nacrt zakona u sadašnjoj verziji krši međunarodne norme o slobodi vjeroispovijesti i da bi mogao da podijeli ukrajinsko društvo.

S druge strane, Iščenko kaže da Moskva u ovoj situaciji može samo da izrazi protest, ali da Kijev na to neće reagovati.

Ukrajinske vlasti su tokom protekle godine organizovale najveći talas progona UPC u novijoj istoriji zemlje i to zbog, kako su navodili, veza sa Moskovskom patrijaršijom i Rusijom.

Pretresi crkava i manastira, privođenje svještenika, uvođenje sankcija mitropolitima i svještenstvu, otimanje i rušenje hramova, istjerivanje monahinja i hapšenja svještenika – sve je to bio dekor za političku pozornicu na kojoj je predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski najavljivao usvajanje zakona kojim će biti zabranjene sve vjerske organizacije „povezane sa centrima moći u Rusiji“.

Pozivajući se na njenu povezanost sa Rusijom, lokalne vlasti su u različitim regionima Ukrajine zabranjivale djelovanje UPC, a u parlament je unijet zahtjev da se ona zabrani u Ukrajini. Služba bezbednosti Ukrajine počela je da pokreće krivične procese protiv svještenstva UPC i sprovodi „kontraobavještajne aktivnosti“ – pretrese episkopa i svještenika, crkava i manastira u potrazi za dokazima o „antiukrajinskim aktivnostima“.

Od februara prošle godine pokrentuto je oko 70 krivičnih procesa protiv svještenstva kanonske UPC. Čak 15 je bilo protiv visokih arhijereja, starješina sinodskih odeljenja, uprava i manastira. Recimo, mitropolit Kijevsko-pečerske lavre Pavle završio je u zatvoru zbog optužbi za „raspirivanje međureligijske mržnje“, „opravdanje ruske vojne agresije“ i sumnje „za subverzivne aktivnosti protiv Ukrajine“.

Moskva je više puta ukazivala da je sve ovo što se dešava još jedna manifestacija političke samovolje i bezakonja koje vlada u Ukrajini, sistematsko kršenje prava pravoslavnih hrišćana koje sprovodi kijevski režim, što je protivrečno brojnim opšteprihvaćenim međunarodno-pravnim dokumentima – Povelji UN, Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima, Deklaraciji o eliminisanju svih oblika netolerancije i diskriminacije na osnovu vjere ili uvjerenja i drugo.

Dejstva kijevskog režima imaju za cilj da unište kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu koja ujedinjuje desetine miliona ljudi.

UPC navodi da ovaj zakon zapravo i nije ni o UPC, ističući da je ukrajinski parlament već usvojio čitav paket antihrišćanskih zakona, a da se „još mnogo toga sličnog tek očekuje“.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.