Naučni skup u Kotoru “Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa“

0

“Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa” naziv je dvodnevnog naučnog skupa koji će biti održan sutra i u nedelju (7. i 8. oktobra), u organizaciji Matice Boke i Saveza Srba iz Crne Gore – Beograd, u palati Bizanti u Kotoru.

Povodom obilježavanja dvije veoma važne godišnjice, za Boku i Crnu Goru – 210 godina od usvajanja Deklaracije o ujedinjenju Boke i Crne Gore iz 1813. godine, i sto sedamdeset pet godina od održavanja Narodne skupštine Bokelja 1848. godine, na Prčanju u naredna dva dana u Kotoru u organizaciji Matice Boke i Saveza Srba Crne Gore – Beograd biće održan naučni skup „Boka u ogledalu istorijskog nasleđa“. Na skupu će biti saopšteno 20 referata.

Iz Herceg Novog sutra (subota) prvog dana skupa učestvuju dr Milan Milanović sa temom „Nacionalni identitet stanovništva severozapadne Boke“.

Publicista Nebojša Rašo izlaže na temu: „Znameniti novljani u zajedničkoj borbi Boke i Crne Gore za oslobođenje i ujedinjenje na početku 19 vijeka“.

U drugom, dijelu skupa prvog dana na temu „Institucija sudova dobrih ljudi u Boki Kotorskoj“ referat je pripremila Novljanka profesor Dragana Radojičić koja živi u Beogradu na temu. Književnica Olivera Doklesić govoriće na temu „Hercegovska banka kao zamajac Herceg Novog imeđu dva rata“.

Drugog dana u trećoj sjednici skupa književnik Nikola Malović izlagaće na temu „Boka Kotorska danas“. Publicista Goran Komar govoriće na temu „Crnogorski upadi u Boku i njihov uticaj na odnose Crne Gore i Boke“.

Na skupu „Boka u ogledalu istorijskog nasljeđa“ poslije svečanog otvaranja i kulturno umjetničkog programa, akademik Slavenko Terzić govoriće na temu “Boka u nacionalnom preporodu prve polovine 19. veka”, prof. dr Siniša Jelušić “Duhovnost Boke – kap. Andrija Đurković i arhimandrit Dionisije Miković”, Dr Branko Sbutega “Bokelji u metafori svog nestajanja”, prof. dr Nikola Žutić “Narodnosna svijest Bokelja u drugoj polovini 19. i početkom 20. vijeka”. Dr Žarko Leković govoriće na temu “Značaj Boke Kotorske za crnogorsko-brdsku i hercegovačku oslobodilačku borbu”, U drugom dijelu sutrašnjeg rada skupa od 16 sati radove će saopštiti: Dr Radojica Šćekić “Boka Kotorska – hajdučka država, konfesionalne i demografske promjenE”, Prof. dr Budimir Aleksić “ O imenovanju jezika u prošlosti Boke”, Dr Vasilj Jovović „Pomeni Boke u crnogorskoj periodici (1835–1918)”, Prof. dr Miomir Abović “Porijeklo i smisao tivatskih mikrotoponima Lastva, Ruljina, Seljanovo i Činovica”, Prof. dr Aleksandar Stamatović “Pokušajitalijanizacije Boke u periodu 1941–1943. godine”. U nedelju drugog dana skupa biće saopštene i teme: Prof. dr Ilija Lalošević “Značaj kulturno-istorijskog nasljeđa Boke Kotorske”, dr Milan Gulić “Boka Kotorska na parlamentarnim izborima u jugoslovenskoj kraljevini”, prof. dr Časlav Koprivica “Mare nostrum protiv srpskog primorja” i dr Mašan Ercegović “Jedan odraz u bokeljskom istorijskom ogledalu ili istorijsko pravo Boke Kotorske na regionalnu samoupravu“. Na kraju skupa slijedi završna riječ.

Skup se održava u palati Bizanti u Kotoru.

Svi radovi saopšteni u okviru naučnog skupa“Boka u ogledalu istorijskog nasleđa“biće objavljeni u okviru Zbornika početkom naredne godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.