Uređivanje i proširenje puta od Vukovoca do izvorišta „Bolje sestre“
DOO „Zaštita prostora Crne Gore“ i DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, uz pokroviteljstvo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma u saradnji sa lokalnom zajednicom Grbavci, sproveli su akciju uređenja i proširenja puta od Vukovaca do izvorišta “Bolje sestre”.
Radi se o lokalnom putu koji je bio uzak i zarastao u rastinju i kao takav nije bio bezbjedan za odvijanje saobraćaja.
Zbog bezbjednosti zaposlenih u Regionalnom vodovodu, čija radnja mjesta se nalaze na samom izvorištu, pristupilo se sanaciji ovog lokalnog puta.
Na širenju lokalnog puta Grbavci – Bolje Sestre – Vukovci radilo se četiri dana u dužini od šest kilometara.
Dugo vremena od strane lokalnih uprava nije bilo nikakvih aktivnosti kako bi se ovaj lokalni put doveo u stanje bezbjednog odvijanja saobraćaja.
Projekat je imao dva cilja, s jedne strane, trebalo je obezbijediti bezbjedan dolazak zaposlenih iz Regionalnog vodovoda do izvorišta “Bolje sestre” i uspostavljanje bolje saradnje sa lokalnim stanovništvom koji koriste takođe ovaj put, a s druge strane, ojačavanje kapaciteta saradnje sa lokalnim zajednicama gdje se nalazi i prolazi regionalni sistem vodosnadbijevanja.
Ova saradnja omogućila je lokalnom stanvištvu veći uticaj na odluke koje se tiču zajednice.
Na ovom projektu su se pokazali kao partneri u inicijativi, planiranju i donošenju odluka od značaja za njihovu sredinu.
Sve ove aktivnosti su usmjerene i na doprinos razvoja lokalnih sredina i otvaranja novih mogućnosti za saradnju.
Kombinovanje resursa državnih preduzeća sa potrebama lokalne sredine podstaći će inovacije i razvoj novih mogućnosti za lokalno stanovništvo, a promocija ekološkog koncepta je od ključnog značaja i za ekonomski razvoj Crne Gore.
To će pomoći u rješavanju specifičnih problema i izazova sa kojima se lokalne zajednice suočavaju, zato treba zajedno raditi na identifikaciji i implementaciji novih rješenja.
Saradnja između lokalne sredine i državnih preduzeća ima potencijal da stvori sinergiju između ekonomskih, društvenih i ekoloških interesa, što rezultira boljim uslovima života za lokalno stanovništvo i održivim razvojem zajednice.
Takođe, DOO „Zaštita prostora Crne Gore“ i DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, uz pokroviteljstvo Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, istovremeno su sproveli akciju čišćenja i uređenja korita rijeke Morače na teritoriji Grbavca, iako to nije u njihovoj nadležnosti.
DOO “Zaštita prostora Crne Gore” je radila šest dana na uklanjanjanju otpada i šuta iz Druge sanitarne zone izvorišta “Bolje sestre”.
Tom prilikom odvezli su 315 kubnih metara otpada, koji se odlagao na deponiju udaljenu 25 km od područja Grbavaca.
– Borimo se svim sredstvima da sačuvamo izvorište “Bolje Sestre” koje vodom napaja Crnogorsko primorje, od dalje devastacije. Nedopustivo i za svaku osudu je ponašanje nesavjesnih građana kada je u pitanju odlaganje otpada na obalama Morače u Drugoj zoni sanitarne zaštite. Nažalost, svijest pojedinaca je na niskom nivou, kad je u pitanju zaštita životne sredine – saopštili su iz „Regionalnog vodovoda“, pa nastavili:
– Ljudski faktor, koji je promijenio prirodne uslove u slivu izvorišta “Bolje sestre”, na ovaj način uticao je i dalje utiče na smanjenje vodnih resursa i samim tim, na pogoršanje kvaliteta vode. Zbog veoma poroznog intergranularnog vodonosnog sloja koji je izložen površini, gdje svaki mogući zagađivač može lako doći do podzemnih voda (mašinski radovi, saobraćaj, poljoprivreda i drugo) – piše u saopštenju.
Nelegalno odlaganje otpada u zonama gdje je to strogo zabranjeno, uništava se zaštićeni prostor izvorišta pa samim tim ovakve aktivnosti ne smiju biti tolerisane od strane nadležnih inspekcija.
Regionalni vodovod ima u planu uskoro da postavi dodatni video nadzor u zonama sanitarne zaštite koje su u njenoj nadležnosti.
– Spremni smo da izađemo u susret svakoj akciji i značajnom projektu lokalnih zajednica koje su od opšteg interesa. Ono što raduje je činjenica da su građani Grbavaca više nego zadovoljni sa aktivnostima koje su sprovedene u prethodnim danima na nihovoj teritoriji i veoma smo im zahvalni na jednoj divnoj sardanji i gostompristvu.
Zahvaljujemo se Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma na kontinuiranoj podršci i pomoći, posebno ministrki Ani Novaković Đurović, državnoj sekretarki Zorici Krsmanović i direktoru Direktorata za ekologiju i klimtske promjene Kemalu Grboviću. Njihov doprinos podršci razvoja Regionalnog vodovoda je od posebnog značaja. Zajednički se sprovode aktivnosti za održiv razvoj Crne Gore i očuvanje životne sredine. Smatramo da je to pravi i ispravan put koji doprinosi razvoju i napredku Crne Gore.
Sigurni smo da će se uspješna saradnja sa DOO „Zaštita prostora Crne Gore“, koja je korektna, stručna i profesionalna, nastaviti i na budućim projektima – zaključili su iz „Regionalnog vodovoda“.