Atina demantovala Kurtija: Grčka pozicija je ostala nepromijenjena po pitanju nezavisnosti tzv. Kosova!

1

Predsjednik vlade privremenih prištinskih inistucija Albin Kurti poručio je da je Grčka blizu priznavanja nezavisnosti lažne države Kosovo, odnosno da je od pet članica Evropske unije koje ga ne priznaju najbliža tome da promijeni tu odluku, ali zvaničnici iz Atine to demantuju i poručuju da pozicija ove zemlje po ovom pitanju ostaje ista, prenosi Euroaktiv.

Na pitanje Euroaktiva u vezi sa Kurtijevom izjavom, izvor iz grčke vlade bio je kategoričan: „Grčka pozicija je ostala nepromijenjena“.

Grčka, Slovačka, Rumunija, Španija i Kipar ne priznaju nezavisnost Kosova, koja je jednostrano proglašena 2008. godine.

Govoreći na poljskoj televiziji u nedelju, Kurti je rekao da je Priština „naporno radila u diplomatskom aspektu kako bi Kosovo pridružili većini zemalja EU”.

„Grčka je na čelu ovih zemalja, koja je blizu priznavanja nezavisnosti Kosova. To pokazuje i status naše kancelarije u Atini“, istakao je Kurti.

Euroaktiv podsjeća da Grčka ima Kancelariju za vezu koju je akreditovao UNMIK u Prištini, dok je Kosmet u Atini otvorilo Kancelariju za ekonomska i komercijalna pitanja. Atina takođe priznaje pasoše koje izdaje Kosovo i Metohija.

Već duže vrijeme na Grčku se gleda kao na „najslabiiju kariku” među pet država članica koje ne priznaju lažnu državu Kosovo. U martu ove godine, grčki ministar inostranih poslova Nikos Dendijas posjetio je Kosmet po šesti put, sastao se sa predsjednicom Vjosom Osmani.

U saopštenju posle sastanka, Osmani je pohvalio posvećenost Grčke i stalnu podršku liberalizaciji viznog režima i evroatlantskim integracijama na Kosovu.

„Na sastanku je bilo riječi i o odnosima Kosova i Grčke, na kojima je predsjednik Osmani pokazao spremnost za jačanje daljih bilateralnih odnosa“, navodi se tada u saopštenju kosovskog Predsjedništva.

Ali nekoliko dana kasnije, tokom posjete Srbiji, grčka predsednica Katerina Sakelaropulu rekla je da se ništa neće promijeniti kada je riječ o poziciji Atine prema nezavisnosti Kosova.

Ta potvrda ponovo je stigla krajem avgusta od grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa koji se u Atini sastao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Nakon tog susreta, Vučić je poručio da neće biti promjene u zvaničnom stavu Grčke povodom nepriznavanja Kosova.

(Politika)

1 Comment
  1. Canon komentariše

    Ovdje nije pitanje naklonosti prema Srbiji nego goli grčki nacionalni interes. Naime, svi znamo da su narko-dileri, teroristi i preprodavci ljudskih organa na mapi svoje izmišljene „velike Albanije“ ucrtali i dio Grčke. Zanimljivo je, međutim, da i u Grčkoj i u Sjevernoj Makedoniji i u Srbiji postoji otpor prema ovom zločinačkom projektu dok na primjer među šovinističko-„komitskim“ krugovima postoje čak i simpatije prema ovoj izmišljotini, bez obzira što se od trećine do najmanje četvrtine Crne Gore nalazi ucrtano u „granicama“ ove fantazmagorije. Ali, „sličan se sličnome raduje“, onaj kome se dopadaju narko-dileri, teroristi i preprodavci ljudskih organa zapravo je identičan s navedenima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.