Legendarni general srpske vojske i oslobodilac Kosova dobija spomenik u Beogradu

0

Spomenik generalu Božidaru Boži Jankoviću, legendarnom komandantu Treće armije i oslobodiocu Kosova u Prvom balkanskom ratu 1912. godine, biće otkriven u Beogradu, piše „Politika“ dodajući da će biti izvršena i potpuna rekonstrukcija spomen-kosturnice na grčkom ostrvu Vido.

Spomenik generalu Jankoviću biće otkriven 22. oktobra u Karađorđevom parku, na dan kada su srpske trupe, predvođene Jankovićem ušle u Prištinu, a cijela ceremonija održaće se u sklopu obelježavanja 120 godina postojanja Udruženja ratnih dobrovoljaca od 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obezbijedilo je sredstva za obnovu nekoliko značajnih memorijala, a najznačajnija je izrada projekta za potpunu rekonstrukciju spomen-kosturnice na grčkom ostrvu Vido, gde nije bilo ulaganja u tekuće i investiciono održavanje od 1997. godine.

Nastavljena je revitalizacija spomen-kompleksa Čegar, kompleksa Kadinjača, biće napravljen spomenik narodnom heroju Žarku Zrenjaninu u gradu koji nosi njegovo ime, a ove godine se završava rekonstrukcija Memorijalnog kompleksa Slobodište u Kruševcu.

U potpunosti će biti obnovljeni i grobovi generala Jankovića, vojvode Vojina Popovića Vuka i majora Vojislava Tankosića u Beogradu, spomenici borcima oba rata u Pančevu.

„Srbi su stradali u oba svjetska rata. Stradanja i pobjede u tim ratovima nesumnjivo su postali dio našeg genetskog koda, narativa koji su nama prenijeli preci, a mi ćemo ih podariti budućim generacijama. Samo se na nezaboravu može uzdizati duhovna i etička vertikala nacije, kao zajednice onih koji su živeli, koji žive i koji će živjeti u jednom narodu“, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković u intervjuu za današnju „Politiku“.

Dodao je da bez kulture sećanja ne bi bilo ni vaskrsa ni obnove srpske države.

„Ako je kultura sećanja opstajala u vremenu bez tehnologije, čak i bez knjiga, nema opravdanja da je danas zanemarujemo, kada imamo stotine načina za njeno negovanje. A to je važno da bi budućim generacijama, i našim i tuđim, mogli da pokažemo da Srbi nisu bili ni agresori, ni okupatori, ni genocidni narod“, poručio je Selaković.

Naglasio je da, iako Srbija nije vodila agresorske i okupatorske ratove, naša država ima stotine vojnih memorijala van svoje teritorije, od Tunisa i Alžira preko Grčke, Sjeverne Makedonije, Italije i Francuske do Austrije, Njemačke, Češke, Poljske.

„Mnogi naši ratni memorijali su vremenom zapušteni i propali, a mnogi su s namerom zatrti“, naglasio je Selaković izdvajajući, među onima koji su zatrti, one u Hrvatskoj i Albaniji.

„Zbog svega toga postoji dilema, koju imam i sam, da li zemni ostaci naših vojnika treba da ostanu tamo gde ne počivaju u miru ili bi bilo bolje da ih prenesemo u zavičaj ili neko primjereno mjesto“, rekao je ministar.

Prema njemu, potrebna je društvena debata o tom pitanju.

(rt balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.