Dvadeset dvije godine od terorističkih napada u Sjedinjenim Državama

0

Danas se navršavaju 22 godine od terorističkih napada na Njujork i Vašington. U napadima iza kojih je stajala mreža Al-Kaida poginulo je gotovo 3.000 osoba.

Njihova masivnost i razornost zaprepastila je tada cjelokupnu svjetsku javnost.

Bio je utorak ujutro 11. septembra 2001. godine kada su pripadnici Al-Kaide oteli četiri putnička aviona, komercijalne letjelice, u namjeri da izvedu napade na vodeće simbole SAD-a.

Dva aviona su u razmaku od 16 minuta udarila u kule Svjetskog trgovinskog centra (WTC) Njujorku.

Prvi udar dogodio se u 8:46 sati u sjeverni toranj, a drugi u 9:03 sati u južni toranj WTC-a.

Kule Svjetskog trgovinskog centra imale su po 110 spratova i spadale su tada u pet najviših zgrada na svijetu.

Ukupan broj žrtava u četiri napada bio je 2.996

Obije kule su se nakon udara srušile u roku od sat i 40 minuta, a prilikom urušavanja uništene su ili oštećene i druge okolne građevine.

Foto: Chao Soi Cheong / Associated Press

Paralelno se u 9:37 sati treći avion zario u zgradu Pentagona, u okrugu Arlington u Virdžiniji.

Četvrta oteta letjelica pala je u Pensilvaniji u 10:03 sati, u polju nedaleko od Šenksvila, nakon što su putnici napali otmičare, u pokušaju da preotmu avion. Procjenjuje se da je namjera bila da avion udari u Bijelu kuću ili zdanje Kongresa u Vašingtonu.

Ukupan broj žrtava je bio 2.996, među njima 19 napadača, odnosno otmičara, pripadnika Al-Kaide. Međutim, ukupan broj povrijeđenih je višestruko veći, navodi se da ih je bilo oko 25.000. Među žrtvama su bila i 372 strana državljanina iz 102 zemlje.

U Njujorku je poginulo 2.606 osoba u napadu na „kule blizankinje“ Svjetskog trgovinskog centra, te 147 putnika i članova posade iz aviona.

Napadači, njih 19, bili su porijeklom iz Saudijske Arabije (15), dvojica iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, po jedan iz Libana i Egipta.

Američki ‘Rat protiv terorizma’

Među poginulima su bila 2.192 civila, podrazumijevajući i pripadnike hitnih službi, medicinsko osoblje i slično; poginula su i 343 vatrogasca te 71 pripadnik raznih sigurnosnih službi, policije…

U Pentagonu je poginulo 125 osoba te 59 osoba koje su se nalazile u letjelici, uključujući posadu aviona.

Ukupan broj žrtava u letjelici koja je pala u polje nedaleko od Šenksvila bio je 40.

Prostor kompleksa Svjetskog trgovinskog centra čišćen je tokom narednih osam mjeseci, a Pentagon je popravljen za godinu.

Memorijalni prostor na donjem Menhetnu izgrađen je u vidu šume od 442 hrastova stabla.

Sačuvano je jedno stablo, drvo kruške, koje je na neobičan način preživjelo kolaps 11. septembra ispod brda betonskog i čeličnog krša.

Uslijedila je gradnja muzeja, te obilježja u Pentagonu i Pensilvaniji.

Službe SAD -a nekoliko sati pošto su se napadi dogodili objelodanile su da iza napada stoje pripadnici Al-Kaide.

Uslijedila je široka akcija, nazvana ”Rat protiv terorizma”, prije svega u vidu vojne intervencije sa ciljem zaposjedanja Afganistana.

Ubistvo Bin Ladena i odlazak iz Afganistana

Prevashodni cilj je bilo svrgavanje talibana, koji su vlast u toj zemlji i osvojili zahvaljući činjenici da su ih Sjedinjene Američke Države široko pomagale i naoružavale u borbi protiv Sovjeta.

I sam Osama bin Laden, saudijski milijarder i čelnik Al-Kaide, u tom kontekstu se nalazio, odnosno borio, u Afganistanu.

Osama bin Laden

 

Dugogodišnja potraga službi SAD-a za Bin Ladenom okončana je 2. maja 2011. godine, kada je ubijen je u Abotabadu, u Hazara regijii, na sjeveru Pakistana.

Američke trupe su Afganistan potpuno napustile krajem aagusta 2021. godine, a talibani su tada ponovo preuzeli vlast.

 

(Al Jazeera)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.