Američki Kongres: SAD moraju da se pripreme za rat sa Rusijom i Kinom
Vašington treba hitno da proširi svoj nuklearni arsenal i da ojača konvencionalnu vojsku, kako bi se suočio sa kombinovanom moći Moskve i Pekinga, navela je Kongresna komisija za strategiju u svom konačnom izvještaju, objavljenom u četvrtak, prenosi RT internešenel.
„SAD i njihovi saveznici moraju da budu spremni da istovremeno poraze ili odvrate oba protivnika“, saopštila je komisija Kongresa. „Međunarodni poredak koji predvode SAD i vrednosti koje podržava nalaze se u opasnosti od kineskog i ruskog autoritarnog režima.“
Iako Komisija nije predstavila nikakve konkretne dokaze o tome da Rusija i Kina rade zajedno, ona je „zabrinuta da će možda postojati konačna koordinacija između njih“, rekao je visoki zvaničnik upoznat sa ovim izvještajem Rojtersu, uz uslov da ostane anoniman. Trenutna američka strategija nacionalne bezbjednosti poziva na poraz svog glavnog protivnika i istovremeno odvraćanje drugog.
Komisija tvrdi da će kombinovana prijetnja Kine i Rusije postati akutna već 2027. godine, tako da „odluke treba donijeti sada kako bi se nacija pripremila“. Komisija, na osnovu 131 nalaza i 81 preporuke predlaže masovno proširenje američkih konvencionalnih oružanih snaga i nuklearne trijade.
Izvještaj zahtijeva više stelt bombardera B-21 i podmornica sa balističkim projektilima klase „kolumbija“. Avioni B-21 su još u razvoju, a očekuje se da će ući u upotrebu najranije 2027. godine. Prve dvije podmornice klase „kolumbija“ su u izgradnji i očekuju se do kraja 2030. godine. Američka mornarica planira da naruči 12 ovih podmornica, kako bi zamijenile 18 brodova klase „ohajo“, koji su trenutno u upotrebi.
„Uz sve preporuke Komisije za povećanje broja strateških i taktičkih nuklearnih sistema, troškovi se u ovom izvještaju skoro ne pominju“, navela je Federacija američkih naučnika (FAS), dodajući da izvještaj „ne priznaje nikakva ograničenja potrošnje za odbranu.“
Na konferenciji za štampu, na kojoj je predstavljen ovaj izvještaj, potpredsjednik Komisije, republikanski senator Džon Kil rekao je da je veća vojna potrošnja mala cijena da se spriječi mogući nuklearni rat i da predsjednik Džozef Bajden i Kongres moraju da potroše više novca.
Međutim, prema FAS-u, preporuke komisije će „vjerovatno pogoršati trku u naoružanju, suziti okvir za angažovanje sa Rusijom i Kinom u kontroli naoružanja i preusmjeriti finansiranja koja imaju prioritet“.
Jedini razlog zašto se Komisija ne zalaže za trenutno proširenje američkih nuklearnih zaliha je taj što „kompleks za proizvodnju oružja trenutno nema kapacitet za to“, napominje FAS, dodajući da nema potrebe za trkom u nuklearnom naoružanju sve dok SAD imaju dovoljno podmornica, koje predstavljaju kredibilno sredstvo odvraćanja od napada protivnika.